e
sv

Dijital göçebeler: Vizeler ve uzaktan çalışma hakkında bilmeniz gereken her şey

avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dijital göçebeler dünyayı dolaşıyor ve kafe ve barlarda dizüstü bilgisayarlarının başında oturarak para kazanıyorlar. Kulağa harika gelmiyor mu? Birçok meslekte “uzaktan çalışma” mümkündür ve korona salgını, her tür işin sahada yapılması gerekmediğini göstermiştir. Ancak vize ve giriş koşulları açısından dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır.

Dijital göçebeler seyahatle işi birleştiriyor

Dijital göçebeler, büyük medya çekiciliğine sahip modern toplumun bir olgusudur. Kulağa macera, sınırsız özgürlük, güneş, kumsal ve havalı kafeler gibi geliyor. Bununla birlikte, gerçek genellikle çok farklıdır ve bu terim, inanılmaz bir dizi farklı yaşama ve çalışma biçimini kapsar ve bu da tanımlanmasını zorlaştırır. Bazı dijital göçebeler uzun yıllarını seyahat ederek geçirirken, diğerleri yurtdışında kısa süreli kalışları işle birleştirir. Dijital göçebelerin tam sayısını tahmin etmek zor olsa bile, istikrarlı bir büyüme görülebilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde tahminen 15 milyon dijital göçebe vardı, bu sayı 2019'daki sayıyı ikiye katladı.

Bununla birlikte, dijital göçebelik sadece rahatlama ve macera ile ilgili değildir, aynı zamanda çok fazla bürokrasi ve lojistik, zorlu planlama, rutinleri ayarlama ve alışılmadık ve muhtemelen rahatsız edici bir çalışma ortamı anlamına gelir. Bununla birlikte, bu yaşam tarzının iyi yanı, yurt dışına çıkıp çıkmayacağınıza ve ne kadar süreyle gideceğinize kendiniz karar verme özgürlüğüne sahip olmanızdır. Bu, yeni bir ortamı keşfederken birkaç proje ve ödev üzerinde çalışarak birkaç haftalık kısa bir gezi planlamanıza olanak tanır.

varış noktasındaki tesisler

Herhangi bir dijital göçebe için ilk adım bir seyahat hedefi seçmektir. Burada çeşitli faktörler dikkate alınmalıdır. Her şeyden önce, iş için hangi tesislere ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz. Bugün çoğu ülkede kafeler, kütüphaneler ve hatta esnek ortak çalışma alanları gibi çalışmak için uygun çok çeşitli yerler var. Elbette kendi konaklama yerinizden de çalışmaya karar verebilirsiniz. Bugünlerde uygun bir iş bulmak genellikle kolay olsa da, yine de tüm kişisel gereksinimlerinizin karşılanıp karşılanamayacağını öğrenmelisiniz. Örneğin, çok sayıda görüntülü görüşme planladıysanız, kalabalık kafelerden kaçınmak daha iyidir ve sabit bir internet bağlantısı şartsa bu şartın da karşılandığından emin olmalısınız. Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Afrika, Avustralya ve ayrıca Doğu ve Güneydoğu Asya'daki ülkeler dijital göçebeler için idealdir, çünkü burada uygun tesisler özellikle geniştir. Diğer yerler bazen daha az bağlantılıdır, ancak mutlaka göz ardı edilmeleri gerekmez.

Giriş ve vize gereksinimleri

Seyahat hedefiyle ilgili olarak, ilgili giriş düzenlemelerini de düşünmelisiniz. Corona zamanlarında, birçok ülkeye giriş daha zordur ve genellikle aşı veya test kanıtı zorunludur. Ayrıca, bazı ülkelerde kalmak için vize gereklidir. Vize ve diğer seyahat düzenlemeleri hakkında endişelenmek istemiyorsanız, elbette Schengen bölgesi içinde seyahat edebilirsiniz. Sınır kontrolleri artık burada yapılmamaktadır ve her yerde süresiz olarak kalabilirsiniz.

Avrupa dışına seyahat etmek istiyorsanız, mevcut giriş düzenlemeleri hakkında kendinizi daha iyi bilgilendirmelisiniz. Birçok ülkeye seyahat için vize zorunludur. Farklı işler için tasarlanmış farklı vize türleri vardır. Bazı durumlarda, ancak her zaman değil, normal bir turist vizesi, ziyaret ettiğiniz ülkede çalışmadığınız sürece ücretli çalışmanıza izin verir. Bazı ülkeler ayrıca özel bir “dijital göçebe” vizesine sahiptir veya getirmeyi planlamaktadır. Sri Lanka, dijital göçebeler için bir vize getirmeyi planlıyor. Çoğu durumda Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmek ve oradan çalışmak isteyenler ESTA adı verilen dijital giriş iznini kullanabilirler . ESTA, ABD'de 90 güne kadar kalışlara izin verir. Kanada'da karşılaştırılabilir bir elektronik seyahat izni vardır, eTA .

İyi hazırlık başarının anahtarıdır

Gerçekte, dijital bir göçebenin hayatı genellikle sanıldığı kadar rahat ve romantik değildir. Hâlâ maceraya atılmak istiyorsanız, iyi hazırlanmalısınız, çünkü tüm giriş düzenlemelerini göz önünde bulundurmak ve hangi vizenin, ESTA veya eTA'nın kendi gereksinimlerinize en uygun olduğunu bilmek her zaman kolay değildir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Dijital göçebeler: Vizeler ve uzaktan çalışma hakkında bilmeniz gereken her şey