e
sv

Node.js – Birçok kullanıma sahip JavaScript Dili

avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Node.js çerçevesi giderek daha popüler hale geliyor. Halihazırda binlerce uygulama için kullanılıyor – ve sayı sürekli artıyor. Bu çerçeve özellikle bir web sunucusunun arka ucu için popülerdir – ilk olarak size bu görev için JavaScript kullanma seçeneği sunduğu için ve ikinci olarak da çok verimli çalıştığı için. Ancak masaüstü uygulamaları için de kullanabilirsiniz. Olası uygulamalar çok çeşitlidir. Node.js kullanımının artmasıyla birlikte bu alanda bilgi sahibi geliştiricilere olan talep de artıyor. Bu nedenle, Node.js öğrenmek kariyerinizi artırabilir.

BT uzmanları genellikle Node.js’ye zaten aşinadır ve çerçevenin hangi uygulamalar için uygun olduğunu bilir. Bununla birlikte, nüfusun geri kalanı tarafından iyi bilinmemektedir. Bazı kişilerin Node.js’yi daha önce duyduğu doğrudur. Ancak bu teknolojinin nasıl çalıştığını ve hangi görevler için uygun olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Bu yüzden bu makalede çerçeveyi sunuyoruz.

Node.js, JavaScript programlama dilinde yazılmıştır. Bu, çok özel bir amaç için tasarlanmış bir dildir: dinamik İnternet sayfalarının tasarımı için. JavaScript, web tarayıcısı tarafından yorumlanır. Tarayıcı olmadan JavaScript’te programları çalıştırmak genellikle mümkün değildir.

JavaScript’in işlevleri tam olarak bu amaç için tasarlanmıştır. Dil, örneğin bir HTML sayfasının tek tek öğelerini ele almayı mümkün kılar. İçeriklerini şu şekilde değiştirebilirsiniz. Ekranı etkilemek de mümkündür. Ayrıca, kullanıcıdan girdi almak ve işlemek için JavaScript’i kullanabilirsiniz. Dilin bir diğer önemli yönü, bir olaya tepki verebilmesidir – örneğin, kullanıcı sayfadaki bir öğeyi tıkladığında. Bu olaya dayalı mimari, Node.js için de çok önemlidir. Çerçevenin ana avantajlarından birini temsil eder.

Son paragrafta JavaScript’in bir tarayıcıdaki web sayfalarını kontrol etmek için kullanıldığını söylemiştik. Node.js artık size JavaScript’i tarayıcının dışında kullanma seçeneği sunuyor. Bu, uygulama olanaklarını önemli ölçüde genişletir. Örneğin, Node.js genellikle bir web sunucusunun arka ucunu kontrol etmek için kullanılır. Şimdiye kadar birçok geliştirici PHP dilini bu amaçla kullandı. ASP de sıklıkla bu amaç için kullanılır. Node.js şimdi bunun için başka bir olasılığı temsil ediyor.Bununla sunucudaki tüm süreçleri – özellikle de veritabanına gelen istekleri – kontrol ediyorsunuz. Örneğin, MySQL veritabanlarını yönetmek için Node.js’yi kullanabilirsiniz. Node.js ayrıca MongoDB ile çalışmak için çok uygundur.

Ancak, onu bir sunucuda kullanmak Node.js’nin sunduğu tek yol değildir. Bu çerçeve ile masaüstü uygulamaları geliştirmek de mümkündür. Ayrıca, Node.js’yi kullanmanın başka birçok yolu vardır.

Node.js kullanımı, daha önce JavaScript ile çalışmış olan geliştiriciler için çok uygundur. Örneğin, ön uç geliştirmede çalışıyorsanız veya JavaScript kitabımızı okuduysanız, bu dil hakkında zaten çok fazla bilgiye sahipsiniz. Node.js ile sadece web siteleri tasarlamak için kullanamazsınız. Bu çerçeve, JavaScript ile belirtilen diğer tüm görevlerin yapılmasını mümkün kılar. Buradaki teknolojiye de alışmanız gerekiyor. Kullanılan dile zaten hakim olduğunuz için, harcanan çaba nispeten küçüktür. Bu, örneğin ön uç geliştiricilerin arka uç uygulamaları da yazmasını çok daha kolaylaştırır.

