e
sv

Shape Up metodolojisi nedir? Tanımı ve ne zaman kullanılacağı

avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bahisçi misin? Kaynaklarınızı başka bir metodolojiye yatırmak göz korkutucu gelebilir. Ancak, zorlu sprintlere ve scrum süreçlerine alışkınsanız, Shape Up size temiz bir soluk getirir.

Shape Up metodolojisi güneşli bir California seminerinde veya aydınlanmış bir guru tarafından tasarlanmamıştı; Yeni ufuklar açan yazılım şirketi Basecamp/37signals'ın proje ve ürün ekipleri tarafından ve onlar için tasarlandı.

Shape Up'ın başından itibaren pratik doğası, onu yazılım geliştirme dışındaki birçok sektöre uygulanabilir kılmaktadır. Shape Up yöntemi, ekipler ve görevler arasındaki kopukluktan kaçınarak proje/ürün ve zaman bilincini geliştirmeyi amaçlar.

Bu kılavuzda, tarihçesi, neden ve ne zaman kullanılacağı ve temel kavramlar dahil olmak üzere ürün yöneticilerinin Shape Up hakkında bilmesi gereken her şeyi ele alacağız. Ardından, başarılı bir şekilde uygulanmasının sırlarını çözeceğiz.


İçindekiler


Shape Up metodolojisi nedir?

Shape Up metodolojisi, nakliyeye öncelik veren ürün geliştirme ve optimizasyona yönelik bir yaklaşımdır.

Teoride, tüm üretkenlik yaklaşımları, nihai ürün veya hizmetin piyasaya sürülmesine odaklanır. Ama pratikte her zaman böyle olmuyor.

Örneğin, zaman engelleme tekniklerini ele alalım. Genellikle, belirli bir görev için harcanan süreyi sınırlamak yerine, bu yaklaşım, ekiplerin görevin boyutuna veya karmaşıklığına bakılmaksızın tam olarak önceden belirlenmiş süreyi harcamasına yol açabilir. Başka bir deyişle, bir zaman verimliliği aracı, doğru yönetilmezse zaman emici bir tuzağa dönüşebilir.

Ekipler ayrıca nihai ürün ve müşteri beklentilerinden bağımsız olan temel ölçütlere takıntılı hale gelebilirler. Çevik metodolojileri yürütmekle ilgili koşuşturma, ekiplerin gerçekten neyin önemli olduğunu unutmasına ve yoğun işlere öncelik vermek için önemli işleri gözden kaçırmasına neden olabilir. Shape Up'ın devreye girdiği yer burasıdır.

Şekillendirmenin 4 ilkesi

Shape Up metodolojisinin temel ilkeleri aşağıdaki gibidir (yaratıcıları tarafından Basecamp'ta açıklandığı gibi):

 1. 6 haftalık döngüler
 2. İşi şekillendirmek
 3. Ekipleri sorumlu kılmak
 4. Hedefleme riski

6 haftalık döngüler

Shape Up yaklaşımının en iyi bilinen bileşeni altı haftalık döngüdür. Bu, ertelenemeyecek önceden belirlenmiş bir zaman çizelgesidir.

Zaman çizelgesi mutlaka zaman bloklarına bölünmüş değildir. Aksine, ürünle ilgilenen herkes yeni özelliklerin, teknik çözümlerin veya tasarım iyileştirmelerinin altı hafta içinde hazır olması gerektiğini bilir.

Şekillendirme Metodolojisinin Altı Haftalık Döngüsünü Özetleyen Çizim
Kaynak: Basecamp

Ancak bu, kaosun hüküm sürdüğü anlamına gelmez.

İşi şekillendirmek

İkinci bileşen olan iş şekillendirme, bileşenin veya çözümün hayati adımlarını bulan kıdemli ekip üyelerini içerir.

