e
sv

Unity'de post-processing'i keşfetme

avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oyun geliştiricileri olarak genellikle oyunlarımızın iyi görünmesini ve iyi hissettirmesini isteriz. Oyunumuza biraz parlaklık kazandırmak için birkaç numara kullanabiliriz. Bu hilelerden biri de post-processing.

Herhangi bir oyun oynadıysanız, ne dendiğini bilmiyor olsanız bile, muhtemelen son işlemenin farkındasınızdır. Post-processing, oyunlarınızın görsellerini iyileştirmeye yardımcı olduğu ve böylece oynamayı daha eğlenceli hale getirdiği için oyun yapımında büyük bir rol oynar.

Sadece bu değil, aynı zamanda sonradan işleme, renk düzeltme, efektler ve daha fazlasıyla ilgili sorunları da çözer. Unity oyun motorunda yerleşik olarak Post Processing Stack bulunur. Bu eğitimde, Unity'de post-processing'in nasıl kullanılacağına ve aşağıdakiler dahil nasıl kullanılacağına bakacağız:

İlk olarak, post-processing'in ne olduğuna kısaca bir göz atalım.

İşlem sonrası nedir?

Post-processing, oyun sahnemize uygulayabileceğimiz görüntü efektlerini tanımlar. Bir sahne, oyununuzun ortamlarını ve menülerini içerir.

Oyun sahnesi tasarımını düşünmenin bir yolu, her sahnenin dosyasını ayrı bir seviye gibi düşünmektir. Ortamlarınızı, engellerinizi ve dekorasyonlarınızı her sahneye yerleştirirsiniz, esasen oyununuzu parçalar halinde tasarlar ve inşa edersiniz.

Oyununuzun görsellerine son rötuşlar olarak işlem sonrası efektler uygulayabilirsiniz. Bazen, oyununuz için tamamen farklı bir görünüm oluşturmak için son işlemeyi bile kullanabilirsiniz.

Örneğin, gün ışığını betimlemek için otomatik pozlamayı ve Bloom efektini kullanarak karanlık bir sahneyi parlak bir sahneye dönüştürebilirsiniz. Beyaz Dengesi efektini kullanarak parlak bir günü soğuk ve bulutlu bir güne de dönüştürebilirsiniz.

Oyunlarımızda neredeyse cilalı olarak algıladığımız şeylerin çoğu, çoğunlukla işlem sonrası efektler dediğimiz şeyle elde edilir. Son işleme, görüntüyü ekranda göstermeden önce bir kameranın görüntü tamponunda gerçekleştirilen tam ekran filtreleri ve efektleri içerir.

Son işleme, hareket bulanıklığı gibi film kameralarına özgü belirli nitelikleri simüle ederek sahnelerimize sinematik nitelikler eklemek için yaygın olarak kullanılır. Unity, bir oyun sahnesinin hem son işlemli hem de işlemesiz olarak nasıl görünebileceğini göstermek için aşağıdaki örnekleri kullanır:

Son işleme (önce) olmadan :

Unity Dokümanlarından İşlem Sonrası Etkileri Olmadan Oyun Sahnesi Örneği

İşlem sonrası (sonradan) ile :

Unity Dokümanlarından İşlem Sonrası Efektler Eklendikten Sonra Oyun Sahnesi Örneği

Her iki görüntüyü de inceleyerek, görüntü sahnesinin bazı bölümlerinde daha parlak bir parıltının yanı sıra renklerde değişimi görebiliriz. Bu, daha fazlası olabilse de, tonemapper ve bloom efekti gibi efektlerin sahneye uygulandığı anlamına gelir.

Yukarıdaki görseller, oyunumuzun grafiklerinin ekranda görüntülenecek şekilde değiştirilmesinde son işlemenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

İşlem sonrası, oyunun görsel yönlerini iyileştirir ve görüntüleri daha gerçekçi ve canlı hale getirir. Ayrıca oyunun görüntülerini ince ayar yaparak grafikleri daha gerçekçi hale getirir. Bir sahnenin ruh halini değiştirmek için işleme sonrası efektleri bile kullanabilirsiniz.

