e
sv

WordPress Nedir ve Nasıl Kurulur ?

wordpress nedir ve nasıl kurulur
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternette çoğu sitede,blog’ta görmüşsünüzdür. WordPress php tabanlı açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır. Kendinize blog,eticaret,kurumsal siteler rahatlıkla oluşturabilir ve mağazanınızı internet ortamına taşıyabilirsiniz . WordPress site sahibi nasıl olursunuz ? veya kurarsınız konusunada geçmeden önce wordpress konusunda sizlere bilgi vermek isterim 🙂

Bir web sitesi yaparak internette üzerinde blog yayınları veya kurumsal siteniz varsa tanıtım, ajans gibi kurumsal statüye sahip siteler oluşturabilirsiniz. Hatta kendinizi alanınızda geliştirirseniz Google News, Adsense ile kendinize gelir kapısı açabilirsiniz.E-ticaret sitesi kurarak sanal post entegre ettikten sonra internet üzerinde sipariş alabilirsiniz.

WordPress Nedir ?

WordPress 2003 yıllarında açık kaynak kodlu yazılım olarak yayınlanmıştır. Açık kaynak kodlu olması yazılımın açıklarının hemen bulunması ve güncelliği açısında önemlidir. Temel olarak içerik yönetim yazılımı olarak kullanılmaktadır. Yazılımsal olarak GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmıştır. Diğer içerik yönetim sistemlerine göre kullanıcı dostu basit arayüze sahiptir. Google indexleme işlemleri oldukça basit ve kolaydır 🙂

Çok zengin bir yazılımdır ve gelişimlere açıktır yani kara kutu yazılımlardan değil 🙂 buda wordpress üzerinde kendinize özgü siteler yapmanıza olanak sağlar. Eklenti ve temalarla özgün tasarımsal siteler ortaya çıkmaktadır. Buda işlevsel işlemleri eklenti ile tasarımsal işlemleri ise temalarla kurtarabilirsiniz 🙂 Ne kadar basit demi ? düşünsenize custom php ile bunların ne kadar çetrefilli olduğunu söylüyebilirim.

WordPress’te Eklentiler

Fonksiyonel işlemlerinzde yardımınıza koşan eklentiler siteniz için birçok işlemi yapabilirler. Site hızınızdan tutun sitenize gelen spam yorumlara kadar milyonlarca eklenti bulunmakta ve birkaç tık ile indirip kurabilirsiniz. Sizler için bazı popüler eklentileri yazdım

 • Google Site Kit
 • LiteSpeed Cache
 • Aksiment Anti Spam
 • Contact Form 7
 • Elementor
 • Loginizer
 • Yoast SEO

ben sadece bir kaç tane yazdım bunun gibi yüzlercesi var devamına buradan erişebilirsiniz .

WordPress’te Temalar

Eğer bir wordpress sitesi kurarsanız size varsıyalan olarak bilindik wordpressin kendi yaptığı demo amaçlı temalar yüklenmiştir. 3 tanedir ve basit düzeyde tasarlanmıştır ama bu temalardan daha güzelleri bulunmaktadır bunlara erişmek için ise Admin Panel > Görünüm > Yeni Ekle bu yolu izleyerek ihtiyaçınızı karşılayacak temayı kurup etkinleştirebilirsiniz.

WordPress’e dışardan(3.taraf) ücretli veya ücretsiz temalar yükleyebilirsiniz. Temaları kurarken gerekli eklentileri kurduğunuzdan emin olunuz . Temanızın lisanlı olmasına özen gösteriniz aksit takdirde warez,nulled olması durumunda ilerde başınız ağrıyabilir.

Temalarda son olarak wordpress’te kendi temanızıda html,css olarak php giydirerek kendinize özel tema oluşturabilirsiniz. Sizler için en çok kullanılan temaları ekledik ;

 • Astra
 • ColorMag
 • JNews
 • OceanWP
 • ENFOLD 
 • Jannah

temaların devamına buradan erişebilirsiniz.

WordPress Site Kurulumu Nasıl Yapılır

Evet wordpress’i doya doya anlattıktan sonra kurulum işlemlerine geldik. WordPress php altyapısı ile hazırlanmış mysql veritabanına ihtiyaç duyan yazılımdır. Bu yazılımı paylaşımlı hosting veya localhost (yerel bilgisayar) kurabilirsiniz. Makalemde bu ikisinede yer vereceğim.

