e
sv

Algoritma Nedir Nasıl Oluşturulur ?

Algoritma Oluşturma
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnsanların birçoğu, hayatlarını idame ettirebilmek için genelde önceden planlar kurmaktadırlar. Çünkü planlar yaparak ilerlemek, yapılacak işlerin basamaklarını belirlemek bizlere hem kolaylık sağlayacaktır hem de hedefe erişebilmek konusunda yol gösterici olacaktır. İşte bilgisayar sisteminde de günlük yaşantıdaki planların benzerini algoritmalar oluşturmaktadır. Algoritma bilgisayar veya matematik alanlarında işlemleri yapabilmek için, oldukça açık bir şekilde belirtilmiş olan adımlardır. Bilgisayar alanında bir problemin çözülmesi için hangi değerlerin nereden temin edileceğini, bu çözümlerin işlenirken hangi yöntemlerin tercih edileceği, sonuç olarak hangi çıktıların alınacağı gibi birçok basamak algoritmalar tarafından belirlenir. Algoritmalar düzgün bir şekilde hazırlandıktan sonra uygun bir programlama dili ile program geliştirilir.

Algoritmalar genel olarak üç farklı şekilde sunulabilir. Herkesin ilk olarak aklına geleceği gibi metin olarak, sözde kodlar (geçici kodlar) ile komut şeklinde veya diyagramlar ile geometrik bir şekilde gösterilebilir. Önceden algoritma hazırlamak program yazmayı oldukça kolaylaştırır. Yazım sonrasında hatalı kodlamalar ile karşılaşma sıklığını azaltır. Algoritma hazırlandığında, programın akıcılığı kontrol altına alındığından çok daha hızlı bir şekilde program yazılabilir. Ayrıca algoritma hazırlamak sadece programı yazarken değil, sonradan yapılacak olan geliştirmelere de oldukça faydalı olacaktır.

Akış çizelgesi yazılımı, kat planlarının çizilmesi ve tüm iş süreçlerinin belgelenmesi gibi birçok amaç için veri bağlantılı diyagramlar sunar. Akış çizelgesi araçları, birbirine bağlı şekillerle hiyerarşi oluşturmaya yardımcı olur.

Akış şeması yazılımıyla bir planın planını oluşturmak çok daha kolaydır. Bu nedenle akış şeması oluşturucuları, karmaşık verileri basitleştirilmiş bir biçimde görsel olarak temsil etmek için idealdir.

Ücretsiz Çevrimiçi Akış Şeması Oluşturucu’nun Özellikleri nelerdir?

Çevrimiçi en iyi ücretsiz akış şeması yazılımı, diyagramlar, organizasyon hiyerarşisi, iş akışı çizelgeleri ve daha fazlası için bir dizi tasarım aracı sağlar. Başlıca özellikleri şunlardır:

 • Standart şekiller- Ücretsiz akış şeması tasarım yazılımı ve ücretli olanlar, bir dizi standart şekil sağlar. Elmaslar, dikdörtgenler, oklar ve ovaller gibi şekiller mükemmel grafikler çizmeye yardımcı olur.
 • Şablonlar- Akış çizelgesi yazılımı, hızlı özelleştirilmiş tasarımlar, grafikler ve çizelgeler geliştirmek için önceden oluşturulmuş şablonlar sağlar.
 • Izgara araçları – Izgara araçları, hassas çizimler oluşturmak için şekillerin otomatik olarak yakalanmasına yardımcı olur.
 • Diyagram dışa aktarma – Ücretli ve ücretsiz akış şeması yazılımı, kolay yazdırma için diyagramları birden çok görüntü formatına aktarmayı kolaylaştırır.
 • Hızlı yazı tipi arama : Çevrimiçi en iyi ücretsiz akış şeması yazılımı, birden çok filtre kullanarak yazı tiplerini yönetmeye yardımcı olur.
 • Profesyonel temalar – En iyi ücretsiz akış şeması yazılımı, çeşitli düzenler, yazı tipleri ve renkler biçimindeki profesyonel temaları destekler.

Algoritma Nasıl Hazırlanır?