Bu kesin bir bilim değildir, ancak bir yöneticinin ekibin yetenekleri ve mevcut kapasitesi hakkındaki derin bilgisine dayanır. Altı hafta içinde projeyi ilerletecek gerçekte ne yapılabilir?

Ekipleri sorumlu kılmak

Takımlar bu yetkiyi üst düzey yöneticilerden alır ve gerçekten kendilerine ait kılmak için çaba gösterirler. Başka bir deyişle, ekipler kilometre taşlarının ana hatlarını çizmekten, hedefleri kapasitelere uydurmaktan ve temel bağımlılıkları ve darboğazları anlamaktan tamamen sorumlu ve sorumludur .

Üst düzey ekip üyeleri, mikro yönetimden ziyade projeleri şekillendirme konusunda uzmanlaşırken, yürütmeyi ekiplere devreder.

Hedefleme riski

Son olarak, Shape Up özellikle tüm ürün ekipleri için ortak olan bir riski hedefler: son teslim tarihini kaçırma.

Mavi gökyüzünü düşünerek aylarca harcamak ve tamamen planlanmış haftalarla ekiplerinizi bağlamak yerine, şekillendirme, uygulamadan önce boşlukları, ihtiyaçları ve soruları belirler. Bu altı hafta uzatılamaz, bu nedenle çözümler erken test edilir, paydaşlar hareket halindeyken konuşur ve gereksiz birikmiş işler yeni projelere taşınmaz.

Bu dört temel ilkeye bağlılık radikal görünse de, aşağıdaki bölüm Basecamp/37signals'daki insanların neden bu çözümü bulduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Basecamp tarafından geliştirilen Shape Up metodolojisinin kısa bir tarihi

Jason Fried'e göre, Basecamp/37signals'ın yazılımı ve ortaya çıkan Shape Up metodolojisi, on buçuk yıllık çalışma ve üretkenlik yaklaşımlarının yinelenmesinden kaynaklandı. Ürün portföyü büyüdükçe şirket, SaaS çözümlerini bir araya getirmenin değerini gördü.

Paketi başarıyla piyasaya sürdükten sonra, Basecamp daha da büyüdü ve yeni girenler ne kadar yetenekli olursa olsun, açıkçası orijinal ürün felsefelerine bağlılıktan yoksundu. Hızlı personel gelişiminin doğası budur: kapasitede kazandığınız şeyi, uyum ve iletişim çevikliğinde kaybedersiniz.

Herhangi bir firma önemli bir boyuta ulaştığında içgüdüsel, hızla üzerinde anlaşmaya varılan ürün kararlarının uygulanmasının temel olarak neden imkansız olduğunu anlamak kolaydır. Zaman kıttır, programlar yanlış hizalanır ve çeviride yönlülük kaybolur. Bu büyüme tuzağına düşmemek için Basecamp'ta ne yaptılar?

Her şeyden önce, devam eden son teslim tarihlerini veya geçici proje boru hatlarını uygulamak yerine, bir zaman yönetimi yaklaşımı olarak döngülere karar verdiler. Testten sonra, altı hafta uygun bir süre gibi görünüyordu: proje üzerinde önemli bir etkiye izin verecek kadar uzun, ancak son teslim tarihi ekipleri hızlı karar vermeye zorlayacak kadar kısa bir döngü.

Kalan ilkeler doğal olarak gelişti. Şirket, liderlerin ekipleri yönlendirmek için artık zamanlarının olmadığı bir noktaya gelmişti. Ancak liderliği katı kurallar ve hiyerarşilerle değiştirmek, yaratıcı çözümleri kısıtlamak için harika bir yol gibi görünüyordu.

Çözüm olarak, Basecamp'taki liderler üst düzey planlamaya, yani şekillendirmeye odaklanır. Takımlar sürekli izlenmez; sadece bir şey için endişelenmeleri gerekiyor: nakliye.

