e
sv

HTML CSS Nasıl Öğrenilir?

html5 css3 nasıl öğrenilir
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eğer web sitesi oluşturmak veya web siteleri ile ilgili az çok ilgi alanına sahipseniz mutlaka HTML ve CSS dillerini duymuşsunuzdur. Çünkü aslında HTML ve CSS web sitelerinin temel 2 yapı taşını oluşturan elemanlardır. Bu ikisi olmadan web siteleri olamaz. Bir binanın temeli ve dış katmanı gibi düşünülebilir. Bu yüzden web geliştirme alanında öğrenilmesi gereken ilk basamak olarak bu dillere yönelim gerçekleşir. Peki, HTML ve CSS Nasıl Öğrenilir?

HTML Nedir?

HTML, diğer web dillerine göre öğrenilmesi çok daha kolay bir dildir. Aslında HTML bir yazılım dili bile değil, metin işaretleme dili olarak kabul edilir. HTML kullanılarak herhangi bir nesne oluşturulmaz, algoritma kurulma durumu yoktur. HTML ile sadece metin yazılarak bir web sitesinin iskeleti meydana getirilir.

Hyper Text Markup Language yani HTML dilini web sitesinin metin, resim, video, butonlar vb. birçok işlevsel öğesini oluşturmakta kullanırız. Oluşturulan bu temel kodlar olmadan bir web sitesinin tarayıcı tarafından görüntülenmesi mümkün olmaz. Çünkü sayfanın açılabilmesi için .html uzantılı bir sayfaya ve içerisinde HTML etiketlerinin yer aldığı bir kod yapısına ihtiyacı vardır. HTML olmadan o sayfaya CSS oluşturmak, PHP, Java Script gibi programlama dilleri ile arka planını oluşturmak hiçbir şey ifade etmez. Bu yüzden HTML basit olmasına karşın, oldukça önemlidir.

Frontend developer nasıl olunur
Frontend developer nasıl olunur

CSS Nedir?

Basamaklanmış stil katmanları yani Cascading Style Sheets olarak açılımı yapılabilecek olan CSS, tıpkı HTML gibi bir metin işaretleme dilidir. Bu yüzden aslında CSS’de bir programlama dili olarak kabul edilmez. Ancak CSS, web siteleri için en az HTML kadar önemlidir.

CSS sayesinde web sitelerin renkleri, arka planlar, yazı fontları, görsel efektleri vb. birçok görsel unsurları üzerinde kontrol sağlayabilir ve bunları kendi projenize göre şekillendirebilirsiniz. Özellikle kullanıcı dostu olmak konusunda CSS’e büyük bir iş düşmektedir. Unutmayın, işlevsel bir CSS kodlaması web sitelerinde yüksek kullanıcı dönüşü sağlar.

Bu arada eğer kendinizi frontend developer alanında geliştirmekteyseniz buradaki makalemizide inceliyebilirsiniz.

HTML ve CSS Nasıl Öğrenilir ?

HTML ve CSS aslında et ile tırnak gibi olduğundan çoğu zaman bir bütün olarak ele alınırlar. Bu yüzden eğitimler de çoğu kaynakta iç içe işlenmektedir. HTML ve CSS dillerini öğrenebilmek için internet üzerinde birçok ücretli ve ücretsiz kaynağa erişebilmek mümkündür.

Kullanıcı deneyimi açısından yüksek beğeni alan Udemy ücretsiz kurslarını buradan inceleyebilirsiniz. Buradaki bağlantıdan ise Udemy üzerindeki ücretli eğitimlere göz atabilirsiniz. Son zamanlarda içerik açısından oldukça zengin hale getirilen BTK Akademi üzerinden “HTML Giriş” ve “HTML 5 ile Web Geliştirme” eğitimlerinin de oldukça beğenildiğini söylemeliyiz.

Sıradaki içerik:

HTML CSS Nasıl Öğrenilir?