e
sv

Sitenin Hangi Yazılım Dili ve Framwork ile Kodlandığını Öğrenme ( Wappalyzer )

İnternet üzerinde gezinirken bir web sitesinin hangi yazılım dili ile kodlandığını, bu yazılım dilinde hangi kütüphaneler kullanıldığını, kısacası bu web sitesinin hangi mimari oluşumlardan geçtiğini öğrenmek isteyebilirsiniz.
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet üzerinde gezinirken bir web sitesinin hangi yazılım dili ile kodlandığını, bu yazılım dilinde hangi kütüphaneler kullanıldığını, kısacası bu web sitesinin hangi mimari oluşumlardan geçtiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Eğer birçok yazılım diline hâkim bir yazılımcıysanız bunu öğrenmenizin farklı yolları var. Ancak bu konumda değilseniz veya daha pratik çözümler arıyorsanız Wappalyzer eklentisi tam size göre! Peki, bahsettiğimiz konularda bize yardımcı olan bu sihirli uygulama Wapplyzer nedir?

Wappalyzer Nedir?

Hepimiz günde defalarca farklı internet sitelerine girip çıkıyoruz. Bu web sitelerinde gezinirken bazılarımız içeriğe odaklanırken bazılarımız da farklı konularla ilgilenebiliyor. Özellikle web sektörüyle haşır neşir olan kişilerin gezindiği web sitesinin hangi yazılım dili ile kodlandığını ve kabataslak nasıl bir mimari yapı içerdiğini merak ettiğini görebilirsiniz. İşte Wappalyzer tam olarak bu konuda bizlere yardımcı olan oldukça pratik bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Wappalyzer, bir web sitesinin genel olarak hangi yazılım dilleri ve kütüphaneler kullanılarak oluşturulduğunu bizlere sunan, Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi popüler internet tarayıcılarında yer alan bir uygulamadır. Wappalyzer ayrıca açık kaynak kodlu olması dolayısıyla Github üzerinden de erişilebilen ve API desteği olan bir uygulamadı.

Wappalyzer örnek tarama
Wappalyzer örnek tarama

Wappalyzer’ın İşlevi Nedir?

Wappalyzer, web sektöründe yer alan gerek kişisel web site yöneticilerinin gerekse de web yazılımcılarının işine yarayan pratik bir uygulamadır. Uygulama sayesinde gezdiğiniz bir web sitesinin PHP, .Net, Python vb. yazılım dillerinden hangisini kullandığını öğrenebilirsiniz. Bir yazılımcı olarak geliştirmeye başladığını bir projenin farklı versiyonlarının geliştirildiğini görebilir ve bu versiyonların hangi yazılım dili kullanılarak geliştirildiğini merak edebilirsiniz. Bunun için merak ettiğiniz web sitesinde Wappalyzer eklentisini kullanarak hangi yazılım dillerinin tercih edildiğini, hangi sistemlerin kullanıldığını öğrenerek kendinize farklı bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

Wappalyzer sadece yazılım dili öğrenmek konusunda işlevseldir diye bir kural elbette yok. Oldukça pratik ve işlevsel olan bu uygulama sayesinde farklı ihtiyaçlarınıza da çözüm üretebilirsiniz. Örneğin; kişisel bir blog sahibisiniz ve bloğunuzu geliştirmek amacıyla aynı sektörde yer alan blogları inceliyorsunuz diyelim. Karşınıza çıkan aynı sektördeki bir bloğun hangi reklam ağını kullandığını merak ettiniz. Bu durumda Wappalyzer ile kodları inceleyerek hangi web sitesinin hangi reklam ağını kullandığını bulabilir ve kendi bloğunuz için de aynı reklam ağına başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun gibi birçok basit ama akıllarda soru işareti oluşturabilecek durum için Wappalyzer eklentisini kullanmak çok pratik olacaktır.

Wappalyzer eklentisi şu anda toplamda 57 farklı kategoride 1165farklı teknolojiye tespit edebilir durumda. Bunların içerisinde web sitelerin kullandığı reklam servisleri, analiz araçları, CMS yazılımları, CDN servisleri, veri tabanı sistemleri, e-ticaret sistemleri, programlama dilleri ve bunların kütüphaneleri bulunmaktadır. Sizlerde Chrome veya Firefox tarayıcılarınıza bu eklentiyi kurarak web sitelerin bu alandaki kullandığı sistemlerin hepsini tespit edebilirsiniz.

Wappalyzer Nasıl Kurulur?

Wappalyzer’in ne olduğunu öğrendikten sonra kuruluma geçiyoruz . Öncelikle tarayıcı eklentisi olduğundan dolayı chorme web mağazası için göstereceğim ama diğer arama motorlarındada bulunmaktadır.

 1. Bu adrese giriniz ardından Chorme’a Ekleye Basınız.
wappalzyer chorme'a kurma
wappalzyer chorme’a kurma
 1. Ardından Denetleme işlemi olurken karşınıza uyarı gelecek bunu kabul ediniz.
 1. Uygulama başarılı bir şekilde eklendikten sonra karşınıza karşılama sayfası çıkacaktır.

Herşey bu kadar 🙂 sıra eklentinin kullanımında

Wappalyzer Nasıl Kullanılır ?

Eklentiyi kurduktan sonra kullanımı ise çok basittir . Aşağıda sırası ile anlattım 🙂

 1. Tarama yapmak istediğiniz siteye giriniz.
 2. Tarayıcınızın sağ üstte eklenti simgesi olacak oraya basınız , çıkan menüden Wappalyzer ‘i seçniz.
Wappalyzer Nasıl Kullanılır ?
 1. Tıkladıktan sonra site ile alakalı yazılım dilleri ve framworkleri görebilirsiniz . Detaylı bilgi için framworkün üzerine tıklamanız yeterli.
Wappalyzer ile Framwork Bulma

Sıradaki içerik:

Sitenin Hangi Yazılım Dili ve Framwork ile Kodlandığını Öğrenme ( Wappalyzer )