e
sv

Web Sitesi Nasıl Kopyalanır ?

Web Site Kopyalama Araçları Nelerdir?
avatar

Yazılım Method

 • e 3

  Mutlu

 • e 3

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet günümüzde birçok kişi tarafından kolaylıkla ulaşılabilir bir hizmet haline geldi. Hatta artık ceplerimizde taşıdığımız telefonlarda bile internet mevcut. Ancak eskiden daha popüler olan web site kopyalama yöntemleri hâlâ bazen işimize yarayabiliyor. Sonuçta her zaman internet bulunabiliyor ya da bazen ihtiyacımız olan web sitelerine erişim kesilebiliyor. Böyle bir durumda web sitelerini bilgisayarınıza indirerek çevrim dışı olarak görüntüleme ihtiyacı doğabiliyor. Peki, bu şekilde web site kopyalama işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

Web Site Kopyalama

Özellikle ülkemizde yurt hayatı yaşayan öğrenciler her zaman internet erişimine sahip olamayabiliyor veya internet üzerinde şu anda erişebildikleri materyallere ilerleyen süreçlerde sitede yaşanan sorunlar dolayısıyla erişemeyebiliyorlar. İşte bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için istediğiniz web sitesinin bir kopyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Böylece internet olmayan bir ortamda çevrim dışı olarak içeriklerinize erişme imkânınız bulunuyor. Bunun için sonuçları aynı olmakla birlikte farklı farklı seçenekler var. İşte web site kopyalama işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz yöntemler;

WebCopy (Windows)

 Cyotek firması sayesinde geliştirilen bu program sadece Windows bilgisayarların kullanımı için uygundur. WebCopy programı, istediğiniz bir web sitesinde bulunan tüm medya dosyaları ve bağlantıları tarayarak web sitesinin bir kopyasını çıkartana kadar durmuyor. İsterseniz programın “Proje Oluştur” seçeneği ile farklı web sitelerini de bilgisayarınıza aynı anda kopyalama işlemi başlatabiliyorsunuz. Programı ücretsiz bir şekilde Cyotek resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

webcopy nedir nasıl kullanılır ?
webcopy nedir nasıl kullanılır ?

HTTrack (Windows, Linux ve Android)

HTTRack, tıpkı diğer muadil programlar gibi web sitelerinde bulunan tüm dosyaları indirmenize ve web sitelerin bir kopyasını oluşturmaya yarıyor. HTTrack programı sayesinde projeler oluşturarak birden fazla web sitesini indirebiliyorsunuz. Aynı zamanda indirdiğiniz web sitelerin belirli aralıklarla tekrardan kontrol edilmesini ve güncel versiyonlarının tekrardan indirilmesini sağlayabilirsiniz. Program Windows cihazların yanında Linux ve Android desteği olması dolayısıyla oldukça kullanışlı ve neredeyse internet ile bağlanabilir tüm cihazlarda web site kopyalama imkânı sunuyor. Çoklu işletim sistemi desteği sayesinde web site kopyalama konusunda listemizin en popüler programı HTTrack oluyor. Programı HTTrack’in resmi web sitesinden, cihazınıza uyumlu versiyonu bularak ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

httrack nedir nasıl kullanılır ?

SiteSucker (Mac, iOS)

SiteSucker, diğer programlardan daha basit yapıya sahip bir site kopyalama aracı olarak listemizde yer alıyor. Programı kullanabilmek için sadece ekranda adres barına kopyalamak istediğiniz web site adresini yazmanız yeterli. Bu işlem sonucunda web sitesinde medya dosyaları dahil olmak üzere, tüm dosya ve bağlantıları cihazınıza yükleyebiliyorsunuz. Programın tek dezavantajı, son sürümü kullanmak için 5$ gibi bir ücreti vermeniz gerektiği. Eski sürümler ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor ancak pek işlevsel bir şekilde kullanılamadığından bazı sorunlar ile karşılaşmak mümkün olabiliyor.

SiteSucker nedir nasıl kullanılır ?
SiteSucker nedir nasıl kullanılır ?

WGet (Windows, Linux, Mac)

WGet, aslında komut satırı yardımcı programlarından bir tanesi olarak listemizde yer alıyor. Linux kullanıcıları aslında bu tarz programlara oldukça aşina olabilirler. Bu program sayesinde bazı komutlar kullanılarak web sitesinden tüm dosyaları çekebiliyorsunuz. Yukarıda verilen muadil programlara göre oldukça detaylı bir yapıya sahip. Ancak meraklılarına araştırmaları ve kullanmaları için bu programa da listemizde yer vermek istedik.

Sıradaki içerik:

Web Sitesi Nasıl Kopyalanır ?