e
sv

Tel kafes vs. maket vs. prototip: Nasıl farklılar?

avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yapı ürünleri, riskli ve kaynak tüketen bir çabadır. Neyse ki, tüm süreci riske atmamıza yardımcı olmak için tasarlanmış araçlar var.

Diyelim ki bir mobil uygulama geliştiriyoruz. Kodu yazmaya ilk günden başlamak aptalca olurdu. Sonuçta, neye benzemesi gerektiğini bırakın, tam olarak ne inşa ettiğimizi henüz bilmiyoruz. Gerçek bir uygulamada yineleme, yinelemenin en pahalı biçimidir.

Bu nedenle tasarımcılar, gerçek bir ürün oluşturmadan önce fikirleri hızlı bir şekilde test etmek için tel çerçeve oluşturma, maket oluşturma ve prototip oluşturma gibi çeşitli teknikler kullanır. Ama bir tel kafes, maket ve prototip arasındaki fark nedir?

Her birine daha yakından bakalım ve nasıl karşılaştırıldıklarını görelim.


İçindekiler


tel kafes nedir?

Tel kafes, bir fikri gösteren hızlı bir eskizdir. Bir grafik aracı, pencere boyası veya hatta bir kalem ve doku parçası kullanılarak yapılır.

Tel kafes yazmanın üç ana nedeni vardır:

 1. Düşüncemizi görselleştirmemize yardımcı olur – Dedikleri gibi, bir resim 1000 kelimeye bedeldir. Bazı şeyleri göstermek, açıklamaktan çok daha kolaydır
 2. İnsanları hizalar — Tel çerçeveler, ekiplere atıfta bulunabilecekleri özel bir şey verir. İnsanların tamamen farklı şeyleri görselleştirme riskini azaltır ve herkesin aynı fikirde olmasını sağlar.
 3. Tartışmaları yapılandırır Belirli bir tasarım öğesine işaret etme yeteneği oyunun kurallarını değiştirir

Diyelim ki uygulamamızın akışının nasıl olması gerektiğini tartışıyoruz. Sadece bunun hakkında konuşursak, herhangi bir karara varmakta zorluk çekeriz. Ancak herkes, kullanıcı akışının nasıl görüneceğini hayal ettiğini çizerse, değerlendirmek ve karşılaştırmak için özel bir şeyimiz olur.

Tel kafes Örneği
Hızlı bir tel kafes, saatlerce süren sonsuz tartışmalardan ve yanlış anlamalardan kurtarabilir.

Gerekli süre: Yaklaşık 2 dakika.

maket nedir?

Bir maket, bir sonraki seviyeye alınan bir tel kafestir. Genellikle bir UX tasarımcısı/ürün yöneticisi (düşük kaliteli) veya bir UI tasarımcısı (orta/yüksek kaliteli) tarafından bir grafik programında yapılır.

Bir maketin amacı büyük ölçüde aslına bağlıdır, o yüzden onu parçalayalım.

Düşük kaliteli

Düşük kaliteli bir maket, tel kafesin dijitalleştirilmiş, daha çok düşünülmüş bir versiyonudur. Bir UX tasarımcısı veya ürün yöneticisi genellikle bunları yapar.

Düşük kaliteli tel çerçevelerin amacı, uygulamanın yapısının nasıl görünmesi gerektiğini göstermektir. Genel kullanıcı deneyimini değerlendirmenize yardımcı olur.

Aslına uygun modeller aşağıdakileri değerlendirmek için kullanılır:

 • Kullanıcı akışları
 • bilgi mimarisi
 • Navigasyon
Aslına Uygun Bir Model Örneği
Lo-fi maketleri, herkesin uygulamanın genel mimarisini ve yapısını anlamasına yardımcı olur.

Gerekli süre: Yaklaşık 15 dakika.

orta kalite

Düşük kaliteli maketlerimizi alıp renk ve marka eklemeye başladığımızda orta kaliteli maketler doğar.

Genel yapı, bilgi mimarisi vb. gibi şeyleri değerlendirmeye devam ederken, uygulamanın genel görünümüne ve hissine de odaklanıyoruz: Görsel temsil nasıl hissettiriyor? Ne tür bir mesaj gönderir? Erişilebilir ve sezgisel mi?

Henüz ayrıntılara odaklanmıyoruz. Kopya mükemmel değil; resimler yer tutucudur ve düğmelerin hala biraz yuvarlamaya ihtiyacı vardır. Aradığımız şey üst düzey bir değerlendirme.

Orta kalitede örnekler aşağıdakileri değerlendirmek için kullanılır:

 • Genel görünüm ve his
 • markalaşma
Orta Düzeyde Bir Model Örneği
Orta kalitede örnekler, uygulamanın görünümünü ve verdiği hissi değerlendirmemize olanak tanır.

Gerekli süre: Yaklaşık 2 saat.

yüksek sadakat

Nihai ürün adayımız, aslına uygun bir makettir. Her nokta ve piksel zaten yerinde. Artık seçici olabilir ve ayrıntılara ve son rötuşlara odaklanabiliriz.

