e
sv

Virüs Yazılımı Nasıl Yapılır? Hangi Dilleri Bilmek Gerekir?

bilgisayar virüsü nasıl yapılır
avatar

Yazılım Method

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günlük yaşantıda elektronik olarak kullandığımız PC, akıllı telefon, tablet gibi bilgisayarlar virüsler tarafından tehdit edilmektedir. Aslında teknolojik cihazlarımızın sağlığı, kişisel verilerimizi tehdit eden bu zararlı yazılımlar birileri tarafından üretilmektedir. Bu yazımızda virüs yazılımlar nasıl üretilir? Hangi yazılım dilleri ile virüs oluşturulabilir? Bu gibi sorulara yanıt bulacağız.

Virüs Nedir?

Kötü amaçlı yazılımlar olarak bilinen virüsler (malware), bilgisayar veya mobil cihazlara bulaşabilen, hiçbir şekilde kullanıcı onayı olmadan yüklenen bu programlar ciddi sorunlara yol açabilmekteler. İzinsiz bir şekilde yüklenen bu zararlı yazılımlar; cihazlarınızın performansını düşürmek, sistemdeki kişisel verileri taramak ve başka bir yere aktarmak, cihazdaki verilerin tamamını silebilmek, önemli verileri şifreleyebilmek, cihaz donanımlarının düzgün çalışmasını engellemek gibi birçok ciddi sorun yaratabilirler.

Bilgisayar korsanları tarafından geliştirilen bu yazılımlar aslında malware olarak geçen kötü amaçlı yazılımların ismini almıştır. Aslında virüs de tıpkı solucan, Truva atı, spyware veya rootkit gibi korsan yazılımlar gibi bir çeşittir. Ancak genelde malware olarak bilinen yazılımlara virüs denmektedir.

Genel olarak birçok kullanıcı tarafından bilinen virüsler genelde kötü amaçlı işlemleri yerine getirmek için geliştirilmiş olan yazılımlardır. Virüsler sizin kredi kartı bilgileriniz gibi çok özel bilgilerinize erişebilir, mailinizden insanlara mesajlar gönderebilir, donanımlarınızı kilitleyerek veya yakarak cihazlarınızı kullanılamaz hale getirmek gibi amaçları olabilir. Peki, virüs yazılımı nasıl yapılır?

Virüs Nedir?
Virüs Nedir?

Virüs Yazılımı Nasıl Yapılır?

Virüs aslında tıpkı kullandığımız diğer programlar gibi bir programdır. Dolayısıyla bir geliştiriciye ihtiyacı vardır. Şu anda bu yazının yazıldığı ortam nasıl bir programsa ve arkasında bu programı geliştiren kişileri barındırıyorsa, tıpkı bu yazılım gibi virüsler de bilgisayarlar tarafından okunmaya çalışan programlardır. Tek farkları işlevsellik yerine kötü amaçla geliştirilmiş olmalarıdır.

Virüsler genelde bilgisayarlara zarar vermek amaçlı geliştirilir. İlk virüs 1986 yılında kendilerinden yazılım çalan hırsızlara zarar vermek amacıyla 2 kardeş tarafından geliştirilmiştir. Bu virüs disketlerden kopyalanarak çok hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Cihazlara veya kişisel bilgilere zarar vermek amacıyla geliştirilen bu yazılımlar, iyi derecede yazılım dili bilen bilgisayar programcıları tarafından üstün emekler verilerek kodlanırlar.

Virüs Yazılımı Nasıl Yapılır?
Virüs Yazılımı Nasıl Yapılır?

Virüs Yazabilmek için Hangi Dilleri Bilmek Gerekir?

Virüs programlarını oluşturulabilmek için iyi derecede yazılım dili bilmek şarttır denilebilir. Aksi takdirde kendi kullandığı cihazlara da zarar verebilecek boyutta sorunlarla karşılaşmak içten bile değildir.

Virüs yazılımlarını yazabilmek için günümüzde en sık kullanılan yazılım dilleri arasında Python yer almaktadır. Bugüne kadar yazılmış olan en tehlikeli virüsler ise Assembly programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Aynı zamanda C++ yazılım dili ile de birçok virüs geliştirildiği bilinmektedir. Peki, virüs geliştirmek için herhangi bir yazılım dilinde usta mı olmak gerekir?

Aslında bu sorunun cevabı, hayır. Piyasada kendi virüs yazılımlarınızı tasarlayabileceğiniz illegal yazılımlar da mevcut. Bu yazılımlar sayesinde sadece birkaç tıklama ile kendi kötü amaçlı yazılımınızı oluşturabiliyorsunuz. Ancak tasarladığınız bu virüsler, programların size izin verdiği sınırlar içerisinde geliştirilebiliyor.

Sıradaki içerik:

Virüs Yazılımı Nasıl Yapılır? Hangi Dilleri Bilmek Gerekir?