e
sv

Hackathon Nedir? Hackathon’a Kimler Katılabilir?

Hackathon Nedir? Hackathon’a Kimler Katılabilir?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hackathon akımı son zamanlarda tüm dünya tarafından oldukça popüler etkinlikler arasına girmeye başladı. Hackathon etkinlikleri, yazılımcılar için hem ödül kazanabilecekleri hem de projelerini hayata geçirebilecekleri mükemmel alanlar olarak bilinmektedir. Peki, hackathon nedir? Hackathon’a kimler katılabilir?

Hackathon Nedir?

Hackathon, kelime olarak “Hack” ve “Marathon” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Hackathon 1999 yılına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. OpenBSD geliştirici ekipleri ve SUN pazarlama ekiplerinin birbirlerinden bağımsız olarak başlatılan etkinlikler, ilerleyen zamanlarda çok büyük kitlelere hitap edecek bir akımında başlangıcı olmuştur.

Sonraki süreçlerde çok daha büyük firmalar tarafından gerçekleştirilen bu etkinlikler ile Hackathon, oldukça popüler bir hale büründü. Örnek vermek gerekirse; neredeyse her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan Facebook “Like Butonu”, PhoneGap gibi teknolojik ürünlerin çıkışı noktaları Hackathon etkinlikleridir. O günlerden bu yana Facebook, Spotify gibi birçok teknoloji devi firmalar Hackathon etkinliklerini şirket kültürü haline getirdi ve belli periyodlarda düzenlemeye devam ettiler.

Hackathon Nedir?
Hackathon etkinlikleri, yazılımcılar için hem ödül kazanabilecekleri hem de projelerini hayata geçirebilecekleri mükemmel alanlar olarak bilinmektedir

Hackathon Neden Düzenlenir?

Hackathon etkinlikleri yeni fikirler üretmek, yeni ürünler yaratmak, şirket tanıtımı gibi alanlarda beyin fırtınası yapmak, işe alımları düzenlemek gibi amaçlarla düzenlenebilmektedir.

Hackathon etkinliklerinde her zaman bir zaman sınırı ve rekabetçi ortam olmaktadır. Yine takımlar, jüri, sunum ve ödül aşamaları da Hackathon etkinliklerinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Bu etkinlikler zaman sınırının olması çok önemlidir. Kişilerin konfor alanlarından uzaklaştırılarak, baskı ve stres altında yaratıcılıklarının sınırlarının zorlanması amaçlanır. Üst düzey stres ve baskı içerdikleri için genelde en fazla 3 gün süren bu etkinlikler bazen de 1 aya kadar uzamaktadır.

Hackathon Nasıl Yapılır?

Hackathon etkinliklerinde bir konsept mevcuttur ve bu konsepte dair ilgili olan kişiler bu etkinliğe katılarak birbirleriyle kıyasa yarışırlar. Yarışırken katılımcılar arasında belirli takımlar oluşturulur. Çünkü takım içerisinde ne kadar farklı kişilik ve yetenek olursa o kadar yaratıcı ürünler ortaya çıkar. Ortaya çıkartılan ürün ne kadar iyi olursa olsun, iyi bir şekilde sunulmazsa etkinlikte başarı elde etmek zor olacaktır.

Bu etkinliklerde sunum özellikle en önemli kısımlardan birisi olabiliyor. Çünkü bu etkinliklere katılan birçok kişi aslında işin teknik kısmıyla ilgilendiğinden takımlarda sunumu iyi derecede yapacak ve güzel bir şekilde pazarlayacak kişilerin eksikliği fazlasıyla hissedilmektedir.

Hackathon etkinliklerinde bir de üretilen ürünleri ve sunumları inceleyecek, puanlayacak jüri ekibine ihtiyaç vardır. Hackathon konsepti hangi alandaysa bu alanda başarılı olmuş ve sektörde önde gelen kişiler tarafından jüri oluşturulması en uygun seçenek olacaktır.

Jürinin objektif bir şekilde yaptığı değerlendirmeler sonucunda kazanan ödül mekanizması da bu etkinliklerin olmazsa olmazları arasındadır. Bu ödül genelde para olmakla birlikte, hediye çeki, ürün veya işe alım gibi ödüller de etkinlik sonucunda elde edilebilir.

Hackathon’a Kimler Katılabilir?

Bazı özel hackathon etkinlikleri davetiye ile yapılmaktadır. Ancak olarak bu işin kültüründe herkese açık etkinlikler olması yatar. Yani Hackathon etkinliklerine konsepte ilgi duyan ve bu alanda çalışmalar yapan herkes katılabilir.

Hackathon’a Nasıl Katılım Sağlanır?

Hackathon , Metaverse Hackathon , Hiring Challange gibi etkinliklere firma ve şirketlerin yapmış olduğu davet ile katılım sağlayabilirsiniz. Genelde bilindik firmalar bu etkinlikleri çeşitli sitelerde yayınlamaktadır. En bilindik sitelerden biri olan Coder Space ile katılım sağlayabilirsiniz.

Coder Space etkinliklere katılım sağlamanız için mezuniyet bilgileriniz v.s kaydetmeniz gerekmekte . Etkinliklere katılmadan önce deneme testlerine sokabilirler siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Hackathon Nedir? Hackathon’a Kimler Katılabilir?