e
sv

CentOS Plesk Panel Kurulumu

centos plesk panel nasıl kurulur ?
avatar

Yazılım Method

 • e 1

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sunucu yönetimi konusunda en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi olan CentOS işletim sistemi üzerine birçok farklı web site yönetim kontrol paneli kurulabilmektedir. Özellikle sağladığı performans açısından tercih edilen bu işletim sistemine kurulan popüler panellerden birisi de Plesk Panel’dir. Bu yazımızda sunucu ve web yönetim konusunda kendini geliştirmek isteyen kişilere CentOS Plesk Panel Kurulumu hakkında yardımcı olmaya çalışacağız.

Plesk Panel Nedir?

Plesk Panel, hem Windows hem de Linux işletim sistemleri üzerinde çalışabilen web site yönetim kontrol panelidir. Plesk Panel sayesinde tüm hosting işlemlerinizi kolaylıkla geliştirebileceğiniz bir kontrol paneli elde edebilirsiniz. Bu sayede karmaşık kod düzenlerinden ve SSH üzerinden sunucunuzu yönetme zorluğundan kurtulabilirsiniz.

Web sitenizi internette kullanıcılara açmak için ihtiyaç duyacağınız en önemli iki kavram alan adı ve barındırmadır. Alan adı olarak da bilinen alan, sitenizin internetteki adresidir. Barındırma üzerinde   Öte yandan, internette sitenizin tüm verilere erişim sağlar barındırma hizmetidir. Hosting hizmeti hizmet sağlayıcı firmalar tarafından sağlanırken, web sitenizin yönetimi site sahiplerine aittir. Barındırma ile ilgili tüm sorunları yönetmek için pratik paneller kullanılır.

Barındırma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz kontrol panelleri arasında Plesk Panel ön plana çıkmaktadır. Web sitenizi yönetmenize yardımcı olan Plesk Panel; Bu gibi işlemleri gerçekleştirmek için yardımcı olur  alan adının değiştirilmesine  , bir e-posta hesabı oluşturma, klasör izinlerini ayarlama ve çok basit bir şekilde çeşitli dizinleri açılması. Bu sayede hosting ile ilgili işlemleri gerçekleştirirken zaman kaybetmenizi engeller.

Tüm web sitelerinde kullanabileceğiniz Plesk Panel, Linux   ve Windows işletim sistemlerine kurulabilmektedir  . Linux üzerinde Plesk Panel kurulumu için SSH ekranı üzerinden bir kaç kodun girilmesi yeterlidir. Windows üzerinde kurulum yapabilmek için Windows kullanıcılarının erişimine açık olan .exe uzantılı kurulum dosyasını indirmeniz ve kişisel ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir. 

Plesk Panel Özellikleri Nelerdir?

Plesk Panel ile web sitenizin birçok hosting sürecini kolaylıkla halledebilirsiniz. Ayrıca arayüzündeki sekmeler ve tuşlar ile kolayca kontrol edebileceğiniz Plesk Panel ile verilerinizi ve önceki ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Düzenli olarak yayınlanan güncelleme   seçeneklerini takip ederek   en yeni hosting uygulamalarını ve en güncel güvenlik önlemlerini de yakalayabilirsiniz. Plesk Panel ile elde edebileceğiniz avantajlar aşağıdaki gibidir.

 1. Alan Adı Yönetimi:   Web sitenizin alan adını Plesk Panel kullanarak kolayca yenileyebilir veya silebilirsiniz. Satın aldığınız barındırma hizmetinin izin verdiği kadar ek alan adı ekleyebilir ve böylece sitenizin erişimini artırabilirsiniz.
 2. E-posta Hesabı Oluşturma:   Satın almış olduğunuz barındırma hizmetinin size verdiği kadar Plesk Panel üzerinden kolayca e-posta hesabı açabilirsiniz. Ana Sayfa ⇒ Alan Adı Tıklayın ⇒ Mail işlemlerini yaparak istediğiniz mail hesabını oluşturabilirsiniz.
 3. Veritabanı Oluşturma:   MySQL Veritabanını Plesk Panel kullanarak oluşturabilir veya PHP MyAdmin girişini sağlayabilirsiniz. Menü ⇒ Alan Adı Tıklayın ⇒ Veritabanına erişebilir ve veritabanı sırasını takip ederek yeni bir veritabanı oluşturabilirsiniz.
 4. FTP Şifre Yenileme:   Plesk Panel kontrol panelini kullanarak FTP şifrenizi kolayca güncelleyebilirsiniz. Menü⇒ Alan Adı Tıklama ⇒ Ayarlar adımlarını takip ederek FTP şifre güncelleme ayarını seçebilir ve yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.
 5. Güvenlik:   Plesk Panel ayrıca web sitenizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olur. Sitenizdeki verileri yedekleyen ve bu sayede bilgi kaybını önleyen panel, aynı zamanda hata kayıtlarını da raporlayarak size daha etkin bir deneyim sunar.
 6. Trafik İzleme: Trafik   , web sitesi sahipleri için en önemli verilerden biridir. Plesk Panel bu bilgilere de erişmenize yardımcı olur. Site trafiğinizi analiz edip size raporlayan Plesk paneli, site performansını kolayca izlemenizi sağlar.
plesk panel özellikleri
plesk panel özellikleri

