e
sv

Front-end Developer Nedir?

Frond End Developer Nedir?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkçeye ‘’önyüz’’ kelimesi ile girmiş olan Frond-end, genel olarak internet sitelerinin tasarım bölümleri için kullanılan bir tabirdir. Bir web sitesi kurulurken görünüm ve içerik konularında gerçekleştirilen tüm görsel, işitsel ve tasarım bölümleri, Frond-end kapsamında ele alınmaktadır. Bu nedenle web sitelerinin ilgili bölümleri ile ilgilenerek platformun gelişticiliğini üstlenmiş olan kişilere de Frond-end developer adı verilmektedir.

Fakat yazılım teknolojisine yeni giriş yapmış olan kişiler, belirli aralıklarda back-end veya frontend developer ne demek gibi soruları sıklıkla sormaktadırlar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi frond-end uzmanları sitelerin tasarım bölümleri ile ilgilenirken back-end developer olanlar platformların sunucu ve yönetim paneli gibi arka plan işleriyle uğraşmaktadırlar.

Front-end Developer Ne İş Yapar?

Web tasarım işlemleri ile yeni karşılaşmış olan kişiler, frontend developer ne demek sorularının yanı sıra geliştiricilerin ne iş yaptıklarını da çok merak etmektedirler. Front-end developer olarak çalışmakta olan kişiler, HTML, CCS ve JavaScript adı verilen üç ana program dilini kullanarak sitelerin önyüz çalışmalarını gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle bir Front-end developer olabilmek için ilgili üç yazılım dilini bilmek şarttır.

Fakat bu programlama dillerine hakim olmak, Front-end developer olabilmek için yeterli kriterler değildir. Web siteleri için ön tasarım işlemlerini gerçekleştiren programcılar, tasarım ve dizayn anlamında da yetenekli kişiler olmalıdırlar. Özellikle web sitelerindeki şema düzenlemelerine hakim olarak sitenin tasarımsal olarak güzel görünmesini sağlamalıdırlar. Son olarak front-end developer olarak çalışan kullanıcılar için İngilizce bilmenin de bir avantaj olduğunu belirtmekte fayda var.

Temel düzey html,css,bootstrap,js dillerini öğrendikten sonra freelance olarak iş teklifleri alabilirsiniz. Kendinizi alanınızda deneyim ve tecrübe kazanarak react,vue,twaild,webpack,babel gibi framworkler ve araçları öğrenerek ajanslarda çalışabilirsiniz 🙂

FrontEnd Developer Neler Bilmeli ?

Front-end Developer İş Olanakları Nelerdir?

Günümüzde yazılım sektörü, önü açık ve iş olanakları yüksek alanlardan biri olarak lanse edilmektedir. Bu nedenle birçok kişi, web tasarım ve programlama işlemleriyle uğraşmaya hatta profesyonel yatırımlar gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Özellikle programlama işlemleri ile ilk defa tanışan kişiler, frontend developer ne demek sorusunun yanında iş olanaklarını da sıklıkla sormaktadırlar.

Front-end geliştiriciler, internet üzerinden bağımsız olarak çalışabilecekleri gibi bir firma bünyesinde de işe alınabilmektedirler. Bu durum, tamamen sizlerin gelişim sürecinizin ne kadar verimli geçtiğiyle ilgilidir. İnternet üzerinde milyonlarca platform olduğunu varsayarsak kendini kanıtlamış bir front-end developer için iş bulmak hiçte zor değildir. Siz de web site tasarımı konusunda kendinizi geliştirerek dolgun bir maaşla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Front-end Dillerinin Özellikleri Nelerdir?

Frontend developer ne demek sorusunun yanı sıra ilgili alanda tercih edilen yazılım dilleri de sıklıkla sorulmaktadır. Bunlar, HTML, CSS ve JavaScript olarak sıralanabilmektedirler. Peki, bu programla dillerinin özellikleri nelerdir?

 • HTML

HTML yazılım dili, bir web sitesinin kemik yapısı gibi tasvir edilmektedir. Web sitesi kurulum işlemleri sırasında kullanılan HTML kodları sayesinde platformun temel özellikleri yazılmaktadır. Daha iyi anlayabilmeniz için HTML kodları ile sitede bir işaretleme aracı olarak kullanılır. Html dili işaretleme dili olarkta bilinir..

 • CSS

CSS programlama dili, HTML bazında kurduğunuz web sitesi öğelerine şekil vermek için kullanılmaktadır. HTML bölümünde verdiğimiz kutu örneğine şekil, boyut ve renk kazandırabilmek için CSS kodları tercih edilmelidir.

 • JavaScript

JavaScript dili, web sitesinde yer alan öğelere daha interaktif bir boyut kazandırabilmek için kullanılmaktadır. HTML’de örnek olarak verdiğimiz kutu bölümüne tıklanıldığında bir uyarı mesajı vermesini sağlamak için JavaScript dili tercih edilmektedir.

Bu dilleri BTK Akademi üzerinden ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ek olarak BTK Akademi eğtim sonunda sınav sonucuna bağlı olarak katılım serfitikası vermektedir. Eğer isterseniz ücretli olarak udemy üzerinden frontend developer eğtimlerini alabilirsiniz.

 • HTML CSS Nasıl Öğrenilir? – Yazılım Method
  11 ay önce

  […] Front-end Developer Nedir? […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Front-end Developer Nedir?