e
sv

Script Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Script Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternetin bu kadar hayatımızın içerisine girmesiyle birlikte kişisel anlamda internette yer edinmek isteyen veya teknolojik geliştirmeler yaparak bu dünyaya katkıda bulunmak isteyenler sayısı arttı. Daha önceden sadece yazılımcıların kullandığı bu terim daha sık görülmeye başladı. Durum böyle olunca sadece basit bir kişisel web site kurmak isteyen kişiler bile “Script” kavramı ile karşılaşabilir oldu. Peki, script nedir? Script ne işe yarar? Script nasıl kurulur?

Script Nedir
Script Nedir

Script Nedir?

Script terimi her ne kadar tiyatro gibi sanatlarda da kullanılsa da ülkemizde en çok kullanıldığı alan yazılım alanıdır. Yazılım alanında kullanıldığı anlamıyla Script, farklı yazılım dillerinden herhangi biri ile yazılmış kod bloğudur.

Scriptler genel olarak web alanında çevrim içi sistemlerde kullanılan bir terimdir. Ancak son zamanlarda işlevsel olması sebebiyle çevrim dışı alanlarda da oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştır.

Script Ne İşe Yarar?

Scriptler, farklı birçok yazılım dili ile yazılmış olabilir. Genel anlamda hem verimliliği arttırmak hem de zamandan kazanmak amacıyla script kullanılır. Örneğin; kendinize kişisel bir web sitesi kurmak istediniz ve bu anlamda çok detaylı veya hiçbir bilgiye sahip değilsiniz. Bu anlamda bir yere kadar geliştirebildiğiniz bir web sitesine gerekli geliştirmeleri yapabilmek veya sıfırdan kurabilmek için script kullanabilirsiniz.

Genel olarak bir yazılım dilinde bir işlevi yerine getirebilmenin belli başlı yolları ve kodları vardır. Sonuçta bu yolların hepsi de aynı yola çıkacaktır. Ancak bazen bu yollardan bazıları çok daha verimli olabilir. İşte yazılımcılar bu verimli yolu kendileri geliştirmek yerine zaten geliştirilmiş olan kod bloklarını kullanarak zamandan kazanabilirler.

scriptler neişe yarar
scriptler neişe yarar

Script Türleri Nedir?

Scriptler kullanım alanlarına göre farklı türlere sınıflandırılmışlardır. İnternette en çok HTML script ile karşılaşılır. CGI script, bir internet uygulamasıyla farklı bir uygulama arasında bağlantı kurmak amacıyla geliştirilir. PHP Script ise bu dilde yazılan ve internette kullanımı en geniş olan scriptler olara bilinir. Script denildiğinde de zaten akla direkt olarak PHP script gelmektedir.

Script Nasıl Kurulur?

Script, birçok yazılım dilinde kopyalanıp, uygun bölüme yapıştırıldığında aktif bir şekilde çalışan kod bloklarından oluşur. Genelde çevrim içi alanlarda kullanılan scriptlerin bazen farklı kurulum aşamalarına sahip olmaları oldukça normaldir. Peki, nedir bu aşamalar? Script nasıl kurulur?

Script nasıl kurulur?
Script nasıl kurulur?

PHP script kurulumlarından örnek vermek gerekirse; ilk olarak PHP script dosyalarına eksiksiz bir şekilde sahip olmak gerekir. Sonrasında bu dosyaları sunucunuza yüklemeniz gerekir. Dosyaları sunucuya yüklemenin en basit yolu kuşkusuz FTP kullanmaktır. Uygun bir FTP programıyla dosyalar kolaylıkla sunucuya yüklenebilir. Sonrasında birçok PHP scriptin istediği olan veri tabanı oluşturmak için panele giriş yapmak gerekir.

Veri tabanı oluşturulduktan sonra bazı scriptler, SQL dosyasının veri tabanına yüklenmesini ister. Bazı scriptler ise direkt olarak kurulum aşamasına geçer. Bu kurulum aşamasında oluşturulmuş olan veri tabanı bilgileri ve web site hakkında bilgiler girilir ve otomatik olarak script kurulumu gerçekleşir. Sonrasında birçok script, güvenlik açısından bazı dosyaların silinmesini ister veya otomatik olarak siler.

Sıradaki içerik:

Script Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?