e
sv

Javascript Server Side Render Nedir? Nasıl Yapılır?

Javascript Server Side Render Nedir? Nasıl Yapılır?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son yıllarda ara yüz geliştirme sistemleri açısından oldukça fazla gelişmeler yaşandı. Artık web siteleri neredeyse mobil uygulamalar ile aynı mantıkla oluşturulmaya başlandı. Özellikle AngularJS, VueJS ve React JS gibi birçok yeni ara yüz geliştirme kütüphaneleri, bu anlamda modern web sitelerine açılan kapıları bizlere sundu.

Bu web siteleri genel anlamda kullanıcı odaklı geliştirilmiş olan ve oldukça işlevsel olmalarının dışında arama motoru optimizasyonu konusunda sınıfta kalıyorlar. Arama motorları açısından javascript olarak sunulan içeriklerin taranması oldukça zor ve karmaşık bir yapıda olduğundan, bu web sitelerini düzgün bir şekilde tarayabilmek saf haliyle mümkün olmuyor. Peki, bu tarz modern ara yüz dilleri ile geliştirilen web sitelerini, arama motorları açısından optimize etmek mümkün değil midir?

JavaScript Server Side Render Nedir?

Yeni nesil javascript kütüphanelerini arama motorları açısından optimize edebilmek için günümüzde iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; Client-Side Rendering (CSR) ve Server-Side Rendering (SSR) olarak bilinmektedir.

JavaScript Server Side Render Nedir?
JavaScript Server Side Render Nedir?

İlk olarak Client-Side Rendering yöntemini inceleyelim. Bu yöntem ile yeni nesil internet tarayıcıları, web siteye bağlanmak istediğinde küçük bir HTML dosyasıyla yanıt verirler. Bu HTML dosyasında da oluşturulmuş olan javascript kodları bulunmaktadır. Tarayıcı bu şekilde sunulan HTML dosyasını okuyarak sayfayı oluşturur ve son olarak kullanıcıya sunar. Web sitelerin bu sistem ile oluşturulması hem sunucu yükünü hem de arama motoru tarafından işleri karmaşık hale gelmesini sağlar. Hatta çoğu zaman bu sistem ile geliştirilmiş sayfaları Google gibi arama motorları boş bir sayfa olarak görebilirler. Peki, sunucu taraflı oluşturma nedir?

Sunucu taraflı oluşturma (Server Side Render), çok daha farklı bir şekilde çalışmaktadır. Burada web sitesine giriş isteği sonucunda, sunucu bu isteği kabul eder. HTML dosyası sunucu tarafından oluşturulur ve yanıt verir. Tarayıcı, bu oluşturulmuş olan javascript ve HTML dosyalarını indirir. Bu şekilde içerik hem kullanıcılar hem de arama motoru botları tarafından okunabilir hale gelir.

Sunucu taraflı oluşturma en büyük arama motoru olan Google tarafından desteklenen bir yapıdır. Bu yüzden aslında hem kullanıcı taraflı hem de arama motoru taraflı, Server Side Render yapısı çok daha uygun bir yöntem olarak görülüyor.

Server-Side Rendering entegrasyonunu kendi içerisinde bulunduran kütüphaneler mevcutken, bazıları ek sistemlere ihtiyaç duyabiliyor. Bunları aşağıdan görebilirsiniz;

 • React – Next.JS> Gatsby
 • Angular – Angular>Universal
 • VueJS – Nuxt.js
server side render vue ,angular,react
server side render vue ,angular,react

Sonuç olarak modern ara yüz geliştirme kütüphaneleri olan VueJS ve AngularJS gibi sistemlerde temelde iki farklı yorumlama bulunuyor. Bunlardan birisi Client Side Rendering olan yöntemi Google pek sevmiyor. Çünkü bu yöntemi taramak oldukça masraflı ve sıkıntılı bir süreç içeriyor. Ancak sunucu taraflı oluşturma (Server Side Rendering) olan yöntemi Google oldukça seviyor ve gayet iyi bir şekilde tarayabiliyor.

Sıradaki içerik:

Javascript Server Side Render Nedir? Nasıl Yapılır?