Algoritma hazırlanırken öncelikli olarak yapılacak olan iş veya problem iyice incelenir, karşılaşılabilecek tüm durumlar gözden geçirilir. Bu anlamda hedefinize ulaşabileceğiniz en hızlı şekilde, en doğru biçimde ve sorunsuz olacak yollar tespit edilir. Sonrasında bu adımları tanımlayacak isimler verilmelidir. Algoritma oluşturulurken her işlem basamağına bir sayı verilmektedir. Burada yapılacak işlemler ve basamaklarda yer alan yöntemler kesin bir netlikle, açık bir şekilde belirtilmelidir.

Eğer bir problem çözüm algoritması oluşturuluyorsa, algoritmanın çözüm açısından içerdiği tüm detaylar ayrıntılı bir şekilde ve sıralama yapılarak belirtilmelidir. Algoritma oluşturulurken bunun esnek olmasına, sonradan değişiklik ve güncellemelere açık bir yapıda olmasına dikkat etmek gerekir. Algoritma oluşturulurken unutulmaması gereken en önemli konulardan bir tanesi; algoritmanın programlamaya uygun olması ancak tek bir programlama diline bağlı kalmamasıdır.

Algoritma oluşturulurken; toplama, çıkarma, bölme, çarpma, eşittir, büyüktür, küçüktür, değil, veya, birleşim, fark, kesişim, aktarma, parantez gibi farklı birçok operatör bulunmaktadır. Bu operatörler genel olarak algoritmadaki işlemleri belirtirler. Bu operatörler kullanılan programlama dilini göre azalabilir veya artabilir.

Aynı zamanda algoritmayı oluştururken; tanımlayıcı, değişken, sabit, aktarma, sayaç ve döngü gibi sık kullanılan terimlere de rastlamak mümkündür. Bu terimler ve operatörler algoritmanın metin, sözde kod veya diyagram şeklinde belirtilmesi fark etmeksizin sıklıkla karşılaşılan öğelerdir.

Algoritma kurmak dışarıdan çok fazla detay içermiyor gibi görünse de kendi içerisinde oldukça detaylı bir konudur. Daha çok terimler ve operatörler kullanılarak mantığa dayalı bir çalışma gerçekleştirildiğinde biraz basit görünür. Ancak özellikle bilgisayar programcılığının temelini algoritmaların oluşturduğunu unutmamak gerekir.

Algoritma Akış Şeması Hazırlama Programları

Akış diyagramı oluşturarak hazırlamış olduğunuz algoritmayı şematize ederek insanlara örnek sunabilirsiniz. Akış diyagramı evrensel şekillerden oluşmaktadır böylelikle akış diyagramınızı başka kişilerde rahatlıkla işlevsel olarak anlayabilir.

Akış diyagramını program ile hazırlamanız size zaman ve daha dinamik şema ile karşılaşacaksınız ve ek olarak png,pdf,docx v.b uzantılar olarak temin etmenize olanak sağlar. En kullanışlı ücretli veya ücretsiz Algoritma Akış Şeması Hazırlama Programlarını listeledik.

 • Lucidchart (Web) – İşbirliği ve Microsoft Visio uyumluluğu için en iyi çevrimiçi akış şeması oluşturucu
 • Microsoft Visio (Windows, Web) – Uzman Office kullanıcıları için en iyi Windows akış şeması yazılımı
 • Textografo (Web) – Ana hatları hızlı bir şekilde akış şemalarına dönüştürmek için en iyi metin tabanlı akış şeması oluşturucu
 • Draw.io (Web, Windows, Mac, Linux, ChromeOS): Tüm platformlarda çalışan en iyi ücretsiz akış şeması oluşturucu
 • Omnigraffle (macOS, iOS) – Apple kullanıcıları için en iyi yerel diyagram oluşturma uygulaması
 • SmartDraw (Web) – Bir web uygulamasındaki en iyi diyagram şablonları koleksiyonu
 • Gliffy Diagram (Web) – Yeni başlayanlar için en iyi çevrimiçi akış şeması ve diyagram oluşturma aracı
 • Cacoo (Web) – Özel çizelgeler ve grafikler oluşturmak için en iyi diyagram oluşturma yazılımı
 1. Lucidchart

