e
sv

Rest API Nedir ? Rest API Serveri Nasıl Kurulur?

rest api nedir
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayar üzerinde kullandığımız programlar, mobil uygulamalar, web siteleri gibi birçok dijital öğeler aslında arka planda karmaşık yapıda olan işlemleri kolay bir şekilde kullanmamızı sağlarlar. Bu karmaşık durumun ön yüzünde kullanıcıların rahat bir kullanım sağlaması gibi arka planda uygulama geliştiren yazılımcıların da benzeri şekilde bir rahatlığa ulaşabilme ihtiyacı vardır. Unutmayın! Bir dijital uygulama, her zaman için başka uygulamalar ile sürekli olarak etkileşim halindedir. Bu karmaşık yapılardan kurtularak, belirli bir düzen içerisinde çalışma olayına ise API denir. Bu yazımızda ise API, Rest ve SOAP API, Rest API nasıl kurulur? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

API Nedir?

API’nin açılımı Application Programming Interface olarak geçer. Yani uygulama programlama arayüzü denilebilir. Bir uygulama içerisinde yer alan işlevlerin, başka uygulamaların içerisinde de rahatlıkla ve işlevsel bir şekilde kullanılmasını sağlar. Yani API, iki uygulama arasında bir bağ, köprü kurar diyebiliriz. Birbirinden farklı ancak birbiri ile alakalı olan 2 yazılımın veya veri tabanı sisteminin birbirleri ile uyumlu bir şekilde iletişime geçebilmeleri API sayesinde gerçekleşir.

APIler hakkında detaylı makalemizi buradan okuyablirsiniz

Rest API Nedir?

Rest API yani Representational State Transfer genel olarak istemci ve sunucu arasındaki oldukça hızlı ve basit bir şekilde iletişim kurulmasını sağlayan servis altyapısı olarak tanımlanır. Rest API sisteminin, servis yönelimli yapıdaki uygulamalarda tercih edilen veri transfer yöntemi olduğu söylenebilir. Rest, sistemlerde HTTP üzerinde çalışır ve diğer alternatif servislere göre oldukça basit bir yapıdadır. Oldukça düşük boyutlu içerikle veri alışverişini sağladığından dolayı çok daha hızlı bir yapıya sahiptir. Rest, istemci ve sunucu arasında XML veya JSON olarak veri iletişimini sağlamaya uygundur. Rest standartlarında yazılmış olan web uygulamalarına ise Restful servisler ismi verilir.

Rest API Kullanımı
Rest API Kullanımı

SOAP Apı Nedir?

Simple Access Protocol yani basit nesne erişim protokolü olarak kısaltılmış olan SOAP, internet üzerinde yer alan küçük boyutlu bilgi veya mesajları aktarmak için sıklıkla tercih edilen veri alışveriş protokollerinden birisidir. SOAP API, kesinlikle XML formatında olmak zorundadırlar. Bu konuda SOAP alternatif veri alışveriş sistemleri gibi esnek bir yapıya sahip değildir. Nadiren TCP/IP kullanılarak gönderilseler de çoğu zaman HTTP protokolü kullanılarak veri iletişimi sağlanmaktadır. 

Rest API ve SOAP API Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sıklıkla kullanılan bu farklı API servisleri arasındaki farklılıklar, birkaç başlık altında incelenebilir. Öncelikli olarak güvenlik açısından incelendiğinde; SOAP servisinde güvenliği sağlamak oldukça kolayken, Rest sisteminde bu durum biraz daha sıkıntılıdır.

İki servis data yapısı açısından incelendiğinde; Rest ile JSON, XML ve hatta düz Text yapısında çalışma yapabiliyorken, SOAP bize XML kullanımını zorunlu kılar. Bu yüzden eğer data boyutu, projeleriniz için büyük önem arz ediyorsa JSON yapısının kullanabildiği Rest API tercihi çok daha doğru olacaktır.

Uygulamaların hızlı bir şekilde çalışması isteniyorsa Rest API tercih edebileceğimiz söylemiştik ancak hem güvenlik, hem de destek açısından incelendiğinde SOAP servislerinin çok daha ön planda olduklarını unutmamak gerekiyor.

Rest API Serveri Nasıl Kurulur?

Rest API için node js kütüphanesi olan json-server i kullanacağız. İster kendi bilgisayarınızda isterseniz sunucunuzda API serveri kurabilirsiniz.

 1. Öncelikle nodejs ‘i resmi sitesinden kurunuz.
rest api nasıl kurulur ?
rest api nasıl kurulur ?
 1. Kurulum bitikten sonra terminali açın ve  npm install -global json-server yazınız.
 2. Terminalde indirme işlemi bittikten sonra cd Desktop yazarak masaüstüne giriniz.
 3. Masaüstünde db.json dosyası oluşturun (içerikte giriniz).
 4. Son olarak json-server –watch  db.json kodunu çalıştırmanız yeterli
 5. Eğer VDS üzerinde iseniz json-server –watch –host İP ADRESİ  db.json olarak public internet üzerinden istek alabilirsiniz
json api serveri kurulumu
json api serveri kurulumu

Sıradaki içerik:

Rest API Nedir ? Rest API Serveri Nasıl Kurulur?