e
sv

PHP Script ve Tema Nasıl Lisanslanır?

PHP Script ve Tema Nasıl Lisanslanır?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazılımcılar genelde oluşturdukları projeleri lisanslamadan kullanırlar. Bu durum kişisel veya tek kullanım durumları için oldukça kullanışlıdır. Ancak eğer yazılımlarınızı satmayı hedefliyorsanız, bunun fikir ve telif haklarını da bir şekilde korumak durumundasınızdır. Bu yazımızda php script ve tema nasıl lisanslanır? Sorusuna cevap arayacağız.

Bilgisayar programcıları özellikle küçük yazılımlar için lisans işleriyle uğraşmayı pek istemezler. Ancak özellikle çok daha büyük projelerde veya birden fazla kişiye – kuruma satışı yapılan yazılımların güvenliği için yazılımları lisanslayarak korumak gerektiği unutulmamalıdır. Peki, yazılım lisansı aslında nedir?

Yazılım Lisansı Nedir?

Telif haklarını elinde bulunduran yazılım üreticisinin belirlediği şartlar doğrultusunda, süreli veya süresiz şekilde olabilecek kişi, kurum veya kuruluşlara tanınan kullanım haklarına yazılım lisansı denir. Bu yazılım lisanslarına örnek olarak Windows lisansları, anti virüs yazılımları lisansları gibi günlük hayatta kullandığımız birçok yazılım verilebilir. Peki, yazılımları neden lisanslamak gerekir?

Yazılım Lisanslama Neden Yapılmalıdır?

Ülkemizde yer alan kanunlara göre; telif haklarını elinde bulunduran yazılım üreticilerinden izin veya satın alım yapmadan, söz konusu yazılım hiçbir şekilde kopyalanamaz, kullanılamaz veya dağıtılamaz. Bu açıdan düşünüldüğü zaman hem geliştirilen yazılımın güvenliği hem de üreticinin kârlılığı düşünüldüğünde yazılımı lisanslamak büyük önem taşımaktadır.

Yazılımı lisansız bir şekilde kullanan kişilerin 6 yıla kadar hapis cezası ve 150.000 TL’ye kadar ağır para cezası gibi sonuçları vardır. Bu yüzden lisanslı yazılım kullanmak gerekir. Peki, php script ve tema nasıl lisanslanır?

PHP Script ve Tema Lisanslama Nasıl Yapılır?

Web alanında geliştirilmiş olan PHP scriptler veya temaları korumak amacıyla bazı teknikler geliştirmek gerekir. Zira, özellikle web sektöründe yazılımları lisansız bir şekilde kullanmak oldukça yaygındır. Tabi ki üreticilerin de bu açıdan emeklerinin karşılığı alınmadan, izinsiz bir şekilde yazılımlarının kullanılması can sıkıcı bir hâl almaktadır. Bu anlamda yazılımları veya temaları şifreleme yaparak dağıtmak kesin çözüm olacaktır. Peki, bunun için hangi teknikler kullanılır?

Lisans.php Tekniği

İnternette yaptığımı araştırmalar neticesinde genel olarak yazılımcıların “lisans.php” gibi basit kodlar içeren bir PHP dosyası oluşturduğu veya bu hazır kod kalıpları içeren bu dosyaların isimlerini değiştirerek basit bir lisanslama kullandıklarını gördüm.

Bu şekilde kullanılan teknik ile script veya temanın lisans güvenliği sağlanamamaktadır. Bir şekilde kötü amaçlı kişiler tarafından bu yöntem geçilebiliyor ve lisansız bir şekilde kullanılabiliyor. Hatta lisanssız bir şekilde dağıtılabiliyor. Bunun yerine kullanılabilecek çok daha güvenli iki seçenek bulunuyor. İsterseniz onlara göz atalım.

MD5 ve ioncube Şifreleme Tekniği

Günümüzde PHP açısından düşünüldüğü zaman en kuvvetli şifreleme yöntemi ioncube olarak bilinmektedir. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek bir “Decoder” yazılımı vardır. Bu yazılım sayesinde şifreler rahatlıkla çözülür. Bu yazılım ise günümüzde birçok yazılım firmasında zaten vardır.

Bir diğer yöntem ise MD5 şifreleme yöntemidir. MD5 yöntemi ile de PHP script ve temaları güvenli bir şekilde şifreleyebilirsiniz. Hatta hem MD5 hem de ioncube şifreleme sistemlerini beraber kullanarak çok daha güvenli bir sistem dahi kurabilirsiniz.

PHP Lisans Yazılımı Kullanımı

Benimde beğenmiş olduğum php lisans scriptini önermekteyim. Scripti bildiğim kadarıyla TimberLock yapmıştı ben gayet hoş buldum ve beğendim 🙂

php lisans scripti
php script ve tema nasıl lisanslanır?

Scripti bu bağlantıdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz . Scripti direk FTP’ye atınız kendi içerisinde kurulumu yapmaktadır . siz sadece mysql bilgilerinizi yazın v.b şeyleri yazdıktan sonra scriptiniz kurulmuş olacak.

 • 24 Saate bir lisans sorgulama
 • Şifreleme methodu ile koruma sınıfını şifreleyebilirsiniz
 • lisans için deneme süresi ayarlıyabilirsiniz.
 • lisans ban,iptal v.b işlemler yapabilirsiniz
 • Lisans ihbar özelliği

şifreleme işini ise bu sayfayı ziyeret ederek çözebiliriniz. Ek olarak API sistemide mevcuttur javascript ajax ilede sorgulama yapabilirsiniz 🙂

Sıradaki içerik:

PHP Script ve Tema Nasıl Lisanslanır?