Şunun için en iyisi: Profesyonel şablonlar

çevrimiçi akış şeması oluşturucu - LucidChart

Lucidchart , daha iyi karar vermek için mevcut verilerin güçlü görsellerini ve diyagramlarını hazırlamak için en iyi olan çevrimiçi bir akış şeması oluşturucudur. Lucidchart ayrıca hızlı yönetici kontrollerini, kolay entegrasyonu ve daha iyi işbirliğini destekler. Bu ücretsiz akış şeması aracı, özel kuruluş şemaları geliştirmek için de kullanılabilir.

Lucidcart’ın Özellikleri:

 • Profesyonel şablonlar
 • Şekil kitaplığı
 • TOA desteği
 • Özel kuruluş şemaları
 • Veri görselleştirme ve işbirliği

Lucidchart Akış Şeması Yazılım Fiyatlandırması : Techjockey’de istek üzerine mevcuttur.

Kullanım : Süreç haritalama, çevik planlama ve sistem/yazılım tasarımı

Desteklenen Platformlar: Lucidchart, Windows ve Mac OS X için ücretsiz bir akış şeması yazılımıdır.

 1. Visme

Şunun için en iyisi: Yazdırılabilir içerik oluşturma

ücretsiz çevrimiçi akış şeması oluşturucu - Visme

Visme, mevcut tüm veriler için grafikler ve çizelgeler geliştirmeye yardımcı olan çevrimiçi bir akış şeması oluşturucu. Visme ayrıca etkileşimli grafiklerin ve içindekiler tablosunun hazırlanmasını da destekler.

Visme’nin Özellikleri:

 • Sayfaları ve slaytları bir tuval üzerindeki nesnelere bağlama
 • İçerik yerleştirme
 • Çevrimdışı paylaşım
 • Tıklanabilir açılır pencereler
 • Bağlayıcılar, semboller ve benzeri tasarım öğeleri

Visme Online Akış Şeması Oluşturucu Fiyatlandırması : Bu ücretsiz akış şeması yazılımı ayrıca aşağıdaki ücretli planları sunar:

 • Standart- ₹ 1100
 • İş- ₹ 2126
 • Kurumsal- İstek üzerine mevcuttur

Kullanım : Sosyal medya grafikleri, kolay akış diyagramları ve infografikler

Desteklenen Platformlar: Ücretsiz akış şeması tasarım yazılımı, web tabanlı bir uygulamadır.

 1. Draw.io – (diagrams.net)

Şunun için en iyisi: İşbirliğine dayalı düzenleme ve diyagramları içe aktarma

en iyi akış şeması yazılımı - drawio

Resmi olarak Draw.io ve şu anda ( diagrams.net), süreç diyagramları ve akış diyagramları oluşturmak için kullanılan ücretsiz bir çevrimiçi diyagram yazılımıdır. Bu akış şeması yazılımı, işbirlikçi düzenlemeyi ve geri bildirim paylaşımını da destekler. Draw.io zihin haritaları, ağ ve mühendislik diyagramları çizmeye yardımcı olur.

Draw.io’nun Özellikleri:

 • Kuruluş şemaları çizme
 • izdiham belgeleri
 • Gelişmiş diyagram güç işlevi
 • Şekillendirme ve düzenleme diyagramları için sezgisel arayüz
 • Diyagramları dışa aktarmak için tek tıklama seçeneği

Draw.io Fiyatlandırması: En fazla yirmi kullanıcı için ücretli planlar 806 ₹’den başlar. Akış şemaları oluşturmak için bu yazılımın otuz günlük ücretsiz deneme sürümü de mevcuttur.

Kullanım : OneDrive ve GoogleDrive’dan diyagramları gömmek ve dizi diyagramı yapmak.

Desteklenen Platformlar: Çevrimiçi akış şeması oluşturucu, Windows ve mac OS platformları için kullanılabilir.

