e
sv

Çift yollu çevik ve sürekli keşif: Bilmeniz gerekenler

avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu kılavuzda, kökenleri, ilkeleri ve sürekli keşif bağlamında çerçevenin nasıl geliştiği dahil olmak üzere çift yollu çevikliğe genel bir bakış sunacağız.

Ayrıca, çift yollu çevik ve sürekli keşif arasındaki bazı temel ayrımları vurgulayacağız ve bu kavramlar hakkında doğrudan kaynaktan daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız biraz daha okumanızı öneririz.


İçindekiler


Çift yollu çevik nedir?

Çevikliğin ilk günlerinde, ekipler hala şelale benzeri bilet alma ilişkileriyle mücadele ediyorlardı. Tasarımın önceden iş yapması ve ardından planlarını ürüne veya mühendisliğe devretmesi beklenir. Aynı şekilde, ürün yöneticileri de planlama ve önceliklendirme çalışmalarına tüm ekibi dahil etmekte zorlandılar.

Çift yollu çevikliğin (aynı zamanda çift yollu scrum veya çift yollu geliştirme olarak da adlandırılır) kalbi, keşif çabalarını (ne inşa edileceğini belirleme) teslimat çabalarıyla (inşa etme) entegre etmek ve ürün, mühendislik ve tasarım arasında yakın işbirliğini teşvik etmekle ilgilidir. Tüm bunlar, işletmeye ve müşterilere değerli sonuçların sunulmasını en üst düzeye çıkarmaktır.

Diyagram: Çift Yönlü Çevik
Kaynak: Jeff Patton

Çift yollu çevik gerçekten sadece çeviktir. Çift yollu çevik etiketi kafa karışıklığına neden olur.

Örneğin, çift yollu çeviklikle ilgili en yaygın yanılgı, keşif ve teslimat için iki ayrı ekip veya farklı sorumluluklara sahip ayrı kişiler olduğudur. Bu asla niyet değildi.

Jeff Patton'ın 2017'den 2019'a kadar olan makale dizisi, çift yönlü çevik efsaneleri ele alıyor ve ürün ekipleri için pratik ipuçları paylaşıyor.

Sürekli keşif, yeni çift yollu çeviktir

Çift hatlı çeviklikle ilgileniyorsanız, bu genel fikrin, terimin on yıldan fazla bir süre önce ortaya çıkmasından bu yana büyük ölçüde geliştiğini ve geliştiğini bilmeniz gerekir. Aslında, sürekli keşif , son birkaç yılda esasen çift yollu çevikliğin yerini aldı.

Çift yollu çevikliğin kökenlerine ve ideal bir dijital ürün geliştirme ortamında bunun günümüzde nasıl göründüğüne hızlıca bir göz atalım.

Çift hatlı çevik: Kısa bir tarihçe

Çevik Manifesto'nun oluşturulmasından birkaç yıl sonra, Journal of Usability Studies, UX ve mühendisliğin “ikili yol” veya “paralel yol” üzerinde işbirliği içinde çalışmasını tanımlayan “ Usability Investigations for Agile User-centered Design ” başlıklı bir makale yayınladı.

Gerçekten de, tasarımcılar ve geliştiricilerin birlikte çok yakın çalışması o zamanlar yeni bir kavramdı ve çevik topluluğa faydalı bir katkıydı, ancak bunlar aslında ayrı ekipler arasında mini şelale geçişleriydi. Bugün çok daha iyi çalışma yöntemlerimiz var.

Birkaç yıl sonra, 2012 civarında, bazı konuşmalar ve makaleler arasında, ürün yönetimi dünyasının saygın düşünce liderleri Jeff Patton ve Marty Cagan , dual-track scrum ve dual-track çevik terimlerini icat etti. O yılın ilerleyen saatlerinde Cagan, çevik ve DevOps dünyasında sürekli teslimatın yükselişini takiben sürekli keşif fikri hakkında düşünmeye başladı .

Ancak hikaye 2012'de bitmedi. Teresa Torres adında tasarımcıdan ürüne geçen bir lider , Mayıs 2021'de çığır açan Sürekli Keşif Alışkanlıkları kitabını yayınlamadan önce sekiz yıl boyunca çok çeşitli şirketlerden ürün ekipleriyle çalıştı. Bu kitap, Marty Çağan tarafından yazılmış bir ön yazı ve keşif ve teslimatın ayrılmaz doğası ile tasarım, ürün yönetimi ve mühendislik arasındaki kritik, üçlü ilişki hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeriyor.

Sürekli keşif nedir?

Sürekli keşif, ürün ekiplerinin doğru şeyleri doğru şekilde oluşturmasına ve israfı azaltmak ve yanlış şeyi oluşturma riskini azaltmak için varsayımları hızla test etmesine yardımcı olmayı amaçlar.

Bir süreç olarak sürekli keşif, öncelikle tasarım, ürün ve mühendislikten üç kişiden oluşan bir "ürün üçlüsü"nün yerinde olmasını bekler. Gerektiğinde diğer kilit uzmanlar dahil edilmelidir.

Bu grup, mevcut deneyimi, hedef müşteri segmentini ve iş hedefini anlayarak tek bir ekip olarak birlikte çalışır. Fırsat alanının canlı, görsel bir dökümünü oluştururken müşterilerle röportaj yapmak, verileri analiz etmek ve bulguları sentezlemek için birlikte çalışırlar. Fırsatlar, hedef müşterinin ihtiyaçları, acı noktaları veya arzularıdır.