Şimdi Unity'deki post-processing'i tartışmaya geçelim.

Unity'de işlem sonrası

Unity oyun motoru, oyununuzun görünümünü kısa sürede önemli ölçüde iyileştirebilecek çeşitli efektler sağlayarak son işlemeyi destekler . Bu efektleri güzel grafikler sağlamak ve oyunumuzu geliştirmek için kullanabiliriz.

Unity'nin işlem sonrası paketinin kullanımınıza sunulma şeklinin Unity projenizin işleme hattına bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. Son işlemeyi kullanmanın üç yolu vardır: Yerleşik İşleme İşleme Hattı, Evrensel İşleme İşleme Hattı ve Yüksek Tanımlı İşleme İşleme Hattı.

Yerleşik İşleme İşlem Hattı, varsayılan olarak son işleme paketiyle birlikte gelmeyen bir işleme işlem hattıdır. Paket yöneticisini kullanarak yüklememiz gerekecek.

Evrensel İşleme İşlem Hattı (URP), URP Şablonunu kullanarak bir proje oluşturduğunuzda varsayılan olarak Unity'de yükleme sonrası çözümünün yüklü olduğu bir işleme işlem hattıdır.

URP gibi High Definition Render Pipeline (HDRP), HDRP şablonunu kullanarak bir proje oluşturduğunuzda, varsayılan olarak Unity tarafından yüklenen son işleme çözümüne sahiptir.

URP veya HDRP ile çalışırken son işleme biraz farklı olsa da, iş akışları hemen hemen aynıdır – ancak HDRP daha gelişmiş efektler sunar. Bu makale, HDRP için de geçerli olması gereken en yaygın kullanılan URP'ye odaklanacaktır.

Unity'de post-processing nasıl kullanılır?

İlk olarak, yerleşik işlem hattında son işlemeyi nasıl kullanabileceğimize bakacağız. Daha sonra, URP veya HDRP'de son işlemeyi ayarlamaya bakacağız.

Unity'nin yerleşik işlem hattında son işlemeyi kullanma

Yerleşik ardışık düzende varsayılan olarak yerleşik bir son işlem bulunmadığından, onu window> Package Manager seçerek yüklememiz gerekecek.

Yeni bir açılır pencere açmalıdır; değilse, paket yöneticinizi Unity Registry'ye ayarladığınızdan emin olun.

Bu açılır pencerede, gerekli paketinizi arayın ve kurun – bu durumda, İşlem Sonrası. Pencereyi aşağıda gösterildiği gibi göreceksiniz:

Birlik Kayıt Defteri Açılır Penceresi, İşlem Sonrası Paketin Görüntülenmesiyle

Pencerenin sağ alt köşesindeki “Yükle” düğmesine tıklayın.

Artık Post Processing paketini yüklediğimize göre, paketten yararlanmak için oyunumuzu ve sahnemizi yapılandırmamız gerekiyor. Bunu başarmak için, efektlerimizi uygulayacağımız alanı belirlemek için bir İşlem Sonrası Hacim bileşenine ihtiyacımız olacak. Öyleyse bir tane inşa edelim.

Birincil kameranızı seçin. Varsayılan sekmesinde, yeni bir katman oluşturmalı, onu post-process layer olarak adlandırmalı ve onu varsayılan katmanımız olarak atamalıyız, şöyle:

İmleç Birincil Kamera Seçilirken, İşlem Sonrası Katman Adlı Yeni Katman Oluşturulurken ve Varsayılan Katman Olarak Atanırken Gösteriliyor

Ardından aşağı kaydırın, “Bileşen Ekle” düğmesine tıklayın, önceki adımda oluşturduğumuz post-process katmanı arayın ve seçin. Bu, eklediğimiz her efektin görünür olmasını sağlayacaktır.