Basecamp Tarafından Tanımlanan Şekillendirme Metodolojisi
Kaynak: Basecamp

Shape Up metodolojisi haline gelecek olan bu iş bölümü, Basecamp'ın ilk yıllarında başarıyı sağlayan çeviklik ve inovasyondan ödün vermeden büyümeye devam etmesini sağladı.

Shape Up metodolojisi nasıl uygulanır?

Kuruluşlarında Shape Up metodolojisini uygulamak isteyen ürün yöneticileri, aşağıdaki adımları atmalı ve aşağıdaki ana hatlarıyla soruları yanıtlamalıdır.

 1. görselleştir
 2. Tanımlamak
 3. hizala
 4. Temsilci
 5. Izlemek
 6. Gönder ve tekrar et

1. Adım: Görselleştirin

 • Portföyünüz için önemli olan sonraki özellikler veya ürünler nelerdir?
 • İç veya dış müşteri ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar?

2. Adım: Tanımlayın

 • Ürününüz uygulanan bu özelliklerle nasıl gelişiyor?
 • Tamamlamaları ne kadar sürer?
 • Tamamlanması için ne kadar zaman ve emek gerekir?

3. Adım: Hizala

 • Mevcut kaynaklara sahip ekibiniz altı hafta içinde tam olarak neyi tamamlayabilir?
 • En kısa sürede en yüksek etkiyi hangi özellikler sağlar?

4. Adım: Yetkilendir

Adım 5: Takip

 • Zaman ve kaynak tahminleriniz ne kadar doğruydu?
 • Ekipleriniz ne kadar doğruydu?

6. Adım: Gönderin ve tekrarlayın

Son adım ise ürününüzü kargoya vermek ve süreci baştan başlatmaktır.

Shape Up'ı kullanmak için 3 neden

Ürün organizasyonları genellikle ekip morali, yönetici bant genişliği ve hareketlerden geçme eğilimi etrafında engellerle karşılaşır. Shape Up, ürün geliştirmede yer alan herkesin gerçekten önemli olan şeye odaklanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır: ürünleri nakliye.

Takımların bu zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için Shape Up metodolojisi, ürün yöneticilerinin şunları yapmasını sağlar:

Takım moralini artırın

Örneğin, ekiplerinizin hareketli teslim tarihleri, büyüyen birikmiş işler ve sürekli yön değişiklikleriyle birlikte sürekli kargaşalar nedeniyle takılıp kaldığını veya moralinin bozulduğunu varsayalım. Shape Up metodolojisi rahatlama sağlar çünkü altı hafta sonra tekrar başlamanıza izin verilir.

Ürün ekipleri, özellikle nakliyenin görevleri ve kilometre taşlarını tanımlamalarına izin vereceğini öğrendiklerinde, tabii ki özeti yerine getirdikleri sürece, bunu bir temiz hava soluğu olarak kabul edeceklerdir.

Yöneticileri serbest bırakın

Yöneticiler küçük sorunlarla çok fazla zaman harcarlar ve büyük resmi gözden kaçırırlar. Ekibin kıdemli üyeleri sürekli olarak proje paydaşlarını denetlemek, iletişimleri iletmek, son teslim tarihlerine uyulmasını sağlamak ve yönetim kurulu genelinde hesap verebilirliği aşılamak zorunda kalıyor.

Shape Up, sorumluluğu ekiplere devrederek ve yöneticilere kapasiteleri hedeflerle eşleştirmeye odaklanmaları için zaman vererek bunu değiştirir.

Nakliyeye odaklanın

Müşteri artık resimde değil; seslerinin yerini anlamsız ölçümler ve yenilik sprint teknikleri aldı.

Bir yaklaşım uzun süredir uygulanıyorsa, ekiplerin ve yöneticilerin kutuları işaretlemek için çok fazla zaman harcaması yaygındır. Shape Up, her iki tarafı da gereksiz hedefleri göz ardı etmeye ve gerçekten önemli olan şeye odaklanmaya zorlar: özellikleri ve ürünleri serbest bırakmak.

