e
sv

Yazılıma Nerden Başlamalıyım ?

Yazılıma Nereden Başlamalayım ?
avatar

Yazılım Method

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazılıma yeni başlayan kişiler için yazılma nerden başlamalıyım sorusu akıllara getirmektedir. Aslında bu durum kişinin ilgi alanına bağlıdır. Burada tercihiniz sizin yol haritanızı belirleyecektir. Bunun beraberinde gelen alanınız ile alakalı yazılım dillerini öğrenmeniz gerekecektir.

Yazılım da kendi içerisinde alanlara dallara ayrılmaktadır temel alanlar :

 • Network Yazılımları
 • Uygulama Yazılımları
 • Sistem Yazılımları
 • Bilgisayar Programlama Araçları

Kabaca bu alanlar ise dallara ayrılmaktadır.

Yazılım Nedir ?

Yazılım çeşitli makinelerin çalışma ,haberleşme ,veri alışverişi , kullanıcı etkileşimi , yapay zeka v.s kullanılmasını amaçlayan bir komut dizinidir. Kısaca bizim vermiş olduğumuz kodları programlama dilleri arayıcılığı ile gerçekleştirilmesini sağlayan bütüne denir. Genel olarak Web , Mobil ve Desktop(Uygulama Bazında) işlemler gerçekleştirmek veya o alanda uzman olabilirsiniz.

Yazılımda alacağınız ücreti alanında uzman olduğunuz yazılımlar , tecrübeleriniz ve iş verene bağlı bir durumdur. İş olanağı bakımından da rekabet içerisinde olan alanlarda iş sahibi olabilirsiniz. Öncelikler Yazılımda alanlar ve dalları bilmeniz gerekmekte.

Yazılımda Alanlar

Yazılımda uzmanlaşmak istediğiniz alanı kendi ilgi, yetenek ve becerileriniz ile seçilir. Her alanda uzmanlaşmak gibi bir düşüncenizde olabilir .Tek bir alanda uzmanlaşırsanız sizin için daha iyi olur 🙂 zamanla zaten diğer alanlar ilginizi çekmeye başlayacaktır.

Seçmek istediğiniz alanı her zaman en düşük seviyede tutar ve sırasıyla ilerleyin. İlerde çok rahat ediceksiniz çünkü temelden birtakım becerileri edinmiş olacaksınız. Bir çok kişi bazı ağır konuları hemen öğrenmek istiyor ama alan bir ağır olduğundan dolayı kısa sürede pes etmektedirler.Bir web tasarımcısı , backend , mobil geliştirici , arayüz geliştiricisi gibi alanlar bulunmaktadır bunların şemantize olarak aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Yazılıma Nereden Başlamalıyım , Yazılımda Alanlar

Yukarıda birden fazla alanlar ve dallar bulunmakta bunlar kendi içinde öğrenim süreci zorlukları , iş olanakları , maaş gibi durumlar değişmektedir. Sektöre girdiğiniz zaman bazı durumları zamanla tecrübe edineceksiniz ve her tecrübenizin ileriye dönük faydaları olacaktır 😉

Yukarıda Bulunan Alanları sizlere tanıtmak gerekirse :

Yazılım Geliştirme

Uygulamların tasarımsal kullanıcı etkileşimlerini yapan , arka taraf(backend) teknolojileri kullanabilen , geliştirebilen kişilerdir. Ajans, ofis , fabrika gibi ortamlarda çalışmaktadırlar. 4,5 bin ile 14 bine kadar çıkmaktadır bu tecrübeye bağlı değişen durumlardır. Yazılı geliştirmede kendi alanlarında dallara ayrılmaktadır :

 • FrontEnd (Web/Mobil) Geliştirici
 • BackEnd Geliştirici
 • Mobil Uygulama Geliştirici
 • Oyun Geliştiricisi

FrontEnd Gelişticisi Nasıl Olunur?

