e
sv

Vue JS vs React Karşılaştırması

vue vs react
avatar

Yazılım Method

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En Popüler javascript framworkleri arasında bulunan VUE JS ve React ‘ın hangisinin daha avantajlı , iş olanakları , öğrenim süreçleri , maaş durumu , yazılım camiasındaki görüşlerini el aldığımız VUE JS vs React karşılaştırmasını yaptık

VUE JS ve REACT Nedir?

HTML, CSS ve JavaScript programlama dilleri, uzun zaman önce web sitelerinin tasarım ve içerik anlamında daha zengin olabilmeleri ve belirli şemalara oturtulabilmeleri için kurulmuştur. Bu durum, zaman içerisinde değişiklik göstermiş ve çeşitli alt dallarının da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle mobil uygulamalar, sosyal platformlar ve internet algısının zenginleşmesi ile daha kullanışlı ve sağlıklı optimize edilmiş sitelerin oluşturulması, bir zorunluluk halie geliştir.

Hal böyle olunca daha etkili kod yazılması ve dillerin geliştirilebilmek içi çeşitli yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu ihtiyaç yöntemleri arasında Angular, Jquery, Vue JS ve React gibi Framework’ler yani kütüphaneler geliştirilmiştir. Bu kütüphanelerden en popülerleri olan Vue JS vs React uygulaması, sıklıkla merak edilmektedir. Biz de sizler için iki kütüphanenin ne olduğunu ve aralarındaki farkları araştırdık.

VUE JS Nedir?

VUE JS, önyüz yapılandırması için oluşturulan bir kütüphane olarak bilinmektedir. Kullanıcı çapında sitenin daha interaktif hale gelmesini sağlayan Javascript programının bir framework’ü olarak çalışmaktadır. Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için tercih edilen VUE JS, hızlı ve pratik olması ile bilinmektedir. VUE JS basit bir altyapıya sahip olduğu için Javascript’e yeni başlayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Peki, VUE JS vs REACT sorusunda ne derece popülerdir?

Avantajları Neledir?

 1. Çok büyük bir topluluk tarafından tercih edilmektedir.
 2. Kullanıcı dostudur.
 3. Çok yönlü olduğu için sürdürülebilir bir özelliğe sahiptir. Kısacası ufak bir HTML ve JavaScript konu ile kolay şekilde etkili web siteleri oluşturulabilmektedir.
 4. VUE JS, yeni geliştirilmiş olduğu gibi diğer kütüphanelerden de bünyesinde sürekli bir şeyler barındırmaktadır.

REACT Nedir?

React, kullanıcı deneyimini geliştirebilmek adına Facebook şirketi tarafından oluşturulan bir kütüphanedir. İlgili framework, Facebook gibi devasa bir gücü arkasına aldığı için geliştirilmeye ve popüler olmaya devam etmektedir. React, başka kütüphaneler üzerine eklenerek kullanılabilmektedir. Bu durum, onu rakiplerine göre daha esnek bir yapıya sokmaktadır. Tek dezavantajı, React bilmek için JavaScipt diline çok iyi hakim olmak gerekmektedir. Bu durum, programlamaya yeni giren kişileri de zora sokmaktadır.

React açık kaynak kodlu olduğu için sürekli başka programcılar tarafından da geliştirilmektedir. Ayrıca kütüphane, birçok farklı şekilde tercih edilebilmekte ve farklı uygulamaların üzerinde de yazılı halde kullanılabilmektedir. Şimdi geldik VUE JS VS REACT sorusunun cevabını tam olarak öğrenmeye.

popüler javascript framworkleri
popüler javascript framworkleri

VUE JS ve REACT Karşılaştırması

 • JavaScript diline yeni başlamış ve tam olarak hakim değilseniz VUE JS kullanmanız önerilmektedir. Bu sayede ilgili kütüphane, basit olduğu için React bazında ezici bir güç yakalamış durumdadır.
 • endiniz için açık kaynak kodlu bir kütüphane istiyor ve JavaScript dilini çok iyi biliyorsanız React kütüphanesi sizin için daha uygun olacaktır.
 • React, VUE JS’ye göre oldukça zor ve öğrenilmesi uzun süren bir kütüphanedir.
 • VUE JS kütüphanesinden daha eski ve hala milyonlarca kullanıcı tarafından kullanıldığı da unutulmamalıdır.
 • VUE JS diğer framworklere oranla daha hızlıdır.
 • İki framworkte de 3.parti eklentiler kullanabilirsiniz.
 • React seçerseniz ileride mobil uygulama’da yapabilirsiniz ( React Native ile)
 • Maaş konusunda ise ortalama olarak aynı almaktadır.

Fakat Bu noktada en önemli seçim, sizin ilerleme ve işlem arzunuzda yatmaktadır. Kendi ihtiyaçlarınızı ve programla diline ilgilinizi ölçerek, VUE JS vs REACT konusunda karar verebilirsiniz. Vue cli ile ilk uygulamanızı buradaki yazıdan oluşturabilirsiniz.

 • VUE CLI ile VUE JS Uygulama Oluşturma – Yazılım Method
  1 sene önce

  […] Vue JS vs React Karşılaştırması Etiketler: vue build etme vue cli nasıl kullanılır vue cli nasıl yüklenir vue uygulama nasıl oluşturulur vuejs ShareShareTwitterPinterest 1Comment 120Views […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Vue JS vs React Karşılaştırması