e
sv

Instagramda Çekiliş Nasıl Yapılır?

instagramda çekiliş nasıl yapılır
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medya platformları arasında en popüler olan ve ülkemizde de gittikçe değer kazanan Instagram hem bireysel kullanım hem de kurumsal kullanımını gün geçtikçe arttırmaktadır. Kullanımın bu kadar yoğun olduğu alanlarda fenomen hesaplar ve ticari alanda faaliyet gösteren kurumsal hesapların prestij kazanması için bazı pazarlama taktiklerini uygulaması gerekmektedir. Bu taktiklerin başında ise takipçilere çekilişler düzenlemek gelir. Bu yazımız da Instagram çekiliş nasıl yapılır sorusuna cevap bulacağız.

 Instagram Çekilişi için Neler Önemlidir?

Bir Instagram çekilişini düzgün bir şekilde yapabilmek için etkinlik öncesinde bazı planların yapılması gerekir. Bu planların düzgün bir şekilde hazırlanması ve uygulamaya alınması, çekilişten alınabilecek verimi maksimuma çıkaracaktır. Peki, düzgün bir şekilde Instagram Çekiliş Nasıl Yapılır?

Çekilişin Amacı Nedir?

Instagram üzerinden yapılacak olan bir çekilişin birçok farklı amacı olabilir. Genelde her alanda fayda sağlamaya çalışan çekilişlere katılım çok daha az olur ve bu çekilişlerden alınacak verim azalabilir. Bu yüzden birkaç adet çekiliş amacı belirlenip, bu alana göre çalışmalar yürütmek çok daha verimli olacaktır. Instagram çekilişinin amaçları; takipçi sayısını arttırmak, paylaşımların beğeni ve yorum sayısını arttırmak, mail havuzu oluşturmak, blog ve web sayfalarına yönlendirmeler yapmak olabilir. Bu alanda 1-2 amaç belirlenerek, hedefe uygun çalışmaların yapılmasının önemi oldukça büyüktür.

Talep Edilen Bir Ödül Belirleyin

Instagram çekilişinin olmazsa olmazının ödüller olduğunu söylemeye sanırım gerek yoktur. Ödül seçiminin ilgi çekici ve insanlar tarafından sıklıkla talep edilen bir ödül olmasına özen gösterin. Özellikle hediye ürünlerin oldukça tutulduğunu ve sonrasında da kupon kodlarının rağbet gördüğünü belirtebiliriz.

Basit Katılım Koşulları Olmalı

Instagram çekiliş etkinliğinde katılım koşullarının önemi büyüktür. Katılımcılardan çok fazla talepte bulunmak ve karmaşık bir koşul listesi oluşturmak, çekilişin katılımcı sayısında ciddi bir düşüklüğe sebep olabilir. Bu yüzden paylaşım altına birkaç arkadaş etiketleme, takip etme, beğeni gönderme gibi şartlar sıklıkla karşılaşılan basit koşullar belirlemek en iyi seçenek olacaktır.

Çekiliş Sürecini Uzatmayın

Instagram çekiliş planlamasında en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi, çekiliş sürecini uzun tutmaktır. Bu kullanıcıların çekilişe katılmak için daha çok zamanlarının olduğunu ve sonrasında da çekilişe katılmayı unutmalarına sebep olabilir. İstatistikler bu şekilde uzun süren çekilişlere katılım sayısının çok daha düşük olduğunu göstermektedir. Genelde 1-3 gün arasında gerçekleştirilen çekilişlerden güzel verimler alınmaktadır.

Instagram Çekiliş Araçları

Instagram çekilişinizin başarılı bir sonuç vermesi ve hesabınızın amaçlarına ulaşması için çekilişin şeffaf ve adil bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Aksi halde prestij kaybedebilir ve çeşitli sorunlar ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden doğru sonuç veren Instagram çekiliş araçları tercihi edilmelidir.

Instagram üzerinden çekiliş yapmak istediğinizde birçok araç ile karşılaşabilirsiniz. Bunların arasında ücretsiz olarak bulunan ve bilindik çekiliş araçları tercih edilmelidir. Eğer çekilişi çok daha gelişmiş seçenekler ile ve istatistikler ile yapmak istiyorsanız ücretli çekiliş araçlarını tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

Instagramda Çekiliş Nasıl Yapılır?