İmleç, Bileşen Ekle Düğmesini Tıklamak, Yeni Oluşturulan İşlem Sonrası Katmanı Aramak ve Seçmek İçin Ekranın Sağ Alt Kısmında Aşağı Kaydırılırken Gösterildi

Bunu yaptıktan sonra, tekrar “Bileşen Ekle” düğmesini tıklayacağız ve bir İşlem Sonrası Hacim bileşeni oluşturacağız.

Bu bileşeni global olarak ayarlamak için “Globaldir” kutusunu işaretleyin; bu, sahnemize uygulanan efektleri tüm ekranda görünür hale getirecektir.

Bileşeni Global Olarak Ayarlamak İçin Ekranın Sağ Alt Tarafında "Geneldir" Etiketli Kutuyu İşaretlemek İçin Aşağı Kaydırılan İmleç Gösteriliyor

Bu kutucuğu işaretledikten sonra şimdi new butonuna tıklayarak yeni bir profil oluşturalım. Daha sonra istediğimiz efektleri eklemeye devam edebiliriz.

URP ve HDRP'de son işlemeyi ayarlama

URP ve HDRP benzer iş akışlarına sahip olduğundan, bunun için sadece URP'de post-processing'in nasıl kurulacağına bakacağız. Bir sonraki bölümde işlem sonrası efekt araçlarını açıklamak için kullanabilmemiz için bir 3D URP örnek sahnesi oluşturacağım.

İlk olarak, Volume bileşeni olan bir GameObject oluşturalım. Hacimimiz için farklı seçenekler vardır.

Global Volume efektleri ekranın tamamına uygularken Box, Sphere ve Mesh Volumes kendi şekillerinde bir sınır tanımlar ve kamera sınıra girdiğinde işleme sonrası efektleri uygular.

SampleScene'de Hacim Bileşenli GameObject Oluşturmak İçin Ekranın Sol Üstüne Hareket Eden İmleç Gösteriliyor

Bunu oluşturduktan sonra, Müfettiş sekmemiz Hacimimiz için şöyle görünmelidir:

Birim Bileşeni İçin Denetçi Sekmesinin Ekran Görüntüsü

Ardından, işlem sonrası efektlerinizi ve ayarlarını tutmak için bir kap gibi bir Hacim profili oluşturmamız gerekiyor. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, sahne efektlerini uygulamaya başlamak için bu Volume profiline ihtiyacınız var.

Birim profilimizin altındaki denetçi sekmemizde “Yeni” düğmesini tıklayın. Bir Cilt ekledikten sonra profile, "Geçersiz Kılma Ekle" düğmesini tıklayacağız.

Yeni Oluşturulan Birim Profili İçin Denetçi Sekmesi, Resmin Altına Geçersiz Kılma Düğmesi Ekle

“Post-processing” i seçin ve bir efekt listesi görmeliyiz. Bir sonraki bölümde nasıl çalıştıklarını görelim.

Unity'de işlem sonrası efekt araçları

Bu bölümde, Unity'deki çeşitli işlem sonrası efekt araçlarını ve bunların resimlerinizi nasıl etkileyebileceğini keşfedeceğiz.

Devam etmeden önce, örnek görüntü sahnemizin son işleme olmadan nasıl göründüğü:

İnşaat Aletlerini ve Sağda Kısmen Mavi Boyalı Duvara Sahip Masayı ve Uzakta Gösterilen Diğer İnşaat Öğelerini Gösteren Herhangi Bir İşlem Sonrası Efektten Önce Örnek Oyun Sahnesi

Şimdi bu örnek görüntü sahnesine bazı post-processing efektleri ekleyelim. Her efekt için, tam olarak istediğiniz görünümü ve hissi elde etmek için çeşitli özellikleri değiştirebilirsiniz.

