e
sv

WordPress Sitenin Temasını Bulma

Wordpress tema bulma
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Dünyada ki tüm web sitelerinin %27 ‘si wordpress sitlerden oluşmaktadır. Hal böyle olunca ortada binlerce tema vardır. Ziyaret ettiğimiz bir web sitesini çok sevdiğimizde benzeri bir temayı kullanmak için o temanın adını bilmemiz gerekir.

Eğer tema özel olarak oluşturulmuşsa internet ortamında erişime sunulmamışta olabilmektedir. Tema seçerken semantik ve seo uyumlu olmasına özen gösteriniz.

WordPress Teması Nasıl Bulunur ?

İlk yapmamız gereken sitenin wordpress olup olmadığını kontrol etmektir. Bunu ise sitenin en altında WordPress yazısını görüyorsanız yada CTRL+F tuşuna basarak kaynak kodlarını açınız bu kodu arayın <meta name="generator" eğer var ise karşınıza aşağıdaki gibi kod verecektir.

<meta name="generator" content="WordPress 5.8.1" />
<!-- WordPress sürümü ile birlikte veriri -->

Artık wordpress temamızıda bulduktan sonra tema bulma aşamalarında geçebiliriz.

Kod Satırından Arama

Web sitesinde sağ tık yapıp kaynağı görüntüle deyin. CTRL + F ile kodlar arasında “wp-content/themes” kod parçasını arayın. Bulunan linkin bağlantısına tıklayarak temanın adını öğrenebilirsiniz.

kaynak kodda wordpress temasını bulma
kaynak kodda wordpress temasını bulma

Footer Arama

Çoğu site ücretsiz temaları kullanır. Ücretsiz temalarda footer bölümünde yani en alttaki çubukta temanın adı ve indirme linki yer alır. Burayı kontrol ederek bulabilirsiniz.

footerda wordpress teması bulma
footerda wordpress teması bulma

Eklenti Kullanma

Çeşitli wordpress eklentileri başka sitelerdeki temaları bulmanıza ve indirmenize olanak tanır. Bu eklentileri kendi wordpress sitenize kurup hedef sitenin adını yazarak temasını öğrenebilirsiniz. Tema bulmak için kullanabileceğiniz birkaç eklenti şu şekildedir.

wordpress teması nasıl bulunur ?
wordpress teması nasıl bulunur ?

Bu eklentiler hedef sitenin temasının yanında diğer kullandığı eklentileri ve bazı başka bilgilerini de erişmenize olanak verir. Örneğin kullandığı forum eklentisini ya da Seo eklentisini bu eklentiler ile bulabilirsiniz.

Her eklenti kullanım kolaylığı, dil desteği ve sunduğu özellikler bakımından değişiklik gösterir. Hedef sitenin teması o siteye özel olarak geliştirilmişse bu durumda bilgi bulunamaya bilir. Güzel bir tasarımdan ötürü site WP gibi görünse de WP olmayabilir. Sitenin WP olduğundan emin olmak için linkinin sonuna wp-admin yazın. Örneğin: siteadi.com/wp-admin. Sonuç veriyorsa site wp demektir.

Eğer bu yöntemler halinde hem kaynak koddada temayı tespit edemediyseniz geriye iki sonuç kalmaktadır. Büyük ihtimalle site wordpress değildir yada WP Hide & Security Enhancer eklentisi ile dizinler gizlenmiş wordpress güvenliği ve gizliliği sağlamışlardır.


 • Wordpress Nedir ve Nasıl Kurulur ? – Yazılım Method
  1 sene önce

  […] WordPress Sitenin Temasını Bulma Etiketler: Cpanel wordpress kurulumu Localhost wordpress kurulumu Resimlerle wordpress kurulumu Softaculous wordpress kurulumu wordpress WordPress nasıl kurulur WordPress nedir Xamp wordpress kurulumu ShareShareTwitterPinterest 1Comment 93Views […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

WordPress Sitenin Temasını Bulma