e
sv

NuxtJS Nedir? Ne İşe Yarar?

nuxt js nedir
avatar

Yazılım Method

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüz web uygulamaları düşünüldüğünde, işin yazılım geliştirme tarafı haricinde bir de topluluklar tarafından ulaşılabilir olmak ön plana çıkıyor. Toplulukların erişim aşamasında sosyal medya ve reklamcılık her ne kadar ön plana çıksa da arama motorlarının büyük etkisi kesinlikle göz ardı edilemez bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir web uygulaması arama motorları tarafından düzgün bir şekilde yorumlanamıyorsa, bu durum ciddi bir kitle kaybına yol açacaktır.

Web uygulamaları geliştirmekte kullanılan VueJS gibi birçok yeni JavaScript kütüphanesi, tek sayfalardan oluşan uygulamalar (SPA) geliştirmekte kullanılırlar. Bu durum son kullanıcı deneyimini olumlu olarak etkilemek ve uygulamaların çok daha hızlı bir şekilde görünmesini sağlamak amaçlı tercih edilmektedir. Çünkü bu özellik sayesinde kullanıcılar sayfadaki değişiklikleri anında görebilmektedirler. Bu özelliğin birçok avantajı vardır. Ancak kullanıcıların sayfayı ilk yükleme ekranında nispeten uzun kabul edilebilecek olan bekleme süreleri ve arama motorlarının bu sayfaları tam olarak ve düzgün bir şekilde yorumlayamıyor olması dezavantajları arasında gösterilebilir. İşte NuxtJS bu gibi sorunları ortadan kaldırılmak amaçlı geliştirilmiştir. Peki, NuxtJS nedir?

nuxt-js nedir
nuxt-js nedir

Nuxt JS Nedir?

Basite indirgeyerek söylemek gerekirse NuxtJS, geliştirilmiş olan bir VueJS uygulamasını sunucu üzerinden derleyerek, son kullanıcıya ve arama motorlarına sayfa kaynak kodları ile sunabilme imkânı tanıyan bir kütüphanedir.

Modern JavaScript kütüphanelerinden olan React, Angular, VueJS gibi çatılar kullanılarak geliştirilen uygulamalar client tarafından işlenebiliyor. Bu durum özellikle ilk yüklemede ki içerik açılış hızını ve özellikle arama motoru tarafından düzgün bir şekilde yorumlanamama gibi sorunlara yol açabiliyor. Google tarafından bu konuda herhangi bir şekilde yayımlanmış bir makalenin olmamasına karşın, bu çatıları kullanarak uygulama geliştirilen kişilerin büyük bir çoğunluğunun bu sorun ile karşı karşıya kaldığı biliniyor.

Nuxt JS, Client tarafında geliştirilen VueJS uygulamalarının bu sorunlarına çözüm üretmeyi hedefliyor. Kullanan ve karşılaştırma imkânı elde eden geliştiriciler, React ve Angular gibi hatta daha da performanslı sonuçlar elde edildiğini belirtiyorlar.

Üstelik Nuxt JS’nin avantajları sunucu taraflı işleme yapmakla da bitmiyor. Nuxt JS, klasör mimarisi ve stil yönetimi, webpack konfigürasyonu statik projeyi dışa aktarmak gibi birçok avantajı da bünyesinde bulunduran bir framework olarak dikkatleri üzerinde topluyor.  

Universal Javascript Uygulamaları Nedir?

Client rendering yapan uygulamaların en büyük sorunu, uygulamaların tarayıcı tarafında kaynak kodlarında HTML kodlarının görünmemesi olarak kabul edilebilir. Bu sorun arama motoru optimizasyonu için de büyük önem arz etmektedir.

NuxtJS, Universal Javascript uygulamaları geliştirilmesini sağlayan bir kütüphanedir. Yani yazılan bir kodun; sunucu, tarayıcı, mobil cihaz ve diğer bütün platformlarda çalıştırabilme yeteneğine sahiptir. Basit olarak client tarafında yazılan bir kodun, sunucu tarafından çalıştırılabilmesi kolaylığını sağlamaktadır. Bu sayede de arama motorları, HTML olarak ayrılan sayfaları kolaylıkla okuyabilir ve yorumlayabilir duruma gelir.

Sıradaki içerik:

NuxtJS Nedir? Ne İşe Yarar?