İşimiz bittiğinde, aslına uygun maket, uygulama için geliştirme ekibine teslim edilebilir.

Aşağıdakileri değerlendirmek için yüksek kaliteli tel kafesler kullanılır:

 • Estetik
 • Tasarım ayrıntıları
 • Grafikler ve kopyalama
Aslına Uygun Bir Model Örneği
Yüksek kaliteli bir maket, ayrıntılara ve son rötuşlara odaklanmamızı sağlar.

Gerekli süre: Yaklaşık 5 saat.

Düşük ve orta ve yüksek kaliteli maketler

Hangi sadakat düzeyine odaklanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? Cevap basit: yapmıyorsun.

Farklı sadakat seviyeleri yalnızca farklı amaçlara hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda katkı sağlar. Orta kalitede bir model için temel olarak düşük kaliteli bir maket kullanıyoruz ve bu daha sonra yüksek kaliteli bir son ürüne dönüştürülür.

Düşük, Orta ve Yüksek Kaliteli Modelleri Karşılaştıran Tablo

Hemen yüksek kaliteli maketlere atlamak cazip gelebilir, ancak buna nadiren değer.

İlk olarak, hi-fi maketlerinde yapılacak herhangi bir değişiklik, lo-fi maketlerinde ve hatta tel kafeslerde yapılan değişikliklerden daha pahalıdır.

Hi-fi maketlerini değerlendirirken büyük resme odaklanmak da zor. Orada bir CTA'ya sahip olmak isteyip istemediğimizden henüz emin olmasak bile, CTA düğmesinin etrafındaki gölgeye takılmak kolaydır. Lo-fi maketlerinin renksiz ve basit olmasının nedenlerinden biri de budur: alakasız ayrıntılara karşı büyük resme odaklanmayı teşvik etmek.

Tasarım aşamasından gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için hem düşük kaliteli hem de yüksek kaliteli maketlere ihtiyacımız var.

Mockup'a karşı prototip

Bir makete etkileşimler eklediğimizde prototip doğar. Tıpkı maketlerde olduğu gibi, prototiplerin aslına uygunluğu büyük ölçüde değişir.

Aslına uygun bir prototip oluşturmak ve ilk tepkiyi test etmek için kelimenin tam anlamıyla kağıt parçalarını kullanabiliriz. Öte yandan, tam teşekküllü ve ayrıntılı prototip genellikle gerçek uygulamadan ayırt edilemez.Bir kağıt prototip örneği.

Statik maketlerin aksine, prototipler etkileşimi bir bütün olarak deneyimlememizi sağlar. Bir şeylere dokunabilir, tasarımların nasıl değiştiğini görebilir ve genellikle ürünü "hissedebiliriz". Modeli potansiyel müşterilerimize gösterip onlardan yargılamalarını isteseydik, aynı deneyimi (veya geri bildirimi) alamazdık.

Gerçekten yenilikçi bir kullanıcı akışı oluşturuyorsak, bunu mümkün olduğunca erken prototiplemeye başlamalıyız. Ancak, tipik bir e-ticaret akışı gibi, savaşta test edilmiş bir kullanıcı yolculuğu tasarlarsak, paradan tasarruf edebilir ve yüksek kaliteli prototip oluşturmaya odaklanabiliriz.

Tel kafesler, maketler ve prototipler nasıl birbirine uyar?

Tel çerçeveler, maketler ve prototipler, ürün geliştirmede çok önemli bir rol oynar ve hepsi farklı bir amaca hizmet eder.

Tel çerçeveler, düşüncemizi görselleştirmemize ve işbirliğini geliştirmemize yardımcı olur. Mockup'lar daha sonra bilgi mimarisi, görünüm ve his ve içsel ayrıntılar hakkında değerlendirme ve geri bildirim toplamamıza olanak tanır. Daha ayrıntılı geri bildirim toplamak için süreci prototiplerle destekleyebiliriz.

Tablo Karşılaştırma Tel Kafes Vs. Maket Vs. Prototip

Zamanın ve paranın önemli olmadığı mükemmel bir dünyada, aşağıdaki adımların tümünü atmalısınız:

 1. Anlayış oluşturmak için tel kafeslerle başlayın
 2. Üst düzey yapıyı değerlendirmek için düşük kaliteli bir maket oluşturun
 3. Kağıt prototiple onaylayın
 4. Genel görünümü ve hissi belirlemek için orta kalitede bir maket oluşturun
 5. Dijital bir prototiple onaylayın
 6. Sonuçları değerlendirmek için aslına uygun bir maket oluşturun
 7. Ayrıntılı bir prototiple gerçek bir uygulama deneyimini simüle edin
 8. Bir uygulama oluşturun

Ancak pratikte bazı adımları atlamak sorun değil. Her şey güveninize, kaynaklarınıza ve almak istediğiniz riske bağlıdır.

Wireframe vs. mockup vs. prototip: Nasıl farklılar? LogRocket Blog'da ilk ortaya çıktı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Tel kafes vs. maket vs. prototip: Nasıl farklılar?