e
sv

Gmail SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

gmail smtp ayarı
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Web site sahipleri arasında e-mail göndermek için Google’ın tamamen ücretsiz olan Gmail SMTP sunucularından yararlanabileceğinin birçok kişi farkında değildir. Özellikle web hosting servis sağlayıcılarının SMTP sunucularını kullanmakta sıkıntı çekenler veya mail gönderiminde problem yaşayan kişiler için Gmail SMTP ayarları kesin bir çözüm olabilir. Bu yazımızda Google’ın bu ücretsiz servisini nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Gmail SMTP Hizmetini Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Piyasada hizmet veren birçok barındırma hizmeti sağlayan firma SMTP desteği de vermektedir. Ancak harici bir SMTP hizmetinden faydalanmanın birçok faydası olabilir. Bu faydaların başında, çok daha iyi bir şekilde posta gönderme garantisi gelir. Ayrıca eğer VPS kullanıyorsanız kendinize ayrı bir mail sunucusu kurmanız gerekmez. Google sunucularının kara listede olma olasılığı çok daha düşüktür. Bu yüzden gönderilen mailler spam olarak işaretlenmeyeceklerdir.

Gmail SMTP Sunucuları Limitleri

Google’ın ücretsiz bir şekilde sunduğu SMTP hizmetleri bazı sınırları da içerisinde barındırıyor. Bunların en önemlisi günlük 100 e-mail sınırı diyebiliriz. Eğer Google SMTP hizmetinden faydalanıyorsanız ve son 24 saat içerisinde 100 mail sınırını geçtiyseniz, gönderdiğiniz mailler karşı tarafa ulaşmayacaktır. Tekrardan mail gönderebilmek için yeni bir günde çalışma yapmanız gerekir. Google’ın bu konudaki sınırlarını detaylarıyla incelemek için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Gmail SMPT Ayarları Yapılandırma

Google’ın ücretsiz bir şekilde sunduğu bu hizmetten faydalanabilmek için öncelikli olarak Gmail veya G Suite hesabına sahip olmanız gerekiyor. Tabii ki SMTP hizmetini kullanabileceğiniz bir hosting paneline de tam erişim sahibi olmalısınız.

Gereken her şeye sahipseniz, Gmail SMTP sunucusunu kullanmak için bazı ayarları yerine getirmemiz gerekiyor. Öncelikle Gmail hesabınızda daha az güvenli uygulamaların erişim iznini açmanız gerekiyor. Gmail tarafında modern güvenlik standartları taşımayan uygulamalar bir süredir engelleniyor. Ancak bu durumu hesap ayarlarındaki bu sayfadan kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bunun için sayfaya girerek “Kapalı” olan butonu “Açık” hale getirmeniz gerekiyor. Burada bir parantez açmak gerekiyor. Eğer Gmail hesabınızı iki aşamalı doğrulama ile koruyorsanız, bahsettiğimiz izin erişimini veremezsiniz. Böyle bir durumu çözmek için uygulama şifresini kullanarak oturum açmanız gerekiyor. Bu durumla ilgili daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Gmail SMTP Ayarları Nasıl Olmalıdır?

Google’ın SMTP hizmetini düzgün bir şekilde kullanabilmek için ayarlar aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.

SMTP Sunucusu: smtp.gmail.com

SMTP Kullanıcı Adı: Gmail adresinizin tam şekli. (isminiz@gmail.com)

SMTP Şifresi: Gmail oturum açma şifreniz.

SMTP Port: 587/465

TLS/SSL: Gerekli

WordPress için Gmail SMPT Ayarları Nasıl Yapılır?

Gmail SMTP hizmetini kullanabilmek için birçok PHP kod veya iletişim formu eklentileri kullanabilirsiniz. Ancak en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress için bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız WP Mail SMTP eklentisini kullanmanız gerekir. Eklentiyi WordPress panelinden kurduktan sonra yukarıda belirttiğimiz şekilde SMTP ayarlarını yaparsanız sorunsuz bir şekilde mail hizmetinden faydalanabilirsiniz.

gmail smtp ayarı wordpress

Sıradaki içerik:

Gmail SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?