e
sv

Windows 11 Play Store Kurulumu

Windows 11 Play Store Kurulumu
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft, yeni işletim sistemi sürümü olan Windows 11’i piyasaya sundu. Popüler işletim sisteminin bu yeni sürümünde kullanıcılara farklı özellikler sunan Microsoft, özellikle bir yenilik ile tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Bu özellik tahmin edebileceğiniz üzere Windows 11’in kullanıcılara Android uygulamalarını kullanabilme imkânı tanımasıdır.

Microsoft tarafından geliştirilen bu özellik sayesinde artık Windows kullanıcıları optimizasyon ve başka birçok sorun ile baş etmek zorunda bırakan üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan Android uygulamalarını bilgisayarlarında çalıştırabilecekler.

windows 11 play store nasıl kurulur
windows 11 play store nasıl kurulur

Windows 11 Play Store Nasıl Kurulur?

Windows 11’de son yayınlanmış olan RTM sürümünde henüz bu özellik aktif olarak kullanılamıyor. Özellik şu anda sadece Windows Insider kullanıcıları tarafından test amaçlı kullanılabiliyor. Ancak birkaç yöntemle birlikte RTM sürümünde de Google Play Store yüklenebilmekte ve aktif olarak kullanılabilmektedir. Bu şekilde Play Store kurulumu ile Android uygulamaları rahatlıkla kurulabilir.

Play Store kurulumu için öncelikli olarak kendimizi bir nevi test kullanıcısı yaparak bu özelliği RTM sürümünde de kullanmaya başlayabileceğiz. Bunun için birkaç adımda bazı işlemleri yapmamız gerekiyor. Peki, nedir bu işlemler?

Windows Subsystem for Android Özelliğini Kurmak

Bu özelliğin kurulumu yapabilmek için öncelikli olarak “Geliştirici Modu” özelliğini aktif etmek gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak Windows 11 Ayarlar kısmını açmalısınız. Sonrasında “Gizlilik ve Güvenlik” kısmına giriniz. Burada “Geliştiriciler için” kısmına tıklayın. Bu kısımda geliştirici modunu etkinleştirin.

Geliştirici modu etkinleştirildiğine göre asıl işlemlere başlayabiliriz. Bunun için öncelikli olarak bizlere Github hesabı gerekiyor. Github üzerinden siteye giriş yaptıktan sonra “MagiskOnWSA” projesine erişim sağlamamız gerekiyor. Proje sayfasına girdikten sonra sağ üst kısımda bulunan “Fork” butonuna tıklayarak kendi çatalınızı oluşturun. Bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir. Endişe etmeyin.

Daha sonra hesabınıza eklenmiş olan proje kopyasına “Your Repositories” kısmından erişebilirsiniz. Buradan çatal olarak kopyaladığınız MagiskOnWSA projesine gidin ve üst kısımda bulunan “Actions” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda “I understand my workflows, go ahead and enable them” seçeneğiyle devam edin.

Sonrasında solda bulunan listeden “Build WSA” ve hemen sonrasında “Run Workflow” butonuna tıklayın. Hemen sonrasında su seçenekleri işaretleyerek devam edin;

 • Magisk > Stable
 • Variants of Gapps > Stock
 • Root Solutions > Magisk

Bu işlem birkaç dakika boyunca devam edecektir. İşlem tamamlandığında “All Workflow” kısmında yeşil bir tik ile işlemin bittiğini anlayabilirsiniz. İşlem tamamlandığında All Workflow bölümünde yer alan “Build WSA” bölümüne girin ve “Artifacts” kısmından işletim sisteminizin x64 uyumlu olan paketini bilgisayarınıza indirin.

Tüm bu işlemler bittikten sonra geriye sadece Windows 11 Play Store Kurulumu yapmak kalıyor. Bunun için bilgisayarınızın BIOS kısmından işlemci sanallaştırma özelliğini etkinleştirmelisiniz. Sonrasında Windows içerisinde “Windows özelliklerini aç veya kapat” kısmına giriş yapmalısınız. Burada sanal makine platformu özelliğini aktifleştirin. Biraz önce Github üzerinden hazırlayıp indirdiğimiz ZIP dosyasını bir klasöre çıktısını alın. Sonrasında “install.ps1” dosyasına sağ tıklayın ve arından “Run with Powershell” özelliğini seçin. Bu işlemden sonra otomatik olarak Windows Subsystem for Android kurulumu gerçekleşmiş olacaktır. Windows 11 Play Store Kurulumu işlemi bittikten sonra başlat menüsünde Google uygulamalarının yer aldığını göreceksiniz.

windows 11 Play Store kurulumu
windows 11 Play Store kurulumu

Sıradaki içerik:

Windows 11 Play Store Kurulumu