e
sv

WordPress mi Blogger mı? Hangisi Tercih Edilmeli?

WordPress mi Blogger mı? Hangisi Tercih Edilmeli?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Blog yazmak isteyen kişilerin blog konusu hakkında büyük karamsarlıklar yaşadığını hepimiz biliriz. Blog konusu belirlendikten sonra en çok kararsız kalınan konu ise WordPress mi Blogger mı gibi soruları kendinize sorduğunuz blog altyapısı konusudur. Özgün bir şekilde hazırlamış olduğunuz içerikleriniz birçok ücretsiz içerik yönetim sistemi ile takipçilerinize ulaştırabilirsiniz. Ancak bu durumda en iyi CMS hangisi olacaktır?

Blogunuz için İçerik Yönetim Sistemi (CMS) tercihi yaparken, bu sistemin sizin bloğunuza ve amaçlarınıza uygun olmasından emin olmalısınız. Çünkü eğer bir içerik yönetim sisteminde karar kırarak bloğunuzu bu sistem üzerine oturtursanız, ilerleyen günlerde bu sistemi değiştirmek oldukça sancılı bir sürece sizi sürükleyebilir.

Bloğunuzdan Beklentiniz Nedir?

Bloğunuzu kurmak için bir altyapı belirlerken kendi beklentilerinizi dikkate almanız gerekir. Bloğunuz ile kendiniz ilgileneceğinizden bu konuda sizin yapınız ve yeteneklerinizin de önemi büyüktür. Özellikle bir sorunla karşılaştığınızda bunu çözebilecek yapıda olmanız, tasarıma önem vermeniz ya da sadece içeriklerinize odaklanarak takipçilerinize hitap etmeniz gibi durumlar sizin tercihinizi etkileyecektir.

Eğer bloğunuzun ilerleyen süreçlerde farklı modüller ekleyerek geliştirmek, çok daha profesyonel bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız WordPress sistemini tercih edebilirsiniz. Ancak ben karmaşık sistemlerle ilgilenmem, sadelikten yanayım ve sadece okuyucularıma içeriklerimi ulaştırmak gibi bir amacım var diyorsanız Blogger sistemini tercih edebilirsiniz. İsterseniz gelin bu iki sistemli detaylarıyla inceleyelim. WordPress mi Blogger mı sorusunu avantaj ve dezavantajlarıyla ele alalım.

WordPress’in Avantajları

 • WordPress tamamen açık kaynak yazılımlı bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistem için sizden kimse para talep etmez. Açık kaynaklı olması sebebiyle sürekli olarak dünyadan binlerce geliştirici tarafından geliştirilir.
 • WordPress ile bloğunuz üzerinden tam bir kontrol sahibi olabilirsiniz. Özellikle yeterli yazılım dilini biliyor veya ilgili eklentilere sahipseniz, istediğiniz şekilde bloğunuzu geliştirebilir ve farklı özellikler ekleyebilirsiniz.
 • WordPress için geliştirilmiş binlerce tema bulunmaktadır. Çok güzel ve işlevsel ücretsiz temalar olduğu gibi oldukça profesyonel ve detaylı ücretli temalar da vardır. Eğer yeterli yazılım bilgisine sahipseniz kendi temanızı da kolaylıkla geliştirebilirsiniz.
 • WordPress üzerinden istediğiniz içerik ile ilgili yayın yapabilir ve istediğiniz kazanç modeli ile gelir elde edebilirsiniz. Bloğunuzun tabii tutulduğu herhangi bir kural dizisi mevcut değildir.

WordPress Dezavantajları

 • WordPress kullanımı için kesinlikle bir domain ve hosting ihtiyacınız bulunmaktadır. Bloğunuz büyüdükçe sunucu masraflarınız da aynı oranda artış gösterir.
 • WordPress sürekli olarak bakım gerektirecek ve bazı sorunlarla uğraşmanız gereken bir sistem olabilir. Bu yüzden bu sorunları çözebilmek için yeterli bilgiye veya araştırma ruhuna sahip olmalısınız ya da bir uzmana çözdürebilecek bütçeniz olmalı.

Blogger Avantajları

 • Blog altyapıları içerisinde şüphesiz en kolay kullanıma sahip olan araçtır. Sadece içeriğinizi hazırlar ve yayınlarsınız.
 • Bir domain veya hosting ihtiyacınız yoktur. Bloğunuzu oluşturmak için bir Google hesabı yeterlidir.
 • Bloğunuzun büyümesi ile artan bir sunucu masrafınız olmaz. Google sunucularının gücünü bloğunuzda bulabilirsiniz.

Blogger Dezavantajları

 • Blogger tema konusunda oldukça kısıtlıdır. Bloğunuzun görüntüsünü geliştirmek ve eklentiler ile özellikler eklemek istediğinizde birçok kısıtlama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Blogger kullanan bloglar bir kurallar dizisine tabidir. Herhangi bir kural ihlali görüldüğünde gerekçe göstermeksizin bloğunuz kapatılabilir.
 • İlerleyen günlerde Google’ın Blogger’a sunduğu desteği çektiğinde açıkta kalabilirsiniz.

Bu avantaj ve dezavantajları inceleyip kendi bloğunuz için uygun olan altyapıyı belirleyebilir ve hemen bloğunuzu kolay bir şekilde yayına alabilirsiniz. Blog hayatınızda şimdiden başarılar…

Sıradaki içerik:

WordPress mi Blogger mı? Hangisi Tercih Edilmeli?