e
sv

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir ?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde mobil aygıt kullanımı arttığından orantılı olarak kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşmaktayız. Bu yazılımlar var olan cihazı virüs türüne göre kontrolü ele almaktadır. Bundan dolayı cihazımızın güvenliğini kendimiz korumamız gerek . Mobil cihazımızı çeşitli antivirüs programları ile telefondaki virüsü temizleriz.

Cep Telefonlarına Nasıl Virüs Bulaşır?

Cep telefonları, artık bilgisayarlar kadar hayatımızın bir parçası olmuş durumdadırlar. Akıllı telefonların çıkması ile telefonlardaki internet devrimi de başlamıştır. Birçok web site ve internet platformu, mobil uyumlu şekilde hizmet sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu durum, telefon bazlı internet kullanıcılarının da artış göstermesine neden olmuştur. Fakat gözlemlenen bu artış, telefonlar üzerindeki kötü yazılımları da beraberinde getirmiştir.

Cep telefonlarına nasıl virüs bulaşır ve telefondaki virüs nasıl temizlenir soruları, günümüzde milyonlarca mobil cihaz kullanıcısı tarafından sorulmaktadır. Bu bulaş türleri arasında en önemli 3 maddeyi sizler için inceledik.

telefona nasıl virüs bulaşır ?
telefona nasıl virüs bulaşır ?
 1. Kaynağı Belirlenemeyen Uygulamalar

Apple Store ve Google PlayStore bünyesinde her gün binlerce yeni uygulama gözlemlenmektedir. Bu durum, kötü yazılım sahipleri için de bir fırsat niteliğine dönüşmüştür. Hackerler, popüler uygulamaları birebir olarak kopyalayıp ilgili platformlara atmaktadırlar. Bu durum, kullanıcıların içerikleri orijinal sanmalarına ve virüslü uygulamaları indirmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle kaynağı belli olmayan uygulamalara dikkat etmeli ve indirirken iki kere düşünmeliyiz.

 1. Uygulamalara Verilen İzinler

Kullanıcıların telefonlarına yükledikleri uygulamalar, faaliyete geçebilmek için izinlere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle kötü yazılım sahipleri de kullanıcıları sağladıkları izinler üzerinden vurmaktadırlar. Örneğin çok sevdiğiniz bir oyun, kişi rehberinizi görüntülemek istediğinde bunun bir virüs olduğunu anlamanız gerekmektedir.

 1. Kalitesiz Platformlardan İndirilen Dosyalar

Virüsler, sadece telefon marketleri üzerinden değil internet siteleri bünyesinden de gelebilmektedirler. Bu durum, kalitesiz platformlardan indirilen dosyalarda daha çok görülmektedir. Bu nedenle prestijine ve güvenilirliğine inanmadığınız sitelerden dosya indirmeyerek telefondaki virüs nasıl temizlenir sorusuna hiç ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefon kullanımı arttırkça, mobil aygıtlar için geliştirilen kötü yazılımlı programlarda aynı oranda artış göstermektedir. Bu nedenle milyonlarca kişi, telefondaki virüs nasıl temizlenir sorusu ile meşgul olmaktadır. Telefonlarda yer alan virüsler, genel olarak cihazlardaki bilgileri çalmaya veya aygıtların çalışmalarını engelleye programlanmış kötü yazılımlardır. Bu nedenle telefonlara bulaşan virüsler, genel olarak antivirüs programlarının gerçekleştirdiği tarama yöntemlerinde tespit edilmekte ve anında silinmektedirler.

Fakat virüslerin derinlemesine tutunduğu ve antivirüs programlarıyla dahi telefondan çıkmadığı durumlarda olabilmektedir. Bunun için telefonunuzu sıfırlamalı ve mobil cihaz uzmanlarından yardım almalısınız. Bu sayede telefonunuzu ilk aldığınız andaki gibi temiz ve güvenilir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat format işleminden sonra da telefonunuzda kötü yazılım kalmaması için antivirüs programlarını indirmenizde fayda var. En popüler antivirüs programlarını sizler için listeledik

 • AVG
 • McAfee
 • Clean Master
 • Avast

Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Alınan tüm önemlere rağmen mobil cihazlarda kötü yazılımlar olabilmesi oldukça muhtemeldir. Bunu anlamanın tek yolu, virüs bulaştığında telefonnuza neler olabileceğini bilmektedir. Telefonunuza virüs bulaştığını anlamının en iyi yolu, karşınıza çıkan reklamlara bakmaktadır. Eğer ilgilenmediğiniz alanlarda reklamlar görüyorsanız telefonunuza yüksek ihtimalle virüs bulaşmış olabilir.

Ayrıca cihazlarınızdaki aşırı yavaşlıkta virüs bulaşma belirtilerinden biri olarak gösterilebilmektedir. Bu durum, sıklıkla yaşandığı için genellikle kötü yazılımların ilk belirtilerinen biridir. Ayrıca bataryanın çabuk bitmesi, aşırı ram tüketimi ve kendi kendine bazı uygulamaların kurulması da telefona virüs bulaştığına dair belirtiler olarak sayılabilmektedir.

Sıradaki içerik:

Telefondaki Virüs Nasıl Temizlenir?