e
sv

İnternet Hızı Testi Nedir? Nasıl Artırılır ?

internet hiz testi nedir nasil artırılır?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet hızı, mevcut bağlantınızın size aktarım hızının yansımasına verilen isimdir. İnternet hızı testi ise bağlatınızın size ne kadar sürede yansımakta olduğunu ölçen bir testtir. Bu testler, internet hızınızın sağladığınız işlemlere yeterli olup olmadığını anlayabilmeniz için dizayn edilmişlerdir.

İnternet hızı testi sırasında sizlere sağlanan internet hızının yanı sıra ping, yükleme ve indirme hızı gibi paremetleri de aynı anda görebilmektesiniz. Bu sayede internet bağlantınızdan ne kadar verim aldığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Son olarak internet sağlayıcınızın sizlere vaad ettiği hızı yakalayıp yakalayamadığınızı da internet hız testleri sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Neden Yapılmalıdır?

İnternet kullanıcıları, sağlayıcı bazlı tarifeleri satın aldıklarında kişilere özel olarak belirli internet hızları atanmaktadır. Bu değerler, genel olarak ortalama hızları kapsıyor olsalar da taahhüt edilen limitlerin altına düşmemelidir. Bu durum, tüketicilerin hızlarını kontrol etmeleri gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle birçok internet kullanıcısı, internet hızının gerçek limitlerini öğrenebilmek için internet hız testlerine başvurmaktadır.

Tüketicilere genel olarak en düşük değerler üzerinden hizmet sağlanmakta ve daha üst hızlarında görüleceği söylenmektedir. Bu nedenle internet kullanıcıları, indirme hızı adı verilen ‘’Download’’ verilerine çok dikkat etmelidir. İnternet sözleşmesinde yer alan limitlerin altında bulunan Download hızları, sağlayıcılara anında bildirilmelidir.

Ayrıca internet hız testi, sadece indirme hızı için değil ping ve yükleme hız değerlerini görebilmek için de yapılmaktadır. Bu değerler de hız testleri sonucunda kolaylıkla gözler önüne serilmektedir. Her internet kullanıcısı, ping ve yükleme hızı değerlerine de dikkat etmeli, sözleşme dışı hızlar kapsamında hakkını arayabilmelidir.

İnternet Hız Testi Nasıl Gerçekleşir?

İnternet hız testi, günümüzde birçok adres bazında gerçekleştirilebilmektedir. İnternet hız denemeleri için global çapta en sık kullanılan sitelerden biri bu adresdir. Adından da anlaşılabileceği gibi sadece internet hız testi yapabilmek için kurulmuştur. İnternet hız testinizi gerçekleştirebilmek için öncelikle örnekte olduğu gibi bir hız test platformuna erişim sağlamanız gerekmektedir.

İlgili platforma erişim sağladıktan sonra tek tıkla internet hız testinizi başlatabilirsiniz. Bu test sırasında yalnızca erişim hızınız değil ping değeriniz, indirme ve yükleme hızlarınız da tespit edilmektedir. Her parametrenin verilerini aldıktan sonra internet hız testini sonlandırabilirsiniz.

İnternet Hız Testleri Ne Kadar Güvenilir?

İnternet camiası, günümüzde bilgi kirliliği kapsamında sıklıkla eleştirilmektedir. Hal böyle olunca internet hız teslerine olan güven de günden güne azalmaktadır. Fakat hala işini layığıyla yapmaya çalışan hız testi platformları yer almaktadır. İlgili platformlar, sizler için en doğru verileri ortaya çıkarmakta ve gerçek verileri önüne sermektedir.

Güvenilir bir internet hız testi için bilindik ve popüler internet sitelerini tercih etmek şarttır. Bu sayede siteler, sizlerin bulunduğu en yakın şehir hattına bağlanabilir ve kullandığınız bağlantının hızını kolayca ortaya çıkarabilir. Kısacası internet hız testinizin doğru veriler sunmasını istiyorsanız bulunduğunuz şehir bazında test gerçekleştiren ve kalitesini kanıtlayan platformları tercih etmenizde fayda var.

modem hizi nasıl artırılır
modem hizi nasıl artırılır

İnternet Hızını Nasıl Artırılır

İnternet hızının büyük manada önemli olduğu dönemlerde upload/download işlemleride buna bağlı olarak etkisini zamansal olarak göstermektedir. Eğer bir modem arayıcılığı ile internet erişimi almaktaysanız burda birden fazla etken bulunmaktadır. Modemlerin çalışma sitillerine , sağlayıcı firmaya kadar uzanmaktadır.

İnternet hızınızı aşağıdaki maddelere göre artırabilirsiniz.

 1. Modem kalitesi , türü , bant genişliği ( VDSL modemlerin upload/download hızı daha yüksektir)
 2. Bağlantı Koblosunun uzunluğu
 3. İnternetinizi yavaşlatacak virüsleri temizleyin
 4. İnternet Servis sağlayıcısı tarafından verilen megabit değerinizi artırın
 5. Modeminizi açık ortamda televizyon ve diğerteknolojik aletlerin bulunduğu ortamda tutmaya özen gösterin

bunları yaptıktan sonra bir nebze bile olsa artacağını umut etmekteyim eğer hala aynı problemi yaşamaktaysanız , internet servis sağlayıcı firmanız ile iletişime geçiniz.

 • Windows 11 Bu Bilgisayarda Çalıştırılamaz Hatasının Çözümü – Yazılım Method
  1 sene önce

  […] ile windows 11 usb hazırlama İnternet Hızı Testi Nedir? Nasıl Artırılır ? Etiketler: windows 11 windows 11 bu bilgisayarda çalıştırılamaz hatası Windows 11 Bu […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

İnternet Hızı Testi Nedir? Nasıl Artırılır ?