Çiçek efekti

Nesnelerin parıldamasını veya daha parlak görünmesini sağlamak söz konusu olduğunda, Bloom efekti işe yarar. Görüntümüze daha fazla ışık ekleyerek nesnelerimizdeki alanları daha görünür hale getirir veya benzersiz bir şekilde öne çıkarır. Bloom efektini eklersek, şöyle:

Bloom Efekti Ayarları

Aşağıdaki sonucu alacağız:

Daha Parlak Görüntü Gösteren Örnek Sahne Üzerindeki Bloom Efekti Ayarlarının Etkisi

Parlak, güneşli bir gün izlenimi vermek için veya belki de fantezi veya diğer dünya temalarına sahip bir oyun için Bloom efektini kullanabilirsiniz.

Vinyet etkisi

Vinyet, resmimizin görüntülendiği ekranın çevresine koyu bir kenarlık ekleyen bir işlem sonrası efekt özelliğidir. Bu genellikle düşük kaliteli kamera lensleriyle çekilen görüntülerde görülür, ancak şimdi genellikle dramatik bir etki eklemek için kasıtlı olarak kullanılmaktadır. Resmimize bir vinyet eklersek, şöyle:

Vinyet Efekti Ayarları

Aşağıdaki sonucu alacağız:

Görüntünün Koyu Kenarlarını Gösteren Örnek Sahne Üzerinde Vinyet Efekti Ayarlarının Etkisi

Gördüğünüz gibi, Vignette efekti sahneye daha fazla derinlik katıyor, bu da bir korku sahnesinde ürkütücülük hissi kattığı için kullanılabilecek.

Kromatik Sapma efekti

Sahnemizin, ışığı kenarlarında birleştiremeyen bir mercek aracılığıyla kaydedilmiş gibi görünmesini istediğimizde, Kromatik Sapma efektini kullanırız. Resmimize renk sapması eklersek, şöyle:

Kromatik Sapma Efekti Ayarları

Sonucumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

Biraz Bulanık ve Renksiz Görüntü Gösteren Örnek Sahne Üzerindeki Kromatik Sapma Efekti Ayarlarının Etkisi

Oynadığınız karakterin yaralandığı veya incindiği oyunlarda kullanılan benzer bir efekt görmüş olabilirsiniz.

Alan Derinliği efekti

Alan Derinliği efekti, odağı sahnedeki belirli şeylere odaklamak için belirli bir mesafenin ötesindeki her şeyi bulanıklaştırır. Yaygın olarak kullanılan işlem sonrası efektlerden biridir ve oyun sahnenizin daha fazla derinliğe sahipmiş gibi görünmesini sağlayabilir. Bunu resmimize eklersek, bunun gibi bir örnek:

Alan Etkisi Ayarları Derinliği

Aşağıdaki sonucu alacağız:

Görüntünün Geri Kalanı Bulanık Olurken Görüntüye Daha Yakın Yerleştirilen Öğelere Odaklanma Gösteren Örnek Sahnede Alan Etkisi Ayarlarının Üstü Etkisi

Bu efekti ne zaman kullanabileceğinize bir örnek, uzaktaki şeylerin puslu ve bulanık görünmesine neden olan çok sıcak bir gün izlenimi vermektir.

Film Gren efekti

Film Gren efekti, görüntümüze veya sahnemize parçacık benzeri bir kumluluk ekleyerek eski tarz bir film gibi görünmesini sağlamak için kullanılır. Görüntümüze Film Greni efektini eklersek, şöyle:

Film Gren Efekti Ayarları

Aşağıdaki sonucu alacağız:

Görüntüde Hareketli Grenli Bindirmeyi Gösteren Örnek Sahne Üzerinde Film Gren Efekti Ayarlarının Etkisi

Film Tanesi efektini ne zaman kullanabileceğimize bir örnek, bir sahnenin klasik bir film gibi görünmesini istiyor olmamızdır.

Ton eşleme efekti

Tonemapping efekti, Yüksek Çözünürlük Aralığı (HDR) renk değerlerini yeniden eşleyerek, daha düşük dinamik aralığa sahip bir sahnenin daha geniş bir renk aralığına sahip olduğu görünümünü verir.