Sitenizi kurarken wordpress için bir ortam oluşturun bunu ister hostingte veya localde yapailirsiniz. Örnek verecek olursak ;

 • Bir disk alanı ayırın (kuracağınız yer dosyaları atacağız)
 • Veritabanı kullanıcısı
 • Mysql veritabanı
 • MYSQL 5.6 sürümü ve üzeri YA DA MariaDB 10.1 sürümü ve üzeri
 • PHP  7.4 sürümü ve üzeri
 • HTTP/HTTPS desteği

CPanel (Paylaşımlı Hosting) ‘te WordPress Nasıl Kurulur ?

Web sayfamızı internet üzerinde yayınlamak için domain ve hosting’e ihtiyaç duyarız. Hosting seçimi yaparken sunucumuzun ;

 • Lokasyon (Ziyaretçi kaynağınızın bulunduğu ülke olsun)
 • Yazılımını ve eklentilerinizi çalıştırmasını sağlayan
 • SMTP destekli
 • PHP sürümü ayarlanabilen
 • Mümkünse LiteSpeed

bulunduran sunucu idealdir.Paylaşımlı hostingte sizlere wordpress kurulumunu iki farklı yöntemle anlatacağım wordpress dosyalarını yüklüyerek veya softaculous ile kurulumu anlatacağım.

Softaculous ile WordPress Kurulumu

Bir kaç ile wordpress kurmak istermisiniz ? bu tam size göre diyebilirm. Bazı hostinglerde bulunamayabilir .Sizlere resimli olarak anlatacağım.

 1. Cpane’e girin yazılım bölümüne gelin Softaculous Apps Installer basınız.
Softaculous ile wordpress kurulumu nasıl yapılır
Softaculous ile wordpress kurulumu nasıl yapılır
 1. Karşınıza web tabanlı scriptler çıkacak burada wordpress’e gelerek install ‘a basın.
softaculous wordpress
softaculous wordpress kurulum
 1. Şimdi ise son adıma geldik kurulum için ayarları gireceğiz. Burada herşeyi sitenize göre ayarlayın. Tema alanını boş bıraksanızda olur.
softaculous wordpress kurulum ayarları
softaculous wordpress kurulum ayarları

her şey bu kadar karşınıza hello world yazısı ile sizi bir site karşılayacak 🙂

Cpanel WordPress Kurulumu

Cpanel’de ise öncelikle bize fcpanel erişimi gerek. Ne yapacağımızı özetleyecek olursak bir veritabanı açacağız ve buna kullanıcı atıyacağız. Ardından dosya yöneticisi ile wordpress dosyalarını sunucuya atıp kurulumunu yapacağız.

 1. WordPress’i bu linkten indirin.
 2. Cpanel’den Dosyalar>Dosya Yöneticisine basın
Cpanel WordPress Kurulumu
Cpanel WordPress Kurulumu
 1. Ardından Sol tarafta public_html klasörünü seçiniz yani root dizininiz. Yukarıda Yükle bulunmaktadır buradan ise 2.adımdak linkten yüklediğiniz wordpressi atın
Wordpress Cpanel Dosya Yükleme
WordPress dosyalarını cpanele aktarma

Eğer wordpressi benim anlattığım gibi kuruyorsanız sunucunuzda siteadresi.com/wordpress şeklinde gireceksiniz ama dosya yöneticisinden dosya yöneticisine girip wordpress klasöründeki dosyaların hepsini seçip yukardan taşıya basın. Bastıktan sonra /wordpress yazısını silin

Wordpress Dizin Ayarlama
WordPress Dizin Ayarlama.
 1. Adımda ise Mysql veritabanı ve bu veritabanına kullanıcı atayacağız.Cpanel den MySQL® Veritabanları basınız . Yeni Veritabanı başlığı karşınıza çıkacak buraya veritabani ismi yazınız. Mysql şifrenizi , database ismini ve kullanıcı ismini bir yere not ediniz.
Wordpress Mysql Veritabanı Oşuşturma
WordPress Mysql Veritabanı Oluşturma
 1. Veritabanımızıda oluşturduktan sonra buna kullanıcı oluşturup ve atamak gerekir bunuda aynı sayfada aşağıya inerek resimden faydalanarak yapabilirsiniz.
MYSQL veritabanına kullanıcı ekleme
MYSQL veritabanına kullanıcı ekleme