Frontend alanında aşağıda bulunan eğtimlerini tamamladıktan sonra ister freelancer veya bir ajansta çalışabilirsiniz 🙂 tabi referans , tecrübe edindikten sonra. En az 3.000 ₺ maaş ile başlar deneyimine göre artmaktadır.

DillerFramwork , Araçlar
HTMLBootstrap , tailwindcss
CSS (scss,less v.b)JQuery , Vue
JavascriptReact, Angular
Wepack , Babel
Frontend Geliştiricisinin Bilmesi Gerekenler

Framworklerin hepsini bilmeniz gerekmemekte her alanda birisinde bilgi sahibi olmanız yeterlidir

Backend Geliştiricisi Nasıl Olunur

Arkaplandaki Backend ise frontendi dinamikleştirmek amacıyla kullanılan backend dilleri veya teknolojileridir . Backend mi daha zordur frontendmi bu kişiden kişiye göre değişir ama her backendçi frontendçi olamaz onu diyebilirim ek olarak backend te öğrenme sücreci biraz daha zorlu olabilmektedir. 3.000 ve +13.000 bine kadar çıkabilmektedir.

DillerFramworkler
PHPCodeIgniter,Laravel
PythonFlask, Django
Javascript(Node.js)io.js , express.js
ASP, Ruby
Java, C#
Backend Developerin Bilmesi Gerekenler

bunlarla birlikte bir backendçinin veritabanı mimarisi veritabanlarını (mysql,mongo) ve veri yapıları , algoritma bilmesi gerekmektedir.

Mobil Developer Nasıl Olunur

Mobil uygulama geliştiricileri android,ios gibi platformlar için uygulama geliştiren kişilerdir. Bence bir mobil uygulama geliştiricisi temel seviye html,css bilmesi gerek tabi bu platforma göre değişir. Maaş konusunda ise en düşük 3,5 ₺ ortalama 7bin ₺ maaş almaktadırlar.

PlatformDiller
AndroidKotlin , Java
İOSSwift,Objective C
BağımsızJavascript(React Native) , Flutter ,Xamarian
Mobil Developerin Bilmesi Gerekenler

Veri Yönetimi

Veri yönetimi verilerin güvenli bir alanda saklama , koruma uygun şekilde veri toplama işlemleri için gereklidir çünkü veri sızıntılarına karşı 3.taraf kişileri engelleme ve veri gizliliğini kanuna uygun ve kişi gizlilik haklarını korumak amacıyla kesinlikle esgeçilemez. Veriler bulut ortamlarda veya verimerkezlerinde toplanmaktadır. Bundan dolayı veri analistleri , veri bilimcilerine büyük bir önem arz etmektedir. Görevleri büyük olduğundan dolayı sorumlulukları gereği maaşlarıda 40.000 ₺ ile 60.000 ₺ arasındadır.

Siber Güvenlik

Günümüzün vazgeçilmez alanlarından olan siber güvenlik bilgisayar, mobil cihazlar , sunucular , telekümünasyonlar kısacası elektronik anlamda ağa bağlanan cihazların güvenliğini sağalmak sistemlerin durumunu gözetlemek , giriş-çıkış loglarını takip etmek , var olan yazılımları ( izin alınarak tabikide) test etmek veya sızma testine tabi tutarlar. Bir siber güvenlikçi ortalama 8,5k – 9k maaş almaktadır.

evet yazılımda sizler için belli başlı kavramları size aktarmaya çalıştım ama bunların daha fazlası , detayları v.s bulunmakta bunları ise yazılıma girince görecek , duyacak ve öğreneceksiniz benim açımdan bir yazılımcı temel olarak network ve internetin nasıl çalıştığını bilmesi gerek 🙂

Daha Fazla Kaynağa buradan erişebilirsiniz : Katalog (btkakademi.gov.tr)

Sıradaki içerik:

Yazılıma Nerden Başlamalıyım ?