e
sv

Metaverse Nedir? NFT Oyun Teknolojisi Nedir?

Metaverse Nedir? NFT Oyun Teknolojisi Nedir?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknoloji dünyasında her geçen gün gelişmeler meydana geliyor ve bu gelişmeler de bazen teknoloji severleri oldukça heyecanlandırıyor. Son zamanlarda teknoloji dünyasını kökünden sarsan ve neredeyse herkesin dilinde olan yeni bir gelişme mevcut, Metaverse. Herkesin konuştuğu bu yeni gelişme sayesinde oldukça kapsamlı olan ve merak uyandırıcı bir dünya bizleri bekliyor. Peki, Metaverse nedir?

Metaverse Nedir? (3D Sanal Dünya)

Metaver sistemini aslında 1990’lı yıllarda yazılan romanlar ve sonrasında bazı dizi/film senaryolarında zaten görüyorduk. Ancak bu dünyanın gerçek olabileceği ihtimali, birçoğumuzun düşündüğü gibi aklımıza dahi gelmemiştir. Ancak AR/VR ve 3D sistemlerini kullanan sanal bir dünya artık çok uzak değil.

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg, 2021 yılında Facebook’a bağlı tüm ürünleri “Meta” adı altında topladı. Özellikle bu hamleden sonra zaten blok zinciri teknolojisiyle iç içe olan dünya, şimdilerde Metaverse evreni haricinde bir şey konuşmaz oldu.

Metaverse, kısaca internet dünyasında bulunan; oyunlar, toplantılar, sosyal iletişim vb. tüm içeriğin, AR/VR ve 3D sistemlerini ve blok zinciri sistemlerini kullanılarak oluşturulduğu kocaman sanal bir dünya olarak tanımlanabilir. Metaverse içerisinde yer alan kullanıcılar gerçek ve sanal hayatı bir nevi birleştirir ve aralarında çok keskin ayrımlar yapılamaz. Kullanıcılar istedikleri an bu sanal dünyaya katılabilir.

Bu sanal dünyanın nasıl olabileceği hakkında fikirler ve hayaller kurabiliyoruz ancak ortaya nasıl bir dünya çıkabileceği ile ilgili net bir bilgiye sahip değiliz. Çünkü şu anda bu dünyayı oluşturabilecek yeterlilikte teknolojik gelişmelere henüz ulaşamadık.

Öte yandan aslında Metaverse sistemini oluşturacak sistemlerin neredeyse hepsini ayrı bir şekilde teknoloji dünyasında aktif olarak kullanıyoruz. Özellikle son zamanlarda internet üzerinde toplantı teknolojileri oldukça gelişti. Arttırılmış sanal gerçeklik ve üç boyutlu sistemler oldukça ilerleme kaydetti. Çok oyunculu oyunlar zaten bir süredir hayatımızda bulunuyor. Blok zinciri sistemleri ise son sürat gelişmeye devam ediyor.

NFT Oyun Teknolojisi Nedir?

Blok zinciri ile ilgilenen birçok kişi son zamanlarda NFT teknolojisini duymuştur. Özellikle geleceğe dair yatırım yapmak isteyenlerin uğrak noktası haline gelen NFT, artık kısa sürelerde de çok ciddi kazançlar elde ettirebiliyor. Peki, NFT Nedir?

NFT, açılım olarak Non-Fungible Token yani karşılığı olmayan, yalnızca size ait olabilecek, başka örneği olmayan bir dijital varlık diyebiliriz. NFT, ekonomi, eğlence ve hatta sanat alanlarında ciddi derecede gelişti denilebilir.

NFT teknolojisinin benzersiz veya sınırlı dijital varlıklar olduğunu öğrendiğimize göre bunun oyunlara nasıl entegre edildiği de sanırım gözümüz de canlanmıştır. Bir oyunda yer alacak olan karakter, giysiler, silahlar vb. birçok ürün aslında NFT sayılabilir.

NFT sistemini kullanan oyunlarda kolay lisanslanabilir ve kopyalanamaz olmak oldukça avantajlı bir durumdur. Ancak blok zinciri sistemi gibi NFT oyunlarında da çok fazla spekülasyonlarla karşılaşmak mümkündür.

Metaverse Nedir? NFT Oyun Teknolojisi Nedir?
Metaverse Nedir? NFT Oyun Teknolojisi Nedir?

Sıradaki içerik:

Metaverse Nedir? NFT Oyun Teknolojisi Nedir?