Kullanıcı eklerken karşımıza aşağıdaki gibi izinler çıkacak hepsine tik atınız.

kullanıcı ayrıcalıkları tanımlama
mysql kullanıcı ayrıcalıkları tanımlama

Evet !!! her şey hazır şimdi yapmamız gereken sitemize girmek. Sitemize girerken kurulum ekranı çıkacak sol altta başlıyalım butonuna basın. Burada ise oluşturduğumuz veritabanı ismi, kullanıcı adı , şifresini yazıyoruz. Eğer bilgiler doğru ise kurulumu çalıştır butonu karşınıza çıkacak. Ardından Sizi siteniz hakkında başlık,slogan,admin kullanıcı adı,parola ve posta adresi yazıyorsunuz. Son olarak WordPress ‘i Kur butonuna tıklayın 😉

adım adım wordpress kurulumu
adım adım wordpress kurulumu

Localhost’ta WordPress Nasıl Kurulur ?

Kişisel bilgisayarınızda bir yerel server oluşturarak wordpressi kulanabilirsiniz. Elbetteki yerel server içinde wordpress gereksinimlerini karşılayacak bir ortam hazırlamamız gerekir. Bunun başında Apache server , PHP 7^ , MySQL ‘e ihtiyacımız bulunmaktadır.

Peki biz bu ortamı nasıl hazırlayabiliriz ? bunun için bize yardımcı programlardan faydalanarak hallediyoruz 🙂 Bazılarını duymuşsunuzdur belki ama bu programlardan xamp’ı kullanarak anlatacağım :

 • XampServer
 • WampServer
 • AppServer

Çoğunun kullanımı oldukça basittir ama ben tercihen xamp’ kullanmanızı tavsiye ederim. Xamp buradaki bağlantıdan işletim sisteminize göre ve php sürümün 7.3^ üstü olanları indirebilirsiniz . Cpanel’de kurduğumuz gibi bize wordpress dosyalarıda gerekiyor onuda buradan indirebilirsiniz.

Kurulum adımlarına geçmeden önce xamp ı açıp Apache ve MySQL sunucularını çalıştırın.

xamp apache ve mysql sunucularını açma
xamp apache ve mysql sunucularını açma
 1. Xamp’ı indirdikten sonra C:\ dizininden xamp klasörüne erişin ve burda bulunan htdocs içeriğini(dosyaları v.s) siliniz .
 2. Sildikten sonra wordpress in dosyalarnı atınız.
htdocs'a wordpress dosyalarını aktarma
htdocs’a wordpress dosyalarını aktarma
 1. Dosya aktarma işlemi bittikten sonra xamp control panelinden mysql’e admine tıklayın. Karşınıza phpmyadmin çıkacak , sol taraftan yeni tuşuna basın. Burada ise sol tarafta veritabanı ismi ve veritabanı karakter kodlamasını seçin ( utf8mb4_general_ci ) idealdir ve oluştur butonuna tıklayınız.
 2. Veritabanımızı da oluşturduktan sonra tarayıcıya http://localhost/ veya 127.0.0.1 adreslerini yazarak girin
 3. Normal kurulum yaparken veritabanı bilgilerini aşağıdaki resimdeki gibi ayarlaryın
localhost wordpress kurulumu
localhost wordpress kurulumu

Veritabanı ismini phpmyadmin’dekinde nasıl yazdıysanız burdada öyle yazın , Kullanıcı adı : root , Parola : boş bırakın gerisine karışmanıza gerek yok direk kurunuz.

 • Wordpress Sitenin Temasını Bulma – Yazılım Method
  1 sene önce

  […] WordPress Nedir ve Nasıl Kurulur ? Etiketler: wordpress wordpress tema wordpress tema bulma yöntemleri wordpress tema bulucu wordpress teması nasıl bulunur wordpress theme finder ShareShareTwitterPinterest 0Comments 4Views […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

WordPress Nedir ve Nasıl Kurulur ?