e
sv

API Nedir?

api nedir
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

API terimi, “Application Programming Interface” yani Uygulama Programlama Ara Yüzü ’nün kısaltılmasıdır. Karmaşık ortamları geliştiricilerden uzak tutan, kodların düzenlenmesini sağlayan ve düzenlenen bu kodların yeniden kullanılabilir hale getirilmesini sağlar.

Bir programlama dilinin API ara yüzü, o programlama dilinin neler yapabileceği hakkında bilgiler içerir. Ayrıca yapılacak olan işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında bilgileri de bünyesinde bulundurur. Bu yüzden eğer bir işlemi yapmayı biliyorsanız API sayesinde farklı alanlarda benzer işleri de ekstra bir bilgiler öğrenmeden yapabilirsiniz. Bu sayede bir sürü yeni beceriler elde etmeden, sadece API kullanımı ile amaca ulaşabilir hem efor sarf etmezsiniz hem de ciddi bir zaman kazancınız oluşur.

API Türleri Nelerdir?

 1. Open API (Public API) Nedir?

Kolay kullanılabilir olması dolayısıyla geliştiriciler ve diğer kullanıcıların kullanabileceği, herkesin kullanımına açık olan API’lerdir. Bunları kullanabilmek için API anahtarı veya OAuth gerekebilir ya da tamamen herkese açık bir şekilde olabilirler.

 1. Internal API (Private API) Nedir?

Dışarıya karşı kapalı, diğer kullanıcılardan gizlenen API’lerdir. Sadece dahili sistemler ile kullanılabilir. Bunlar daha çok farklı dahili ekiplerin üretkenlik ve yeniden düzenlenen hizmetlerin kullanımı için kullanmaları üzerine hazırlanmışlardır.

 1. Partner API Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere ortaklara veya ortaklar tarafından sunulan API’lerdir. Herkese açık bir konumda değillerdir. Bu API’lere erişebilmek için özel olarak bir yetki tanımlamak gerekir.

 1. Composite API Nedir?

Bu API’ler birden fazla veri, hizmet gibi API’yi birleştirerek ortaya karmaşık ancak işlevsel API’ler çıkartırlar. Geliştiriciler tek bir arama ile birden çok noktaya erişebilirler.

api türleri nelerdir
api türleri nelerdir

API ‘nin Faydaları Nelerdir?

API, geliştiricilere büyük kolaylıklar sağlar. API sayesinde hem zamandan tasarruf edersiniz hem de gerçekten çok sancılı süreçler yaratabilecek karmaşık yazılımları yeniden oluşturmak zorunda kalmazsınız. Bu sayede hem daha verimli bir geliştirme süreci yaşar hem de başarılı bir yazılım geliştirmeye çok daha yakın olursunuz.

API’nin faydalarını anlayabilmek amacıyla bir örnek verelim. Bir Android uygulama geliştirmek istediğinizi varsayalım. Uygulama içerisinde bir web sayfası görüntülemek için yeniden bir tarayıcı uygulaması yazmanız gerekmez. Bunun için Adroid’nin “Webview” API’sini kullanabilirsiniz. Ya da uygulama içerisinde fotoğraf veya video çekimi sağlamak istiyorsanız, kendi kamera uygulamanızı yazmanıza gerek yoktur. Bunun için Android’in kamera API’sini kullanabilirsiniz. Uygulamada bir parmak izi doğrulaması istediğinizde, kendi karmaşık güvenlik sisteminizi yazmanız gerekmez. Android’de bunun içinde bir API bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere bir yazılım geliştirmek istediğinizde bu yazılımı çok daha kolay bir şekilde yazabilmek için tanımlanmış API’lere erişiminiz vardır. Bu yazılım Android, iOS, MacOS veya Windows işletim sistemlerine ait olması veya çok farklı yazılım dillerinde yazılıyor olmasının hiçbir önemi yoktur. Geliştiriciye amacına daha çabuk ulaştıracak ve karmaşıklıktan uzak tutabilecek bir API her zaman vardır.

 • Rest API Nedir ? Rest API Serveri Nasıl Kurulur? – Yazılım Method
  11 ay önce

  […] API Nedir? […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

API Nedir?