Yaygın tuzaklardan kaçınmak

Aynı zamanda, görevlere ve birikmiş işlere fazla bağlı kalmaktan kaçınmak da önemlidir. Shape Up, sizi tam tersini yapmaya zorlamak içindir: altı hafta sonra yeni bir gün!

Bir başka potansiyel dezavantaj, yöneticilerin şekillendirme aşamasını ciddiye almamasıdır. Kilometre taşları, yetenekler, tuzaklar, bağımlılıklar ve strateji hakkında gerçekçi bir taslak olmadan, ekipleriniz yine de kafasız tavuk sürüsü gibi etrafta koşacaklar.

Bu sorunları göz önünde bulundurursanız, ürünlerinizi şekillendirmeye başladığınızda birçok sorundan kaçınırsınız.

Shape Up yöntemini kullanmak ne zaman düşünülmeli?

Shape Up özellikle aşağıdakiler için yararlı olabilir:

Hızlı büyüyen şirketler

Basecamp'ın Shape Up'ı geliştirmesinin nedeni tam olarak bu. Hızlı büyüyen alanlar, tabiri caizse, şekillendirmek için mükemmel yerlerdir, çünkü ekipler ve liderler, hızlı gelişmeden kaynaklanan küçük ortaya çıkan krizlerle uğraşırken neyin önemli olduğunu çabucak gözden kaçırabilirler.

Altı haftalık net yönerge ile ürün ekipleri, her döngüde temel ilkeleri korurken büyümeye kolayca uyum sağlayabilir.

Ürün odaklı şirketler

Shape Up'ın dijital ürün devrimi sırasında ortaya çıkması tesadüf değildir. Ürün ekipleri, malları ve hizmetleri güçlü proje yöneticilerinin kaprislerine göre ayarlamak yerine, müşteri ihtiyaçlarına (iç veya dış) hizmet etmek için ürün geliştirmeye odaklanır.

Gereksinimleri şekillendirmeye ve hızlı bir şekilde başlatmaya verilen önem, Shape Up'ı çoğu dijital ekip için mükemmel bir sistem haline getiriyor.

Kısa dönemli teknoloji şirketleri

Belirli türdeki ürün ve hizmetler çok hızlı bir şekilde eski hale gelir. Donanımı, gücü ve işlevleri her yinelemede önemli ölçüde genişleyen akıllı telefonları ve akıllı TV'leri düşünün.

Shape Up'ın değişen döngüleri, gelişen gereksinimlerin ve genişleyen olanakların ürün stratejisini etkilediği senaryolar için mükemmel şekilde uygundur.

Sektörden bağımsız şirketler

Temel olarak, seçtiğiniz sektör özellikle zaman açısından herhangi bir dış sınır veya kısıtlamaya sahip olmadığında, Shape Up, işi organize etmek için harika bir tekniktir. Burada listelenen avantajlara bakmanız ve bunun sizin ve ekibiniz için en iyisi olup olmadığına karar vermeniz yeterlidir.

Shape Up ne zaman kullanılmamalıdır?

Tersine, Şekillendirme metodolojisi aşağıdaki organizasyon türleri için daha az uygundur:

kurulan şirketler

Büyük firmalar ve yerleşik ekipler Shape Up'ı uygulamakta zorlanabilirler. Değişim risklidir ve eğer bir şey bozuk değilse neden onu düzeltmeye çalışalım?

Ayrıca, geleneksel kurumsal devlerin genellikle bir nedenle belirli çalışma yöntemleri vardır. Çok üst düzey bir liderliğin desteği veya harici danışmanları işe alacak kaynaklar olmadan bir şirketin iş kültürüne meydan okumak tehlikelidir.

