e
sv

SSL Nedir? Ne İşe Yarar?

ssl nedir
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eğer web alanında ilgi sahibiyseniz daha önce “SSL Nedir?” sorusuyla karşılaşmış olabilir ve SSL terimi hakkında bilgiye sahip olmaya bilirsiniz. Eğer sizin de SSL terimi hakkında herhangi bir bilginiz yoksa, bu yazıyı okuduğunuzda gerekli detaylara sahip olacaksınız.

SSL Nedir?

SSL terimi, Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı) kısaltması olarak web dünyasına girmiştir.SSL, kullanıcıların web sitelerine girmiş oldukları bilgileri korumak amacıyla geliştirilmiş olan bir sistemdir. SSL sertifikasına sahip olan bir siteye abone olduğunuzda veya alışveriş yaptığınızda bu siteye vermiş olduğunuz kişisel bilgileriniz korunmaktadır.

2018 senesinden önce SSL sertifikası sadece ziyaretçilerinden kişisel bilgi toplayan web siteleri için aranan bir nitelikti. Ancak artık durum bu şekilde değil. Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olan Google, 2018 senesinden itibaren SSL sertifikasına verilen önemi arttırdı. SSL sertifikasını algoritmasına dahil eden Google, artık bu sertifikaya sahip olmayan web sitelerini “Güvenli Değil!” olarak işaretliyor. Eğer web sitenizin SSL sertifikası yoksa, ziyaretçilerin web sitenize erişimi oldukça düşüyor.

Görüldüğü üzere SSL kullanımı artık eskisi gibi isteğe bağlı değil. Tüm web siteleri ve bloglar için bir gereklilik olmuş durumda. SSL web sitenize; tarayıcı, sunucular, uygulamalar arası şifreleme işlemlerini, doğru sunucuya bağlı olunduğunu, talep edilmiş olan ve gönderilmiş olan kişisel verilerin doğru yerlere ulaşmış olduğunu garantiler ve kullanıcıların güvenliğini sağlamakta başrol oyuncusu olarak görev yapar.

İnternet üzerinden alışverişin gittikçe yaygınlaştığı ve neredeyse internet üzerinde attığımız her adımda kişisel verilerimizi kullandığımız bu günlerde, bu alanda yapılan siber suçların da sayısı aynı oranda artış gösteriyor. Sadece kredi kartı bilgileri değil, aynı zamanda isim, telefon, mail gibi bilgilerinizin de güvenliğinin sağlanması oldukça önemli.

ssl nasıl çalışır
ssl nasıl çalışır

SSL Çalışma Prensibi

SSL Nedir sorusuna açıklık getirdikten sonra işleyişi de kısaca anlatalım. SSL sistemini kısaca; web sitenize giriş yapmış olan ziyaretçinin web tarayıcısı ve sizin web sunucunuz arasındaki oldukça güvenli ve şifreli bir bağlantı olarak tanımlayabiliriz. Bu güvenli bağlantının sağlanması, web sitesine girince arka planda sessizce gerçekleşir. Ziyaretçinin bu durumda herhangi bir kesintisi olmaz.

SSL Sertifikasını Hangi Siteler Almalı?

SSL sertifikası denilince akla direkt olarak e-ticaret web siteleri gelmektedir. Özellikle kredi kartı bilgilerinin girildiği ve kullanıcıların bu web siteler üzerinden alışveriş yaptığı düşünüldüğünde bu durum oldukça kabul edilebilir. Ancak SSL sertifikası sadece e-ticaret siteleri için gerekmez. Aynı zamanda yorum ve iletişim sayfaları olan bloglar, yönetim paneline giriş yapılması gereken web siteler gibi birçok alanda SSL sertifikasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Daha önce belirttiğimiz gibi SSL sertifikası olmayan web siteleri, internet dünyasında bir nevi dışlanıyor diyebiliriz. Kullanıcıların “Güvenli Olmayan Gezinti” tarzı bir uyarı ile karşılaştığı bir web sitesine yine de giriş yapmak istediklerini pek görmeyiz. Bu yüzden iyi bir web yayını yapmak isteniyorsa, SSL sertifikası her web sitenin ihtiyacıdır denilebilir.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

SSL Nedir? Ne İşe Yarar?