Başka bir deyişle, bu efekt kontrastı artırmak ve sahnenin daha gerçekçi görünmesini sağlamak için renk aralığını genişletir.

Resmimize ton eşleme eklersek, şöyle:

Ton Eşleme Efekti Ayarları

Sonucumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

Yüksek Kontrastlı Görüntü Gösteren Örnek Sahne Üzerindeki Ton Eşleme Efekti Ayarlarının Etkisi

Unity'de seçebileceğimiz iki Tonemapping modu var. Nötr ton eşleme, renkler üzerinde minimum etkiye sahiptir; bu, daha iyi renk düzeltme kontrolü istediğinizde harika bir başlangıçtır. Yukarıda kullandığımız ACES ton eşleme, daha sinematik bir görünüm elde etmek için bir endüstri standardıdır.

Beyaz Dengesi efekti

Beyaz Dengesi efekti, beyaz alanları korurken sıcaklığı veya renk tonunu değiştirerek sahnenin genel tonunu değiştirir. Resmimize eklersek, şöyle:

Beyaz Dengesi Efekti Ayarları

Aşağıdaki sonucu alacağız:

Beyaz Dengesi Üstü Efekt Ayarlarının Daha Sıcak Görünen Görüntü Gösteren Örnek Sahneye Etkisi

Bu durumda, sıcaklığı daha yükseğe kaydırdık ve görüntünün daha sıcak görünmesini sağladık. Görüntünün daha soğuk görünmesini istiyorsanız, sıcaklığı düşürürsünüz.

Lens Bozulma efekti

Lens Bozulma efekti, gerçek hayatta bir kamera lensinin neden olduğu bozulmayı simüle eder. Doğru değerlerle daha geniş bir görüş alanı mümkündür. Resmimize eklersek, şöyle:

Lens Bozulma Efekti Ayarları

Sonucumuz aşağıdaki gibi olacaktır.

Görüntüde Eğri Kenarları Gösteren Örnek Sahnede Mercek Üstü Bozulma Etkisi Ayarlarının Etkisi

Mercek Bozulma efekti, su altı sahneleri, bir balığın bakış açısından geçen sahneler veya keskin nişancı görüş sahnesi gibi şeyler için harikadır.

Unity'de işlem sonrası efektleri birleştirme

Ayrıca iki veya daha fazla efekti birleştirebiliriz. Aşağıda gösterildiği gibi, bir Bloom efektini Kromatik Sapma efektiyle birleştirerek bunu nasıl yapacağımızı görelim:

Birleşik Bloom ve Kromatik Sapma Efektleri İçin Ayarlar

Sonucumuz aşağıdaki gibi görünecektir:

Yukarıdaki Kombine Bloom ve Kromatik Sapma Efekti Ayarlarının Hem Daha Parlak Hem de Renksiz Bulanık Bir Görüntü Gösteren Örnek Sahnedeki Etkisi

Unity'deki diğer işlem sonrası efektler

Yukarıda incelediğimiz işlem sonrası efektler, tüm Unity işleme ardışık düzenlerinde mevcuttur. Yukarıda incelemediğimiz başka işlem sonrası efekt araçları da var. Seçtiğiniz işleme hattına bağlı olarak, mevcut işlem sonrası efektlerin sayısı ve davranışları farklılık gösterebilir.

Mevcut olabilecek işlem sonrası etkilerin bir listesini almak için Unity'nin resmi işlem sonrası genel bakışına göz atabilirsiniz. Bu oyun motoruyla yaptığınız oyunları geliştirmeye yardımcı olacak Unity projenizi ve diğer faydalı makaleleri optimize etme hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Çözüm

Bu makale, post-processing ve oyunumuzda ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Ayrıca Unity'de post-processing'in nasıl çalıştığına baktık ve örnek bir görüntü üzerinde çeşitli efekt örnekleri gösterdik. Lütfen bunu faydalı bulduysanız paylaşın.

Unity'de post-processing'i keşfetme yazısı ilk olarak LogRocket Blog'da göründü.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Unity'de post-processing'i keşfetme