Node.js, yalnızca bilgilerini başka görevler için kullanmak isteyen JavaScript geliştiricileri için uygun değildir. Node.js’yi başka nedenlerle de kullanmaya değer. Çerçeve, özellikle sunucunun yönetiminde çok yüksek bir verimlilik ile karakterize edilir. Asenkron çalışma modu bundan sorumludur.

JavaScript’in olaylara yanıt verdiğini zaten söylemiştik. Node.js de bu imkanı sunar. Bu, aynı anda birden fazla görevin tamamlanmasını ve bunları tetikleyen olayların kontrol edilmesini sağlar. Bu verimliliği artırır. Buna bir örnek olarak, bu görev için PHP veya Node.js kullanmanıza bağlı olarak bir dosya sağlama sürecinin nasıl değiştiğini göstereceğiz.

PHP kullanıyorsanız, program sunucunun dosya sistemini çağırır, böylece sunucu ona içerik sağlar. Daha sonra dosyayı alana kadar bekler. Bu genellikle belirli bir bekleme süresi ile ilişkilidir. Ardından, dosyayı aldığında program onu alıcıya iletir. Tüm süre boyunca sunucu engellenir ve diğer istekleri yanıtlayamaz.

Node.js ise asenkron olarak çalışır. Bu, programın önce isteği sunucuya ilettiği anlamına gelir. Ancak bundan sonra cevap beklemez. Hala mevcuttur. Bu nedenle, yeni bir istek geldiğinde buna da yanıt verebilir. Yalnızca sunucu içeriği sağladığında programa yeni bir bağlantı olur. Tepki gösterebileceği bir olay meydana gelir. Daha sonra içeriği kabul eder ve iletir. Bu teknoloji bekleme süresini ortadan kaldırır. Bu, yönetimi çok daha verimli hale getirir.

Burada işletim sisteminize uygun sürümü seçmelisiniz. Çoğu platformda bu görevde size yardımcı olacak bir kurulum sihirbazı mevcuttur. Kurulumdan sonra ilk örneği oluşturabiliriz.

Ancak, yalnızca metin mesajı veren bir ilk programın Node.js ile oluşturulması diğer programlama dillerinde olduğu kadar kolay değildir. Bunu yapmak için aşağıdaki kodu bir metin düzenleyiciye girin ve bilgisayarınıza example.js adı altında kaydedin:

Program, bir mesajı işlemek için ihtiyacınız olan tüm öğeleri içerir. Şimdilik, sunucu ile iletişim kurmanın detayları hakkında endişelenmenize gerek yok. Sondan bir önceki çizgi önemlidir. Burada kullanıcıya döndürülen bir mesaj belirtebilirsiniz.

Node.js’yi çalıştırdığınızda, makineniz bir sunucu gibi çalışır. Bunu başlatmak için az önce oluşturduğunuz programı komut satırı yorumlayıcısı ile çağırmalısınız. Bunu kaydettiğiniz dizine gidin ve ardından şu komutu girin: node example.js

Programınızda belirttiğiniz metin daha sonra tarayıcıda görünür:

Gördüğünüz gibi Node.js, JavaScript uygulamalarını tarayıcının dışında çalıştırmayı kolaylaştırıyor . Zaten JavaScript ile programlama yapıyorsanız, bilginizi diğer birçok görev için kullanabilirsiniz. Ancak bu dille henüz ilgilenmemiş olsanız bile, başlamakta fayda var. Node.js , bir sunucuyu çok verimli bir şekilde yönetmenize olanak tanır, bu nedenle bu teknik daha yaygın hale gelmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Node.js – Birçok kullanıma sahip JavaScript Dili