e
sv

Discord Botu Yapımı

discord bot yapımı
avatar

Yazılım Method

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Discord, Skype ve TeamSpeak gibi sesli-görüntülü konuşma uygulamalarından birisidir. Günümüzde özellikle video oyuncuların toplanmasını ve birbirleri ile iletişim kurmaları için kullanılmaktadır. Görüntülü ve sesli konuşmanın yanı sıra metin olarak iletişim kurmaya da olanak sağlar.

Discord, sadece oyuncuların toplanıp, oyun oynarken iletişim kurdukları bir ortam değildir. Aynı zamanda birçok sosyal aktivitenin organizasyonu, sanatsal gruplar, kripto para ve finansal alanlarda kullanıcının da bulunduğu sunuculara sahiptir. Her kullanıcı kendi sunucusunu ücretsiz bir şekilde oluşturma ve yönetme hakkına sahiptir.

Discord Bot Nedir?

Özellikle aşırı kalabalık topluluk sunucularını yönetmek oldukça zordur. Bu yüzden Discord üzerinde bulunan kalabalık toplulukları yönetmek amaçlı botlar oluşturulmuştur. İsterseniz sahip olduğunuz Discord sunucusuna hali hazırda bulunan botları çağırabilir ve bu botlara belirli görevler atayabilirsiniz. Discord botları ile isterseniz küfür eden kullanıcıları sunucudan uzaklaştırabilir, isterseniz belirli özelliklerdeki kullanıcılara ödül verilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; sunucudaki kullanıcılarınıza bir “EXP” sistemi kurarak “Level” almalarını sağlayabilirsiniz. Peki, discord bot yapımı nasıl gerçekleşir?

Discord Bot Yapımı Nasıl Gerçekleşir

Discord bot oluşturmak için öncelikli olarak “Discord Devolopers” üzerinden yeni bir uygulama oluşturmak gerekiyor. Bunun için tırnak içerisinde verilen sayfaya giderek oturum açmamız gerekli. Daha sonrasında “My Apps” sayfasına gelerek “New App” butonuna tıklayınız.

Sonraki aşamada karşınıza gelen ekranda uygulama bilgilerinin girilmesi gereklidir. Bu ekranda bulunan “APP NAME” kısmına bot isminizi, “APP DESCRIPTION” kısmına bot açıklamanızı ve “APP ICON” kısmına ise botunuzun ikonunu belirleyip gerekli bilgileri bu alanlara girmeniz gerekiyor. Sonrasında “Create App” yazısına tıklayarak uygulamamızı oluşturuyoruz.

Tüm adımları doğru bir şekilde yaptıysanız uygulamamız başarıyla oluşturulur ve “GREAT SUCCES” yazılı yeşil bir kutunun olduğu ekran ile karşılaşırsınız. Bu sayfada biraz aşağıya indiğinizde “Bot” başlığı altında “Create a Bot User” yazılı bir buton olduğunu göreceksiniz. Bu butona tıklayınız.

Karşınıza çıkan ekranda iki kısmın oldukça önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Öncelikli olarak “Token” alanı botun mesaj almasını ve göndermesini sağlamak için ihtiyacımız olan bir kod verecektir. “Generate OAuth2 URL” kısmı ise botumuzun sunucuya kaydedilmesini sağlayacaktır. Tabi bu işlem için öncelikli olarak bir test sunucusu oluşturmanız çok daha iyi olur.

Token alabilmek için “clikc to reveal” yazısına tıklıyoruz. Açılan sayfada belirtilen token kodunu kaybetmeyeceğiniz ve güvenli olan bir yere kaydetmelisiniz.

discord-bot-yapma-asamalari
discord-bot-yapma-asamalari

Discord Botunu Kodlamak

Bu aşamalardan sonra artık botunuzu kodlamak sizin yazılım bilgilerinize kalıyor. Discord bot yapımı için Python, C# (DSharpPlus) ve Node.JS gibi yazılım dillerini kullanabilirsiniz. Sıfırdan kendi istediğiniz özelliklere sahip olan bir bot geliştirmek için bu yazılım dillerinden herhangi birini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Ayrıca gelişmiş özelliklere sahip olan Microsoft Visual Studio ve Atom gibi programlama editörlerini kullanarak botunuzu kolaylıkla kodlayabilir ve test sunucunuza dahil edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Discord Botu Yapımı