Operasyon odaklı şirketler

Bazı ekipler, çözümleri başlatmaya daha az odaklanır ve işleri sürekli olarak yürütmeye daha fazla odaklanır. Bir havayolu şirketindeki müşteri hizmetleri bölümünü düşünün, örneğin: ekip her altı haftada bir sohbet sistemleri ve şikayet yolları arasında dolaşsa, müşterilerin sabrı hızla tükenir ve web sitesi veya uygulamayla uğraşmak yerine e-posta göndermeye başvurur.

Bunun gibi senaryolarda Shape Up gibi bir metodolojiden kaçınmak daha uygun olabilir.

Uzun dönemli teknoloji şirketleri

Gerçekleşmesi on yıllar alan bazı teknolojiler ve yenilikler. Örneğin, ilaç sektörü ürünleri, üniversite temel araştırmalarındaki ilk konseptlerinden hastaneler ve eczaneler arasında nihai dağıtımlarına kadar son derece uzun döngülere sahiptir.

Shape Up, belirli ayrık aşamalarda faydalı olabilir, ancak uzun döngülü teknolojiler için ürün ve hizmet tasarımı için bir temel olarak önerilmez.

Sektöre özel şirketler

Sektöre özel şirketlerde amaç, ürün geliştirmenin ekonominin belirli bir alanına bağlı iş faktörlerinden nasıl etkilenebileceğini vurgulamaktır.

Örneğin savunma sektörü, neredeyse tamamen, kendi anlayış ve önceliklerine sahip olabilecek hükümet müşterilerine hizmet vermeye adamıştır. Örneğin, proje kilometre taşlarının altı hafta ile sınırlandırılamaması veya üst düzey liderlerin sorumluluğu alt düzey ekiplere devretmemesine ilişkin açık güvenlik düzenlemeleri ve açık nedenler olabilir.

Önemli çıkarımlar

Basecamp'ta geliştirilen ve yazılım geliştirme dünyasında ve ötesinde yaygın olarak benimsenen Shape Up metodolojisi, ürün ekiplerinin en önemli şeye, yani ürünleri nakliyeye odaklanmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Shape Up metodolojisinin temelleri aşağıdaki gibidir:

 • Altı haftalık çalışma döngüsü — Şekillendirme süreci için tercih edilen süre, önemli değişikliklere olanak sağlayacak kadar uzun, ekiplerin işleri bitirmesini sağlayacak kadar kısa
 • İş şekillendirme — kıdemli ekip üyeleri için kilit görev. Ekip kapasitesi ve kaynakları, ürün ekipleri için en yaygın riski sınırlamaya odaklanarak proje gereksinimleriyle uyumlu hale getirilmelidir.
 • Riski sınırlama – Şekillendiriciler, son tarihi yerine getirmeyen en yaygın riskten kaçınmakla görevlendirilir. Verimli şekillendirme, moral bozukluğunu önler ve her döngüyü daha iyisini yapma fırsatına dönüştürür
 • Bahis — her Şekillendirme döngüsünde yer alan temel pazarlık. Şekillendiriciler, temel hedefleri ana hatlarıyla belirledikten ve altı haftalık kaynaklarla uyumlu hale getirdikten sonra, döngü sırasında uygulanabilir bir şekilde tamamlanabilecek özellikleri belirlemek için ekibin geri kalanıyla bir araya gelirler.
 • Ekip sorumluluğu — Ekiplerin yapılandırılmış bir yönergeyi izlemeleri veya liderlerden talimat beklememeleri, ancak belirlenen hedeflere son teslim tarihi dolmadan ulaşma konusunda sorumluluk almaları beklenir.
 • Sevkiyat — her altı haftada bir bir şey piyasaya sürmenin getirdiği basit zevk ve moral artışı

yazı Shape Up metodolojisi nedir? Tanım ve ne zaman kullanılacağı LogRocket Blog'da ilk ortaya çıktı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Shape Up metodolojisi nedir? Tanımı ve ne zaman kullanılacağı