e
sv

Web Tasarım Nedir?

web tasarım
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Web tasarım, grafik tasarımların ve fikirlerin estetik bir şekilde, bir amaç doğrultusunda, belirli kural ve ilkelere dayandırılarak düzenlendiği ve bunların internet ortamında görüntülenebilir bir şekilde kodlara dökülmesi işlemidir. Bu işlemler düzgün bir şekilde tamamlandığında ortaya ulaşılabilir bir web sitesi çıkmaktadır. Bu web uygulamalarına, bir internet tarayıcısı yardımıyla erişim sağlanabilir.

Web tasarım ve kodlama alanında kendini geliştirmiş, grafik olarak tasarlanmış olan bir web uygulamasını, uygun bir şekilde ve sorunsuz olarak geliştirilebilen kişilere ise web tasarımcı denir. Bu yetkinlikte kişiler aynı zamanda web uygulamalarını grafik olarak da tasarlayabilecek seviyede kendilerini geliştirebilir. Ancak sadece belirli web grafik tasarım, ara yüz kodlama (Front End), arka plan kodlama (Back End) gibi alanlarda hizmet de verebilirler.

Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

Bu alanda arama yapan birçok kişinin “Web Tasarım Nedir?” sorusundan sonra bu sorunun da akıllarında oluştuğu gözlemlenmiştir. Peki, web tasarımcı kimdir? Web tasarımcı nasıl olunur?

Eğer kendinizi web tasarım alanında geliştirmek istiyorsanız, öncelikli olarak web tasarıma büyük bir ilgi duymanız gerektiğini belirtmeliyiz. Çünkü binlerce satır kodlarla ve sorunlarla uğraşmak ve bir web uygulamasını çalışır bir hale getirmek için bu çalışmalardan zevk almanız en büyük önceliktir. Bu konu aslında zaten her meslekte olması gereken bir önceliktir.

Eğer web tasarım alanına gerçekten ilgi duyuyorsanız ve bu alanda kendinizi geliştirerek bu alandaki yetkinliklerinizi bir meslek haline getirmek istiyorsanız, üniversite tercihinizi bu alandaki bir bölüme yapabilirsiniz. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, grafik tasarım, web tasarım ve kodlama gibi bölümleri sizlere bu alanda yararı olacak bölümler arasındadır. Ancak web tasarım yapabilmek için kesinlikle bir üniversite mezunu olmanız şartı aranmamaktadır! Bu alanda kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve aktif olarak geliştirmiş olduğunuz projeleriniz size mesleki anlamda katkılar sağlayabilir ve ilgili bir üniversiteden mezun olmasanız dahi bu mesleği yapmanızı sağlayabilir.

Web Tasarım için Neler Öğrenmelidir?
Web Tasarım için Neler Öğrenmelidir?

Web Tasarım için Neler Öğrenmelidir?

Aslında bu sorunun cevabı değişkenlik gösterebilir. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişi öncelikli olarak “Web Tasarım Nedir?”, “Web Tasarım İlkeleri Nelerdir?” gibi işin teori kısmını iyi bir şekilde kavramalıdır. İşin teorisini geçtikten sonra, adım adım hangi alanda web uygulamaları geliştirmek istiyorsa ona yönelik çalışmalar yapabilir.

Genel olarak web tasarımın temellerini içeren yazılım dilleri; HTML, CSS, JavaScript, PHP ve ASP olarak sıralanabilir. Son zamanlarda Python yazılım dilinin “Django” kütüphanesi gibi farklı seçenekler de listeye dahil olmuştur. Yazılım dillerinin sürekli olarak güncellendiği ve yeni nesil kütüphaneler (framework) ile çalışmaların değer kazandığını da belirtmek gerekir.

Web tasarım için grafik tasarım programlarına da en azından temel seviyede hâkim olmak gerekir. Adobe PhotoShop, Adobe Illustrator, GIMP gibi tasarım programlarını bilmek ve grafik alanında gelişen yeni tasarım kurallarını takip etmek büyük önem taşır.

Sıradaki içerik:

Web Tasarım Nedir?