CentOS üzerine Plesk Kurulumu Nasıl Yapılır?

CentOS üzerinden Plesk panel kurulumuna başlamadan önce ilk olarak işletim sistemini güncellemeniz gerekir. Bunun için sunucuna SSH üzerinden şu komutu çalıştırmanız gerekir;

yum update -y

Bu komutu vererek işletim sistemini güncelledikten sonra artık Plesk Panel kurulumuna geçebilirsiniz. CentOS Plesk Panel Kurulumu işlemini maddeler halinde ele alalım.

 • Güncelleme sonrası SSH girişi yaptıktan sonra wget http://autoinstall.plesk.com/plesk-installer komutunu kullanarak Plesk Panel kurulum dosyasını sunucumuza çekmemiz gerekiyor.
 • Sonrasında chmod +x plesk-installer komutuyla kurulum dosyasına gerekli izinleri sağlamamız gerekiyor. Hemen ardından ./plesk-installer komutu yardımıyla kurulum işlemini başlatıyoruz. Sonrasında karşınıza gelen ekranda F” harfine basıp ENTER” tuşuna basarak devam ediyoruz.
 • Sonraki ekranda karşınıza kurmak istediğiniz Plesk Panel sürümünü seçmeniz için bir ekran gelmektedir. Bu aşamada bizim tavsiyemiz her zaman için kararlı sürümü seçmenizden yana olacaktır. Kararlı sürümün yanında “STABLE” şeklinde bir parantez içi notu her zaman bulunur.
 • Kararlı sürümü seçtikten sonra yine “F” tuşu ve ENTER” tuşuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
 • Sonraki adımda ise “Y” tuşu ve ENTER” seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.
 • Kurulum beşinci adımında “Kurulum Şekilleri” sorulmaktadır. Bu adımda yer alan; Typical en sade kurulumu, Full tüm bileşenleri tam bir şekilde kurulumu, Custom ise kendinize göre özelleştirilebilir bir kurulumu ifade etmektedir. Genelde Full kurulum yapılır ve bizde anlatımımıza bunun üzerinden devam edeceğiz.
 • Kurulum şeklini belirttikten sonraki gelen ekranda da “F” ve “Enter” tuşlarına basarak devam edelim.
 • Kurulumun yedinci aşamasında gerekli olan disk alanı ve mevcut olduğumuz disk alanı gibi bilgiler gelmektedir. Plesk Panel genelde 2-2.5 GB gibi bir boş alana ihtiyaç duymaktadır. Eğer disk alanı kurulum için yeterli durumdaysa “F” tuşu ve “Enter” tuşlarına basarak kuruluma devam ediniz.
 • Kurulumun son aşamasında ise panel kurulumu için gerekli olan paketlerin güncellenmesi ve yüklenmesi bilgileri yer alır. Kuruluma güncelleme yaparak başladıysanız bu sayı elbette daha az olacaktır. Bu bilgileri de inceledikten sonra “F” ve “Enter” tuşlarına basarak kuruluma devam edebilirsiniz. Panel kurulumu sunucunuzun RAM, CPU ve bağlantı hızlarına göre değişkenlik gösterecektir. Genelde 30 dakika – 1 saat aralığında panel kurulumu gerçeklemiş olur.
 • Bir süre bekledikten sonra SSH ekranınızda; Patches were installed successfully.
  The changes were applied successfully.
  Yazılarını görüyorsanız kurulumunuz başarı ile sonuçlanmış demektir. Kurulum sonrasında http://IPadress:8880 şeklinde ve SSH giriş bilgileriniz ile panele giriş yapabilirsiniz.
centos plesk panel kurulumu
centos plesk panel kurulumu

Sıradaki içerik:

CentOS Plesk Panel Kurulumu