 1. SmartDraw

Şunun için en iyisi: Akıllı biçimlendirme

çevrimiçi en iyi ücretsiz akış şeması yazılımı - SmartDraw

SmartDraw , kuruluş şeması şablonları için güvenilen sağlam bir akış şeması ve kuruluş oluşturucudur. SmartDraw, akış şemaları çizmek için farklı diyagram türleri ve semboller sunar.

Tasarım süreci için bu çevrimiçi akış şeması oluşturucusunda hizalama, otomatik aralık ve çoklu renk şemaları yerleşiktir.

SmartDraw Akış Şeması Yazılımının Özellikleri

 • Belge kontrolü ve saklama
 • Takım idari kontrolleri
 • Akıllı biçimlendirme
 • Dosya dışa aktarma ve içe aktarma
 • Tasarımcı şablonları

SmartDraw Akış Şeması Yazılım Fiyatlandırması : Techjockey’de istek üzerine mevcuttur.

Kullanım : İnfografikler, organizasyon şemaları, tel kafesler, stratejik planlama ve venn diyagramları.

Desteklenen Platformlar: SmartDraw, Windows ve Mac için mevcuttur ve web tabanlı destek sağlar.

 1. Visual Paradigm

Şunlar için idealdir : Sistem bağlamı ve bilgi akış şemaları

akış şeması oluşturucu ücretsiz indir - Görsel paradigam

Visual Paradigm, akış şemaları çizmek ve belgeleri yönetmek için güçlü çevrimiçi araçlar sunar. Çevrimiçi akış şeması oluşturucu, sistem bağlamı, bilgi akış diyagramları, marka özü çarkı ve değer akışı haritalaması yapmak için en iyisidir.

Visual Paradigm ayrıca, kullanıcı hikayesi haritalama ve ölçekli scrum süreçlerinin uygulanmasında yardımcı olur.

Görsel Paradigmanın Özellikleri:

 • Sürükle ve bırak diyagram düzenleyicisi
 • Çoklu biçimlendirme seçenekleri
 • Etkili modelleme araçları
 • ADM ve süreç gezinme araçları
 • Süreç yeniden mühendisliği ve analizi
 • Kullanıcı hikayesi eşlemesi

Visual Paradigm Fiyatlandırma : Deneme bazında ücretsiz bir akış şeması aracı olarak mevcuttur.

Kullanım : Scrum projelerini ve çevik birikimleri yönetme

Desteklenen Platformlar: Visual Paradigma, Mac ve Windows XP/Vista/7/8/10 için ücretsiz bir akış şeması yazılımı olarak mevcuttur.

 1. Edraw

Şunlar için idealdir : Sınırsız şablon kaynağı

ücretsiz akış şeması oluşturucu - Edraw

Edraw, farklı türlerdeki çizelgeleri çizmek için en çok güvenilen güçlü bir diyagram yazılımıdır. Bunlar zihin haritaları, akış şemaları, ağ şemaları ve gantt çizelgeleri olabilir.

Ücretsiz akış şeması oluşturucu, doğru diyagramlar oluşturmak için İsviçre çakısı aracını sunar. Edraw çevrimiçi akış şeması oluşturucu yardımıyla etkin veri görselleştirme ve proje yönetimi sağlayabilirsiniz.

Edraw Akış Şeması Oluşturucu’nun Özellikleri:

 • Veri etkileşimli kuruluş şemaları
 • Gantt şeması ve zihin haritalama araçları
 • Bitmiş diyagramlar için kolay dışa aktarma
 • Resim düzenleyici
 • hiyerarşik eşleme
 • Revizyon Geçmişi

Edraw Akış Şeması Oluşturucu Fiyatlandırması: Techjockey’de istek üzerine mevcuttur.

Kullanım: Kat planları, devre şemaları ve kuruluş şemaları

Desteklenen Platformlar: Akış şeması oluşturucu ücretsiz olarak Mac, Windows, iOS ve Android için indirilebilir.

