e
sv

HTTP Durum Kodları Nedir?

http durum kodları
avatar

Yazılım Method

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günlük hayatımızın bir parçasını internet üzerinde geçirmeyen kişi sayısı oldukça azdır. Özellikle bilgi edinmek ve hatta boş zamanlarımızda vakit öldürmek için gezindiğimiz de interneti kullanıyoruz. Web tarayıcılar üzerinde internet gezintisi yaparken bazen bu sayfaların açılmadığını ve ekranda “404 Hata Kodu” veya “500 Hata Kodları” gibi uyarılarla karşılaşırız. Aslında hiç hata almasak bile başarılı sayılabilecek kodlar arka planda alınmaya devam eder. Peki, bu http durum kodları nedir?

HTPP, 90 yılından itibaren dünya üzerinde ağ iletişim protokolü olarak kabul edilir. Açılımı “Hyper Text Transfer Protocol” olarak geçer. İnternet ağı üzerinde, web sitelerinin açılmasını sağlayan önemli bir protokoldür. Web sitesine girmeye çalışan ziyaretçinin bilgisayarı ile web sitenin barındığı sunucu arasındaki alışveriş kurallarını oluşturur.

HTTP durum kodları ise web sitesine ulaşmaya çalışıldığında bu cevabın başarılı veya başarısız olduğunu anlamamıza sağlayan kodlardır. Çoğu zaman bu kodları ziyaretçiler görmezler. Ancak arka planda bu durum kodları işlevlerini sürdürmeye devam ederler. Bu kodlar toplamda 5 farklı grup içerisinde incelenebilir. Kodların toplam sayısı ise 80 adedi aşmaktadır. Ancak bizler bu yazımızda en sık kullanılan durum kodlarını kısaca inceleyeceğiz.

http durum kodları
http durum kodları

En Sık Kullanılan HTTP Durum Kodları

Web tarayıcılar ve web sitelerin sunucuları arasındaki iletişim sonucunda oluşan durum kodları anlamları ve grupları bakımından isimlendirilip ayrılmışlardır. En sık karşılaşılan ve iletişim ağında en çok kullanılan durum kodlarını kısaca inceleyelim.

 1. 200 Durum Kodu (Başarılı)

Kısaca bu olması her şeyin olması gerektiği gibi olduğunun göstergesidir. Ziyaret edilen bir web sayfası sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa sunucudan web tarayıcıya “200” durum kodu gönderilir.

 1. 301 Durum Kodu (Kalıcı Yönlendirme)

Web sayfasının kalıcı olarak, başka bir web sayfasına yönlendirildiğini işaret eden durum kodudur. Bu durumda sayfayı ziyaret eden kullanıcılar da direkt olarak yönlendirilen sayfaya giderler. Özellikle web site taşıma işlemlerinde sıklıkla karşılaşılan durum kodlarından birisidir.

 1. 302 Durum Kodu (Geçici Yönlendirme)

Sektöre ilgi duyan birçok kişi “302” durum kodunu bilmemektedir. Çoğu zaman 301 yönlendirme kodu kullanıldığından bu kod biraz arka planda kalmaktadır. İşleyiş olarak 301 kodu ile neredeyse aynı sisteme sahiptir. Aralarındaki tek fark 302 durum kodunda kalıcı değil de geçici bir yönlendirme söz konusudur. Genelde web sitelerin bakım, test aşamaları, ürünlerin stok bitişi gibi durumlarda tercih edilir. Bunda da web sayfasını ziyaret eden kullanıcı direkt olarak yönlendirilen sayfaya gider.

 1. 404 Durum Kodu (Bulunamadı)

Yukarıda bahsedilen kodların hepsi arka planda çalışarak kullanıcıya gösterilmeyen kodlar arasında yer alır. Kullanıcılar genellikle en çok “404http durum kodları ile karşılaşmaktadır. Bu kod kullanıcının ziyaret ettiği web sitesinin ilgili sunucuda bulunamadığını ifade etmektedir. Kullanıcı kaybı yaşamamak adına özel tasarlanan 404 hata sayfaları oluşturulmalı ve bu sayede kullanıcıları web site üzerinde bulunan farklı ilgili bir sayfaya yönlendirmeliyiz.

Sıradaki içerik:

HTTP Durum Kodları Nedir?