Sürekli Keşif: Fırsat-Çözüm Ağacı
Kaynak: Ürün Konuşması

Kitabın dışında bile, Teresa ve Product Talk ekibi, sürekli keşif ve ilgili kavramlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tonlarca kaynağa sahiptir.

Çift yollu çevik ve sürekli keşif arasındaki fark nedir?

Eski çift yollu çevik ve daha yeni sürekli keşif konsepti arasında en az üç önemli fark vardır. Bu farklılıklar müşteriler, keşif-teslim ilişkisi ve tasarım, ürün ve mühendislik üçlüsü ile ilgilidir.

müşteriler

İlk olarak, müşterilerle konuşmaya yapılan vurgu, geleneksel çift yollu çeviklikten en büyük değişikliktir. Çift yollu çevik müşteri karşıtı değildi – ondan çok uzaktı – ama bu konudaki vurgu her zaman farklı işlevlerin ilişkileri ve bireylerin scrum gibi belirlenmiş çevik çerçeveler içinde birlikte nasıl çalıştığı üzerindeydi.

Buna karşılık, Teresa Torres'in belirttiği gibi, müşteri görüşmeleri , bir ekibin hedeflediği herhangi bir metriği hareket ettirme fırsatlarına ilişkin açık ara birincil bilgi kaynağıdır. Kitabının çoğu, müşteri görüşmelerinin nasıl yapılacağını ve bu süreçlerin nasıl otomatikleştirileceğini anlatıyor. Kullanıcı araştırması genellikle görüşme tartışmalarına da hakimdir.

Keşif-teslim ilişkisi

Çift hatlı çeviklikten sürekli teslimata geçişteki bir sonraki bariz fark, bu iki tür işi nasıl düşündüğümüzdür.

Jeff Patton, “ Dual Track Geliştirme, Duel Track Değildir ” başlıklı bir makalede, “İki tür iş vardır ve bundan kurtulmanın bir yolu yoktur” diye yazmıştı. Ayrıca makalenin ilerleyen bölümlerinde, "Keşif ve geliştirme, iki tür çalışma ve iki tür düşünme olduğu için iki şekilde gösterilmiştir." diyor.

Buna karşılık, Teresa Torres, keşif ve teslimatı iç içe geçmiş olarak görüyor. İşte Torres ile Product Coffee podcast'inde yapılan bir röportajdan bir pasaj:

“Sürekli keşifte gerçekten iyi olduğunuzda, artık keşif ve teslimat arasında bir ayrım olmadığını düşünüyorum… Bu sadece yaptığımız bir şey. Üzerine bir etiket koymama, ona parça dememe ya da aşama dememe gerek yok. Bu benim her zaman yaptığım bir şey… Varsayım testinin ilk turlarında prototipler, anketler ve veri madenciliği yapıyor olabiliriz, ancak ardışık [keşif] turlarımızda muhtemelen canlı üretim testleri yapıyoruz. Canlı bir üretim testi teslimat gerektirir…”

Sahip olduğumu ve değer verdiğimi söylemekten mutluluk duyduğum Sürekli Keşif Alışkanlıkları kitabının 11. Bölümünde Teresa şöyle yazıyor: “. . . keşfin teslimatı beslediğini ve teslimatın keşfi beslediğini söylüyoruz. Bunlar iki ayrı evre değildir. Biri olmadan diğeri olamaz."

Üçlü: Tasarım, ürün ve mühendislik

Çift yollu çevikliğin eski yöntemleriyle uyumsuz olmasa da, sürekli keşif, ürün, tasarım ve mühendisliğin belirli çalışma modelini gerçekten çok etkiliyor. Bu ürün üçlüsü aynı zamanda üçlü veya üçlü olarak da adlandırılır.

Ürün üçlüsü, bir hedef ve fırsat alanına adanmış tam olarak üç kişiden oluşur. Ancak bu kapsayıcı bir gruptur, bu nedenle keşfedilen fırsatlara bağlı olarak gerektiğinde başkaları da eklenebilir. Geliştirme ekibinin geri kalanını ekleyin ve standart bir Marty Çağan ürün ekibiniz veya ekibiniz olsun.

Sürekli keşifte bunun ne kadar büyük bir anlaşma olduğunu göstermek için, Teresa Torres, olası müşteri zaten üçlü kullanmıyorsa, şirketinin bir danışmanlık işi bile kabul etmeyeceğini söyledi.

Git sürekli keşif yap!

Sürekli keşif veya çift yönlü çevikliği reddetmeden önce, size Rocketship.fm'de Teresa Torres ile yapılan bir röportajdan başka bir alıntı bırakacağım:

"Bu şekilde çalışamamanızın milyonlarca nedeni var ama gerçek şu ki, en iyi ekipler bu şekilde çalışır. Yani . . . Kendinize bu en iyi takımlardan biri olmayı ne kadar istediğinizi sorun. Ve eğer cevap, gerçekten o en iyi takımlardan biri olmak istiyorsan, o zaman bu engelleri ortadan kaldırmaya başlamalısın. . . Bugün ürünler bu şekilde inşa ediliyor. Gelecekte en iyi ürünler bu şekilde üretilmeye devam edecek.”

Dual-track çevik ve sürekli keşif: Bilmeniz gerekenler ilk olarak LogRocket Blog'da yayınlandı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Çift yollu çevik ve sürekli keşif: Bilmeniz gerekenler