 1. Visio

Şunlar için idealdir : Hazır şablonları kullanarak profesyonel diyagramlar çizme

ücretsiz süreç akış diyagramı yazılımı - Visio

Visio, başlangıç ​​diyagramlarını, kalıpları ve hazır şablonları destekleyen bir akış şeması ve diyagram oluşturucudur. Visio, açıklama kalemi, parmak veya mürekkep kullanılarak özelleştirilebilen eksiksiz diyagramlar çizmenize olanak tanır. Akış çizelgelerini ve şemaları gerçek zamanlı verilerle bağlamak için Visio akış çizelgesi oluşturucusunu da kullanabilirsiniz.

Visio akış şeması oluşturucunun özellikleri:

 • Otomatik bağlantı için işlevsellik
 • Gerçek zamanlı veri entegrasyonu
 • Şekil özelleştirme
 • Beyin fırtınası ve iş süreci diyagramları
 • Önceden oluşturulmuş profesyonel şablonlar

Visio Çevrimiçi Akış Şeması Oluşturucu Fiyatlandırması : Visio ücretli planları aylık 360 Yen’den başlar.

Kullanım : Ana akış şemaları ve veri bağlantılı diyagramlar

Desteklenen Platformlar: Bu akış şeması oluşturucu ücretsiz olarak Windows XP, Vista, 7,8 ve 10 için indirilebilir.

 1. Adobe Spark

Şunlar için idealdir : Profesyonel temalar ve ikonik görüntüler

ücretsiz akış şeması aracı - Adobe Spark

Adobe Spark, en çok video hikayeleri, web sayfaları ve grafikler geliştirmek için kullanılır. Çevrimiçi en iyi ücretsiz akış şeması yazılımı, en iyi tasarımları çizmek için ücretsiz simgeler ve resimler bile sunar. Bu ücretsiz akış şeması aracındaki yerleşik sihirli musluk modülü , şemaları seçilen logo ve renklerle kişiselleştirmenize olanak tanır.

Adobe Spark Çevrimiçi Akış Şeması Oluşturucu’nun Özellikleri:

 • Premium şablonlar ve yazı tipleri
 • Güzel yazı tipleri ve tipografi
 • Kolay dosya paylaşımı
 • Güncellenmiş içerik fikirleri ve trendleri
 • Tasarım varlıklarını yönetmek için CC kitaplığı
 • Kolay GIF’ler ve animasyon
 • Çoklu düzen ve tasarım filtreleri

Adobe Spark Çevrimiçi Akış Şeması Oluşturucu Fiyatlandırması: Adobe Spark, 18936 ₹ tutarında bir yıllık plan sunar. Techjockey’de daha fazla ayrıntı ve ücretsiz bir demo mevcuttur.

Kullanım : Web sayfaları ve özel grafikler

Desteklenen Platformlar: Adobe Spark, Windows 7,8 ve 10 için ücretsiz bir akış şeması yazılımıdır.

 1. Canva

Şunlar için idealdir : Önceden ayarlanmış filtreler ve gelişmiş düzenleme araçları

Canva ücretsiz çevrimiçi akış şeması yazılımı

Canva ücretsiz çevrimiçi akış şeması yazılımı , tasarımlar ve çizimler oluşturmak için iş akışı süreçleri sunar. Ücretsiz süreç akış şeması yazılımı, tüm tasarımları düzenlemek için birden çok öğeyi, şekli ve simgeyi de destekler.

Canva Ücretsiz Akış Şeması Oluşturucu’nun Özellikleri:

 • Resim kitaplığı
 • Vektör ve fotoğraf stoğu
 • Profesyonel düzenler
 • Sürükle ve bırak işlevi.

Canva Akış Şeması Oluşturucu Fiyatlandırması : Canva, yıllık 8331 ₹ tutarında ücretli bir plan sunar. Techjockey ile daha fazla benzer ayrıntı ve ücretsiz demo desteği mevcuttur.

Kullanım : Fotoğraf düzenleme, kartvizitler, fotoğraf kolajları ve bilgi grafikleri.

Desteklenen Platformlar: Mac ve Windows için ücretsiz akış şeması yazılımı, android ve iOS için de mevcuttur.

Sıradaki içerik:

Algoritma Nedir Nasıl Oluşturulur ?